Trekking po legendarnym Upper Mustang!

Witaj w dawnym buddyjskim królestwie Mustang, rozciągającym się na północ od pasma górskiego Annapurna - jednym z najbardziej spektakularnych i egzotycznych zakątków Nepalu. Z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i niezmieniającymi się od wieków wioskami na tle Himalajów, Mustang to wymarzone miejsce dla miłośników trekkingu. Wysokie opłaty za zezwolenia zniechęcają wszystkich, prócz najbardziej zdeterminowanych wędrowców, lecz nagrodą jest krajobraz pełen wiatrem erodowanych buddyjskich chortenów (stup) i echem rozbrzmiewających grzbietów, które rozciągają się falami aż po horyzont. Chociaż każdy sezon trekkingowy przynosi ze sobą coraz więcej elementów współczesnego świata, na razie przynajmniej, obraz Shangri-La pozostaje nienaruszony.

Górny Mustang to jedna z tych półlegendarnych himalajskich enklaw, podobnie jak odległe Dolpo czy Bhutan, gdzie kieszonka nieskazitelnej tybetańskiej kultury buddyjskiej jest otwarta dla tych, którzy są gotowi na niezwykłą podróż. W przypadku Mustang, cena ta wynosi 500 dolarów amerykańskich za dziesięciodniowe zezwolenie, z dodatkowymi 50 dolarów za każdy kolejny dzień. W latach 70. region został zamknięty z powodu obecności szkolonych przez CIA tybetańskich partyzantów Khampa, którzy wykorzystywali ten teren jako punkt wyjściowy do nieskutecznych rajdów na chińskie siły po drugiej stronie granicy w Tybecie. Mustang oficjalnie otworzył się dla zagranicznych wędrowców dopiero w 1992 roku. Nawet dzisiaj jedynym dostępem jest droga piesza lub wyboista droga dla jeepów biegnąca na północ od małego lotniska w Jomsom.

Wzdłuż trasy, ochrowo pomalowane stupy i ściany kamieni z rzeźbionymi mantrami - symbolizującymi dla miejscowych wnętrzności pokonanych demonów - oznaczają szlaki dawnych karawan solnych, podczas gdy święte jaskinie przypominają o dokonaniach cudotwórczych pustelników himalajskich.

Przez wieki Lo Manthang inwestowało znaczną część bogactwa generowanego przez handel solą himalajską w oszałamiającą sztukę buddyjską trzech głównych świątyń, nadzorowaną przez rodzinę królewską, która wywodzi swoją historię aż 25 pokoleń wstecz, do króla Ame Pala z XIV wieku. Linia królewska zakończyła się dopiero w 2008 roku, gdy rząd maoistowski Nepalu przegłosował zniesienie monarchii. W Mustang nawet rodzina królewska musi dostosować się do szybkich zmian, jakie niesie ze sobą współczesny świat...

Piaszczyste grzbiety i warstwowe osady wysoko położonego krajobrazu Mustang kiedyś leżały na dnie Morza Tetydy, anomalii geologicznej; to właśnie porowata geologia piaskowca Mustang umożliwia istnienie jego najbardziej enigmatycznego zjawiska - setek jaskiń wykutych spektakularnie w pionowych ścianach klifów na terenie całego regionu. Niektóre są proste i jałowe, ale inne są ozdobione wyjątkowymi malowidłami buddyjskimi, których ukryte przebłyski kolorów szokują oko w tym nieustannie khaki krajobrazie. Wiele jaskiń zostało właściwie zbadanych dopiero w ciągu ostatniej dekady.

To ponadczasowe wyobrażenie buddyjskiej Azji stanie się coraz mniej uchwytne, gdy drogi i samochody 4x4 będą kontynuować swój marsz w głąb tej pradawnej krainy. Pomimo starożytnej tajemniczości, Mustang stoi na progu dramatycznych zmian, zarówno kulturowych, jak i środowiskowych. Moja rada brzmi: zobacz to miejsce teraz, póki magia trwa! Zapraszamy!

Dlaczego warto jechać?

 • zobaczysz niezwykle barwny i egzotyczny kraj - Nepal
 • w tym kraju zobaczysz bodaj najpiękniejszy rejon i zdecydowanie najmniej znany i spenetrowany - Upper Mustang!
 • pod opieka profesjonalisty z zacięciem fotograficznym zwiedzisz krainie jak z bajki, gdzie czas się zatrzymał setki lat temu.
 • jedna z ostatnich enklaw buddyzmu w Nepalu
 • wyjazd dla ludzi lubiących ruch - będzie dużo przemieszczania się, marsze (niezbyt forsowne) wśród majestatycznych gór
 • jedziemy w najlepszym czasie w krótkim oknie pogodowym tej krainy
 • zobaczysz również całą Dolinę Kathmandu
 • odwiedzisz piękną krainę jezior - Pokhara!
 • odkryjesz niezliczoną ilość średniowiecznych świątyń i jaskiń, pokrytych niezwykłymi, starymi mandalami...

Plan wyprawy:

15. marca 2025 - wylot z Polski do Nepalu z przesiadka na Bliskim Wschodzie.

16. marca 2025 - lądowanie w Kathmandu w Nepalu. Jeśli sił starczy, odwiedzimy Monkey Temple i damy sobie czas na odpoczynek po podroży.

