EKSPEDYCJA ARCHIPELAG SOCOTRA!
SOKOTRA - WYSPA ZAPOMNIANA PRZEZ CZAS. NASZ 7-DMY WYJAZD NA TĄ WYSPĘ!
Sokotra jest największą wyspą małego archipelagu zagubionego na Morzu Arabskim. To jemeńskie terytorium leży 380km od Półwyspu Arabskiego i 240km od somalijskiego Rogu Afryki. Wyspa nieduża, 70km długości na 20km szerokości. Parę dróg nieutwardzanych, krajobraz prawie pustynny. Prawie.
Na wyspie znajduje się jaskinia, w której niedawno odkryto teksty zostawione w niej przez żeglarzy lądujących w tej okolicy już w I w. p.n.e. a sama wyspa wspominana była w różnych dziełach juz od Xw – ba! wspominał o niej nawet Marco Polo.






Dlaczego UNESCO? Otóż wyspa Sokotra jest jedną z najbardziej odizolowanych części super-kontynentu Gondawana. Część, którą teraz znamy jako Sokotra odłączyła się jeszcze w Miocenie (czyli grubo ponad 5mln lat temu) i stała się wyspą – w przeciwieństwie do np. Galapagos, które powstały drogą wulkaniczną. W wyniku odłączenia się od głównej masy lądowej, na wyspie pozostały niesamowite wręcz formy flory i fauny – Sokotra jest generalnie uznawana za swoisty Park Jurajski XXIw.! Tylko Hawaje, Galapagos i Kaledonia mogą się poszczycić większą ilością endemicznie występujących gatunków flory i fauny. Na Sokotrze znajdziemy ponad 700 roślin i zwierząt, występujących tylko i wyłącznie na tej małej wyspie!

Dlaczego warto jechać?
Program wyjazdu:
19. lutego 2024 – lecimy z Polski do Dubaju lub Abu Dhabi. Transfer do hotelu i odpoczynek po podroży.
20. lutego 2024 – poranny przelot na Socotrę. Na lotnisku spotkamy naszego przewodnika oraz kierowców, którzy zabiorą nas do hotelu opodal na odpoczynek. Zjemy obiad i po południu pojedziemy na nasza pierwsza wycieczkę zwiedzić niesamowita plaże Delisha. Po wycieczce powrót do hotelu i kolacja w lokalnej restauracji.
21. lutego 2024 – po śniadaniu w hotelu o 07:30am wyruszamy w kierunku rezerwatu przyrody morskiej Dihamri. Podroż zajmie nam około 50min. Dihamri jest znana z najdłuższej rafy koralowej na Socotrze – będzie to nasz pierwszy kontakt ze snorkowaniem/nurkowaniem na tej wyspie! Nurkujemy z brzegu/łodzi z naszym przewodnikiem nurkowym. Butle i ołów będą na nas czekały na plaży. Po obiedzie zrobimy kolejnego nurka – tutaj już musimy podjechać krotki dystans łodzią. Śpimy na obozowisku w Dihamri – sprzęt kempingowy będzie na nas czekał i cały obóz zostanie założony przez nasz personel. Nasz osobisty kucharz będzie nam przygotowywał wszystkie posiłki 🙂










Nurkowanie w okolicznych wodach jest dość łatwe i to nie warunki pod wodą ale logistyka naziemna/nawodna sprawia najwięcej trudności. Turystyka jest w powijakach, baza noclegowa bardziej niż podstawowa lecz to, co można zobaczyć pod wodą całkowicie wynagradza wszelkie niedogodności: rafa jest tutaj w doskonałym stanie, liczne prądy oceaniczne powodują, że lokalne gatunki ryb mają tutaj idealne warunki do życia – dochodzi nawet do unikalnych hybrydyzacji, gdzie gatunki przenikające z Morza Czerwonego krzyżują się z tymi z Oceanu Indyjskiego, tworząc nowe gatunki! Nie bez przypadku Archipelag Sokotra nazywany jest Galapagos Oceanu Indyjskiego!
22. lutego 2024 – po śniadaniu wyjeżdżamy do kolejnego rezerwatu Homhil, który słynie z niesamowitych drzew kadzidłowca. Boswellia serrata, czyli kadzidłowiec, jest drzewem średniej wielkości występującym w Indiach i północno-wschodnich rejonach Afryki oraz na Półwyspie Arabskim. Roślina ta wykazuje liczne właściwości zdrowotne i lecznicze, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Kadzidłowiec jest również ceniony za swoje bogate walory zapachowe. Z kory boswelii pozyskiwana jest żywica nazywana inaczej olibanum, która po oczyszczeniu używana jest jako surowiec leczniczy. W jej składzie występują związki o właściwościach przeciwzapalnych i antynowotworowych.
Przejdziemy się po okolicy i przez gaj drzew smoczych aż dojdziemy do naturalnego basenu ze słodką woda! Nocleg w obozowisku Dihamri.















