Tajemnice inkaskiego murarstwa: jak budowano niezwykłe ściany Inków?

2023-04-28
Zapraszam Cię w podróż do fascynującego świata Inków, starożytnego ludu, który zamieszkiwał tereny dzisiejszego Peru. W tym wpisie skupimy się na jednym z najbardziej intrygujących aspektów ich kultury – sposób murowania ściany inkaskiej oraz ciekawostki z tym związane. Przygotuj się na odkrywanie tajemnic sprzed wieków!
 
1. Precyzyjne dopasowanie kamieni
Inkowie słynęli z niezwykle precyzyjnego dopasowywania kamieni, które tworzyły ich monumentalne budowle. Bez stosowania zaprawy murarskiej, potrafili tak precyzyjnie dopasować kamienie, że nawet po setkach lat nie można było wcisnąć między nie kartki papieru! Taka technika murarstwa nazywana jest „ashlar masonry” i jest jednym z głównych powodów, dla których inkaskie budowle zachowały się w tak dobrym stanie do dziś.
 
2. Megalityczne konstrukcje
W inkaskim murarstwie często spotyka się gigantyczne kamienie, których transport i obróbkę trudno wyobrazić sobie bez współczesnych technologii. Przykładem takiego megalitu jest słynny Saksaywaman – forteca o kamiennych blokach ważących nawet 200 ton! Wciąż pozostaje zagadką, jak Inkowie przenieśli te ogromne kamienie i umieścili je w konstrukcjach z taką precyzją.
 
3. „Jigsaw puzzle” czyli kamienie-puzzle
Kamienie w inkaskich ścianach często mają nieregularne kształty i wyglądają jak części ogromnej układanki. Ten sposób układania kamieni sprawia, że ściany są nie tylko piękne, ale również wyjątkowo stabilne. W przypadku trzęsień ziemi, kamienie mogą się nieco przesunąć, ale nie spadają z konstrukcji, co zapewnia budowlom większą trwałość.
 
4. Sekretne otwory i nisze
Inkowie wykorzystywali otwory i nisze w swoich ścianach do różnych celów. Niektóre z nich służyły jako miejsce na ofiary dla bogów, inne pełniły funkcje praktyczne, takie jak przechowywanie przedmiotów czy oświetlenie. Ciekawostką są również tzw. „cavities” – ukryte nisze w ścianach, których prawdziwe zastosowanie wciąż budzi wiele kontrowersji.
 
5. Symbolika w murarstwie inkaskim
Inkowie tworzyli swoje budowle z myślą o symbolice i funkcjonalności. W murach często można dostrzec kształty zwierząt, takich jak węże, kondory czy pumy. Te zwierzęta miały dla Inków szczególne znaczenie i były uważane za łączników między światem ludzi a światem bogów. Wzory geometryczne i motywy roślinne również pojawiały się w murach, dodając im mistycznego charakteru.
 
6. Inkaska inżynieria
Inkowie byli nie tylko znakomitymi murarzami, ale również wybitnymi inżynierami. Projektując swoje budowle, uwzględniali lokalne warunki geologiczne, co pomagało im w zapewnieniu stabilności konstrukcji. Wykorzystywali także systemy drenażowe, aby skierować przepływ wody i chronić budynki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez opady deszczu.
 
7. Odbudowa inkaskich ścian
Dzisiejsi murarze z Peru przywracają dawne techniki inkaskiego murarstwa w celu odbudowy zabytkowych budowli, które uległy zniszczeniu na przestrzeni lat. W ten sposób starają się zachować dziedzictwo swoich przodków i pokazać jego niezwykłość kolejnym pokoleniom.
 
Podsumowując, inkaskie murarstwo to niezwykłe dziedzictwo starożytnego ludu, które zadziwia precyzją, megalitami oraz symboliką. Ta wiedza o budowie ścian przetrwała wieki i do dnia dzisiejszego zachwyca zarówno badaczy, jak i turystów. Choć wiele tajemnic tego murarstwa wciąż pozostaje niewyjaśnionych, stanowi ono dowód na niezwykłe umiejętności i wizjonerskie podejście do inżynierii Inków.