SOCOTRA – an island in flowers

SOKOTRA - WYSPA ZAPOMNIANA PRZEZ CZAS

NASZ 7-TY WYJAZD NA TĄ WYSPĘ!

Sokotra jest największą wyspą małego archipelagu zagubionego na Morzu Arabskim. To jemeńskie terytorium leży 380km od Półwyspu Arabskiego i 240km od somalijskiego Rogu Afryki. Wyspa nieduża, 70km długości na 20km szerokości. Parę dróg nieutwardzanych, krajobraz prawie pustynny. Prawie.

Na wyspie znajduje się jaskinia, w której niedawno odkryto teksty zostawione w niej przez żeglarzy lądujacych w tej okolicy już w I w. p.n.e. a sama wyspa wspominana była w różnych dziełach juz od Xw - ba! wspominał o niej nawet Marco Polo.

Dlaczego UNESCO? Otóż wyspa Sokotra jest jedną z najbardziej odizolowanych części super-kontynentu Gondawana. Część, którą teraz znamy jako Sokotra odłączyła się jeszcze w Miocenie (czyli grubo ponad 5mln lat temu) i stała się wyspą - w przeciwieństwie do np. Galapagos, które powstały drogą wulkaniczną. W wyniku odłączenia się od głównej masy lądowej, na wyspie pozostały niesamowite wręcz formy flory i fauny - Sokotra jest generalnie uznawana za swoisty Park Jurajski XXIw.! Tylko Hawaje, Galapagos i Kaledonia mogą się poszczycić większą ilością endemicznie występujących gatunków flory i fauny. Na Sokotrze znajdziemy ponad 700 roślin i zwierząt, występujących tylko i wyłącznie na tej małej wyspie!

Chyba najbardziej rozpoznawalnym gatunkiem jest endemit Dracaena cinnabari (Dragons Blood Tree), który jest dziwnie wyglądającym drzewem o kształcie parasola i wysokości do 9m. Uważa się, że ten gatunek jest pozostałością po prastarych lasach Laurazji, pokrywających ten region w Miocenie, które to wymarły w innych częściach Półwyspu Arabskiego z powodu postępującego pustynnienia tego regionu. Ich czerwona żywica (stąd angielska nazwa 'smocza krew') używana była do barwienia instrumentów muzycznych czy w medycynie ludowej. Na szczęście te prehistoryczne drzewa, choć zagrożone wyginięciem, wciąż możemy podziwiać na Sokotrze! Wśród wielu nietypowych gatunków rosnących na tej niesamowitej wyspie, duże wrażenie robi rownież kolejny endemit - Drzewo Ogórkowe Dendrosicyos.

Sama flora i fauna wyspy jest niezwykle fascynująca ale Sokotra to nie tylko ogromy Ogród Botaniczny - są tutaj wysokie pasma górskie i przecudowne plaże, które kuszą swoim urokiem. Nie ma tutaj prawie żadnej infrastruktury, ponieważ zaledwie nieliczna grupa turystów dociera tak daleko od wytartych szlaków - plaże są wirtualnie nieskażone ludzką nogą. Raj? - pewnie niewiele miejsc tak bardzo się kwalifikuje do tej nazwy jak ta czarowna wyspa!

Nie tylko sam ląd jest interesujący. Wody okalające tą wyspę są ultra bogate w życie - masa tutaj rekinów, z których połowów słynie lokalna społeczność, można zobaczyć ogromne stada ryb, szczególnie na wielu wrakach, które zaczęły się pojawiać wraz z pierwszymi podróżami żaglowymi - masa tutaj najróżniejszych pozostałości podwodnych po pradawnych wojażerach! Jeśli jesteś fanem wędkarstwa, to miejsce zdecydowanie dla Ciebie. W ciepłych wodach Morza Arabskiego można złowić największe okazy, łącznie z dużymi pelagicznymi gatunkami jak merliny, king fish'e, trevallies, barrakudy i ogromne tunczyki!

Dlaczego warto jechać:

 • zobaczysz niesamowite drzewa, które występują tylko i wyłącznie na tej wyspie
 • zwiedzisz część świata poza wydeptanymi ścieżkami turystycznymi
 • zanurkujesz w czystych i ciepłych wodach Morza Arabskiego, bogatego w niesamowite okazy podwodnej fauny
 • odpoczniesz od zgiełku cywilizacji
 • odwiedzisz jedne z najcudowniejszych plaż na świecie, gdzie poczujesz się jak przybysz z innej planety
 • zobaczysz jaskinię, w której są notatki naskalne żeglarzy już z początków naszej ery!
 • złowisz i zjesz swój posiłek - obudzisz w sobie myśliwego!
 • przeżyjesz największą przygodę - noclegi w namiotach, ciepły powiew egzotyki i blask gwiazd ukołysze Cię do snu
 • będziesz uczestniczyc w trzeciej polskiej ekspedycji nurkowej na Socotrę!