Chyba najbardziej rozpoznawalnym gatunkiem jest endemit Dracaena cinnabari (Dragons Blood Tree), który jest dziwnie wyglądającym drzewem o kształcie parasola i wysokości do 9m. Uważa się, że ten gatunek jest pozostałością po prastarych lasach Laurazji, pokrywających ten region w Miocenie, które to wymarły w innych częściach Półwyspu Arabskiego z powodu postępującego pustynnienia tego regionu. Ich czerwona żywica (stąd angielska nazwa 'smocza krew’) używana była do barwienia instrumentów muzycznych czy w medycynie ludowej. Na szczęście te prehistoryczne drzewa, choć zagrożone wyginięciem, wciąż możemy podziwiać na Sokotrze! Wśród wielu nietypowych gatunków rosnących na tej niesamowitej wyspie, duże wrażenie robi również kolejny endemit – Drzewo Ogórkowe Dendrosicyos.
23. lutego 2024 – dziś wcześnie po śniadaniu opuszczamy ponownie Dihamri i jedziemy na północny-wschód a konkretnie do rezerwatu Rosh, gdzie zrobimy przedpołudniowe nurkowanie. Na miejsce nurkowe udamy się łodzią – popłyniemy około 15min.
24. lutego 2024 – dziś ruszamy bardzo wcześnie bo już o 06:00am. Pojedziemy na sam wschód wyspy (około 1h) do wioski rybackiej Irsel, z której ruszymy na nurkowanie na wraku. Miejsce to słynie z dużej ilości rekinów – mogą tutaj wystąpić silne prądy :). Wracamy na noclegu do hotelu w Hadibo.
25. lutego 2024 – opuszczamy stolice i w samochodach z napędem 4×4 przenosimy się na plateau Dixam, słynnego z endemicznie tutaj występujących Drzew Smoczych! Dziś pochodzimy po górach – będzie dużo pięknych widoków i możliwości zrobienia fantastycznych zdjęć!
Mieszka tutaj również nieduża społeczność – dzieci chętnie się dają fotografować a od dorosłych można kupić wyroby z drzewa kadzidłowca oraz „czerwona krew” drzew smoczych! Wesprzyjmy lokalna społeczność!
Obiad zjemy w cieniu jednego z przepięknych drzew smoczych a po południu przejedziemy do Qalansea (dokładnie do laguny Ditwah) gdzie na wprost cudnej plaży spędzimy resztę popołudnia 🙂














W tej okolicy mieszka bardzo dużo płaszczek wiec spacerując po płytkiej wodzie trzeba założyć obuwie i stąpać ostrożnie 🙂
26. lutego 2024 – dziś czeka nas poranna pobudka i wycieczka łodzią do Shuab, gdzie zrobimy ostatnie 2 nurkowania naszej ekspedycji – również na wraku. Woda w tej okolicy jest idealnie czysta wiec widoki będą nieziemskie! Często, w tej okolicy, podczas przejażdżki łodzią, przyczepia się stado delfinów i towarzyszy lodzi przez długi czas bawiąc się na fali odbojowej. Bajka! Obiad zjemy na lodzi. Po południu wracamy do Qalansea, gdzie będą na nasz czekali nasi kierowcy. Ostatnia noc spędzimy w hotelu w Hadibo, przygotowując się do powrotu do cywilizacji….
27. lutego 2024 – poranna wycieczka do kanionu Ayhaft i zaraz po niej jedziemy na lotnisko by złapać nasze połączenie do Abu Dhabi. Transfer hotelu w centrum miasta i wspolna pozegnalna kolacja.
28. lutego 2024 – poranny lot do Polski. Koniec ekspedycji.

Galeria zdjęć wyjazdu
Informacje dla uczestników
UWAGA, wyjazd ten można rozszerzyć o dodatkowy tydzień, z którego 2 dni przeznaczymy na eksploracje południowej strony wyspy a pozostałe 5 spędzimy na łodzi, nurkując na pozostałych 3ech wyspach archipelagu – będzie to pierwsza tego typu ekspedycja nurkowa na świecie – wejdź w kolejną ofertę i zobacz jak można obie te ekspedycje połączyć.
UWAGA, ten wyjazd można zrobić lecąc przez Dubaj – można dodać parę dni na zwiedzanie Dubaju i Abu Dhabi – zapytaj nas o możliwości.
UWAGA, na tym wyjeździe możliwe jest nurkowanie z butlą do 30m. Wskażemy, które miejsca są najlepsze i zorganizujemy nurkowanie w danym miejscu dla chętnych – cena każdorazowo zależy od wielu czynników (transport butli, odległość od sprężarki, dostępność lodzi, przewodnik lokalny, itp.) ale sredniood USD 60 do USD 120 za zanurzenie. Nurkowaliśmy wielokrotnie na całej wyspie, potrafimy to zrobić bezpiecznie i z poszanowaniem wszelkich reguł. Na wyjeździe obecny jest polskojezyczny instruktor nurkowania, z ogromnym doświadczeniem w nurkowaniu ekspedycyjnym.
UWAGA, dostęp do Jemenu jest ograniczony i dość trudny ze względu na wojnę domowa i sytuacje geopolityczna. Wyjazd na Socotre jest bezpieczny. My załatwiamy wizy wjazdowe dla każdego uczestnika, pomimo faktu, ze oficjalnie wiz turystycznych do Jemenu nie ma.
wyprawy
od PLN 2829/os.
od PLN 2829/os.