Japonia – kraj ludzi najdłużej żyjących na świecie

2022-01-17

Japonia – to niewątpliwie kraj kontrastów. Ludzie cieszą się tu długowiecznością, choć na ulicy pełno zabandażowanych nastolatek… czy to jakaś epidemia? Nic z tego! To subkultura Harajuku, która właśnie lansuje modę na Kegadoru – ,,okaleczone idolki”. Dziewczęta obwiązują się bandażami i nakładają przepaski na oczy, ponieważ, według wielbicieli tego trendu, sprawiają w ten sposób wrażenie bezbronnych i delikatnych, wzbudzając zainteresowanie płci przeciwnej.

(zdjęcia autorstwa Claire O’Connor: https://www.rocknrollbride.com/2012/03/injured-idols-a-fashion-shoot-for-irish-designer-claire-oconnor/) 

Mimo iż Japończycy są wyznawcami buddyzmu i shintoizmu, a chrześcijanie stanowią tu mniej niż 1%, obchodzą chrześcijańskie Boże Narodzenie. Święto to nazywa się u nich Gambatte. Wigilia nie jest jednak dniem wolnym od pracy czy świątecznym. Od zwykłego dnia różni się kupowanym ,,kurismasu keeki” (świątecznym ciastem) składającym się z wielkiej ilości kremu i czekolady. Jego smak czy rodzaj jest dowolny – ważne, żeby dobrze wyglądało i było bogato ozdobione. Dzieci w tym dniu dostają drobne upominki.