17. marca 2025 - rozpoczynamy naszą wycieczkę po Kathmandu po śniadaniu, korzystając z prywatnych pojazdów i doświadczonych przewodników. Na początek udajemy się do Patan. Głównymi atrakcjami Patan są Pałac Patan Durbar, Muzeum Patan oraz świątynia Krisna. Po Patan odwiedzamy świątynię Pashupatinath, popularne miejsce pielgrzymkowe hinduistów w Nepalu. Świątynia Pashupatinath znajduje się nad brzegiem świętej rzeki Bagmati. Podczas tej wizyty można również obserwować kremacje.

Boudhanath to nieoceniona atrakcja doliny. Jest to największa stupa na świecie, znajdująca się w Bouddha w Nepalu, która przyciąga tysiące zwiedzających z całego świata.

18. marca 2025 - po śniadaniu lot do miejscowości Pokhara (25min). Po wylądowaniu spacer po okolicy przy przepięknym jeziorze...

19. marca 2025 - wczesnym rankiem krótki lot z Pokhary do Jomsom. Wsiadamy do samochodu 4x4, który zabierze nas z Jomsom do Muktinath - popularne miejsce pielgrzymkowe w regionie Annapurny. Jest tutaj świątynia boga Wisznu, a w pobliżu znajduje się klasztor. Po zwiedzaniu świątyni wsiadamy do samochodu 4x4, który zabierze nas do Tangbe. W drodze do Chele podróżujemy przez piękne zalesione obszary z różanecznikami, dębami i inną niezwykła florą...

20. marca 2025 - podróżujemy naszym pojazdem do Ghami. Przemierzamy kilka pięknych i malowniczych miejsc - wioskę Tangbe i Chusang. Z Chusang ruszamy piękną trasą do Syangboche, skąd będziemy podziwiać atrakcyjne widoki na szczyt Tilicho, Damodar Danda i Yakawa Kang. Nasza wycieczka prowadzi nas przez niezwykłe i zapierajace dech w piersi okolice. Przechodzimy również przez Syangboche La i Nyi La, aby dotrzeć do Ghami.

21. marca 2025 - śniadanie i przejazd do wioski Tsarang. Po drodze przekroczymy rzekę Ghami i wdrapiemy się na wzgórze, mijając wiele ścian mani po drodze do Tsarang. Po Tsarang kontynuujemy podróż na południe do stolicy Górnego Mustang - Lo-Manthang! Wzdłuż drogi zobaczysz piękne widoki na górę Annapurna, Mt. Nilgiri, szczyt Tilicho i Bhrikuti.

22. marca 2025 - Lo Manthang to tajemnicze i czarujące miasto, ktore do dziś pozostaje pod wpływem tybetańskich zwyczajów i tradycji. Lo Manthang wciąż ma króla i królową, którzy mieszkają w pałacu, od którego zaczniemy zwiedzanie. Następnie udajemy się do klasztoru, który jest najstarszym w okolicy i sięga XVw. W obszarze miasta znajdują się także inne interesujące miejsca do zwiedzenia - należą do nich miedzy innymi klasztory Thubchen i Chodey.

23. marca 2025 - po zwiedzeniu Lo Manthang jesteśmy gotowi wrócić do Jomsom. Po śniadaniu wybieramy się tą samą malowniczą drogą do Tsarang i Ghami i dalej do Jomsom.

24. marca 2025 - wyruszamy do Pokhara i dalej lecimy do Katmandu. Po dotarciu do Bhaktapur zameldowanie w hotelu i spacer po mieście – zwiedzanie szkoły Thanka, zwiedzanie placu Durbar, zwiedzanie najwyższej świątyni w Nepalu i kolacja na jednym z pięknych placów ten niezwykłego miasta!

25. marca 2025 - wylot do Polski.

26. marca 2025- lądowanie w kraju, koniec wyprawy.

Cena:

USD 4050/os. + przelot

Cena zawiera:

 • wszystkie przeloty wewnętrzne jak w programie
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w najlepszym możliwym standardzie w Kathmandu, w Pokhara oraz podczas trekkingu.
 • 3 posiłki dziennie podczas trekkingu, wszystkie śniadania.
 • wszystkie transfery oraz przejazdy pojazdami 4x4 w Upper Mustang (Land Cruiser/Mahindra Scorpio
 • wstęp do Annapurna Conservation Area (USD 500/os.)
 • obsługa profesjonalnego i licencjonowanego przewodnika lokalnego z dużym doświadczeniem w prowadzeniu wycieczek po Upper Mustang z mocnym zacięciem fotograficznym (tak, niesamowite zdjęcia pamiątkowe!)
 • obsługa profesjonalnego przewodnika polskojęzycznego z dużym doświadczeniem w prowadzeniu wycieczek
 • obsługa lokalna (tragarze i personel pomocniczy)
 • ubezpieczenie podróżne KL EUR 40000
 • składka do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego
 • wszystkie lokalne opłaty i podatki
 • nasza niezwykła apka podróżna, pomagająca we wszystkim :)

Cena nie zawiera:

 • przelotu do Nepalu - od PLN 5550/os. Cenę potwierdzimy w momencie potwierdzania rezerwacji. Ze względów logistycznych, prosimy o zakładanie rezerwacji przez nas.
 • wizy do Nepalu - około USD 30.os.
 • obiadów i kolacji w Kathmandu i Pokhara
 • napojów
 • napiwków dla obsługi lokalnej
Termin: 15.03.2025 - 26.03.2025 Cena: od USD 4050 + przelot
Rezerwuj