Kryształowa Jaskinia w Meksyku

2022-01-18

Dziś zapraszamy pod ziemię – a dokładniej 300 metrów pod jej powierzchnię, do Meksyku. Tam bowiem, na terenie gór Naica, niedaleko miasta Chihuahua, znajduje się nieprawdopodobna kryształowa jaskiniaCueva de los Cristales.

Występują tu największe naturalne kryształy, które osiągają nawet 15 metrów długości! Stworzyły je roztwory hydrotermalne ze znajdującej się trzy mile niżej komory magmy. Zaraz po odkryciu tego niezwykłego miejsca Juan Manuel García-Ruiz, geolog z Uniwersytetu Grenady w Hiszpanii, okrzyknął jaskinię ,,Kaplicą Sykstyńską kryształów”. – Nie ma takiego drugiego miejsca na ziemi, gdzie kryształy ukazałyby się nam w całym swoim pięknie – dodał.

Kryształy zostały stworzone przez roztwory hydrotermalne ze znajdującej się trzy mile niżej komory magmy. Po zbadaniu niewielkich ilości roztworów z kieszeni skalnych, Juan Manuel García-Ruiz doszedł do wniosku, że przyczyną powstania kryształów było nie tylko bardzo wysokie stężenie procentowe, ale też stała temperatura powietrza w rejonie krystalizacji – ok. 58°C, która prawie nie ulegała zmianom. Dzięki niej występujący w wodzie anhydryt przeobraził się w gips, który mógł stworzyć monumentalne cuda.

Zwiedzanie jaskini jest surowo zabronione, a dostęp do kryształów mają tylko naukowcy. Wejścia do jaskini blokują olbrzymie, żelazne drzwi. Nawet gdyby była otwarta, zwiedzanie wnętrza byłoby niemożliwe ze względu na panujące wewnątrz ekstremalne warunki – wilgotność wynoszącą prawie 100% oraz temperaturę sięgającą 50 stopni Celsjusza.

Odkryj z nami niezwykłe zakątki naszej planety: www.pazola.com