Waitomo Glowworm

2022-01-17

Na nowozelandzkiej Wyspie Północnej znajduje się jasknia powstała 30 milionów lat temu w okresie oligoceńskim – Waitomo Glowworm.

Nazwa Waitomo w dowolnym tłumaczeniu oznacza “strumień, który wpada do dziury w ziemi”.

Co sprawia, że jest ona taka wyjątkowa?

Wpływając łodzią do podziemnej groty, można zobaczyć niezwykłe stalagmity czy stalaktyty, przypominające wosk kapiący z sufitu. Widoki obłędne…ale to nie wszystko. Po zgaszeniu latarek, kiedy oczy przyzwyczają się do ciemności, rozpoczyna się spektakularny pokaz świateł! Jakby nagle nad głową pojawiło się rozgwieżdzone niebo! Ogromna konstelacja jasnych punkcików, migoczących jak gwiazdy ze ścian jaskini odbija światło, rozswietlając wodę poniżej…

Jak to możliwe?

Autorami tego widowiska są endemicznie występujące w tym rejonie muchówki Arachnocampa luminosa z rodziny grzybiarkowatych. A dokładniej ich odwłoki, które świecą dzięki bioluminescencji wywołanej reakcją pomiędzy substancjami chemicznymi wydzielanymi przez owady a tlenem.

Arachnocampa, czyli “pająko-robak” to owad mięsożerny. Większość swego życia spędza w stadium larwalnym. Kiedy larwy są głodne, obniżają długie liny z lepkim śluzem tworząc coś w rodzaju sieci. Bioluminescencja pomaga im w ten sposób wabić ofiary: muszki, komary czy ćmy.

Arachnocampa może obejść się bez jedzenia nawet kilka miesięcy a najsilniejsze światło emitują te larwy, które są najbardziej głodne.

Zobaczie ile tu głodomorów…