PROGRAM:

8. kwietnia 2022 - lecimy z Polski do Dubaju.

9. kwietnia 2022 - zwiedzamy Dubaj lub lezakujemy przy basenie (temp. spodziewana w kwietniu to 31C w cieniu).

10. kwietnia 2022 - relaks, zwiedzanie i kolacja moze w Nusr Et?

11. kwietnia 2022 - poranny przelot na Socotre. Na lotnisku spotkamy naszego przewodnika oraz kierowców, ktorzy zabiora nas do hotelu opodal na odpoczynek. Zjemy obiad i po poludniu pojedziemy na nasza pierwsza wycieczke zwiedzic niesamowita plaze Delisha. Po wycieczce powrot do hotelu i kolacja w lokalnej restauracji.

12. kwietnia 2022 - po sniadaniu w hotelu o 07:30am wyruszamy w kierunku rezerwatu przyrody morskiej Dihamri. Podroz zajmie nam okolo 50min. Dihamri jest znana z najdluzszej rafy koralowej na Socotrze - bedzie to nasz pierwszy kontakt z nurkowaniem i pierwsze zanurzenie sie Polakow na tej wyspie! Nurkujemy z brzegu z naszym przewodnikiem nurkowym. Butle i olow beda na nas czekaly na plazy. Po obiedzie zrobimy kolejnego nurka - tutaj juz musimy podjechac krotki dystans lodzia. Jesli czas na to pozwoli, tego dnia zrobimy rowniez trzecie zanurzenie w cieplych i krystalicznie czystych wodach Oceanu Indyjskiego. Spimy na obozowisku w Dihamri - sprzet kampingowy bedzie na nas czekal i caly oboz zostanie zalozony przez nasz personel. Nasz osobisty kucharz bedzie nam przygotowywal wszystkie posilki :)

Nurkowanie w okolicznych wodach jest dość łatwe i to nie warunki pod wodą ale logistyka naziemna/nawodna sprawia najwięcej trudności. Turystyka jest w powijakach, baza noclegowa bardziej niż podstawowa lecz to, co można zobaczyć pod wodą całkowicie wynagradza wszelkie niedogodnosci: rafa jest tutaj w doskonałym stanie, liczne prądy oceaniczne powodują, że lokalne gatunki ryb mają tutaj idealne warunki do życia - dochodzi nawet do unikalnych hybrydyzacji, gdzie gatunki przenikające z Morza Czerwonego krzyżują się z tymi z Oceanu Indyjskiego, tworząc nowe gatunki! Nie bez przypadku Archipelag Sokotra nazywany jest Galapagos Oceanu Indyjskiego!

13. kwietnia 2022 - po sniadaniu wyjezdzamy do kolejnego rezerwatu Homhil, ktory slynie z niesamowitych drzew kadzidłowca. Boswellia serrata, czyli kadzidłowiec, jest drzewem średniej wielkości występującym w Indiach i północno-wschodnich rejonach Afryki oraz na Półwyspie Arabskim. Roślina ta wykazuje liczne właściwości zdrowotne i lecznicze, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Kadzidłowiec jest również ceniony za swoje bogate walory zapachowe. Z kory boswelii pozyskiwana jest żywica nazywana inaczej olibanum, która po oczyszczeniu używana jest jako surowiec leczniczy. W jej składzie występują związki o właściwościach przeciwzapalnych i antynowotworowych.

Przejdziemy sie po okolicy i przez gaj drzew smoczych az dojdziemy do naturalnego basenu ze slodka woda! Nocleg w obozowisku Dihamri.

14. kwietnia 2022 - dzis wczesnie po sniadaniu opuszczamy ponownie Dihamri i jedziemy na polnocny-wschod a konkretnie do rezerwatu Rosh, gdzie zrobimy dwa przedpoludniowe nurkowania. Na miejsce nurkowe udamy sie lodzia - poplynemy okolo 15min.

15. kwietnia 2022 - dzis ruszamy bardzo wczesnie bo juz o 06:00am. Pojedziemy na sam wschod wyspy (okolo 1h) do wioski rybackiej Irsel, z ktorej ruszymy na nurkowanie na wraku. Miejsce to slynie z duzej ilosci rekinow - moga tutaj wystąpić silne prądy :). Wracamy na noclego do hotelu w Hadibo.

16. kwietnia 2022 - dzis opuszczamy stolice i w samochodach z napędem 4x4 przenosimy sie na plateau Dixam, slynnego z endemicznie tutaj wystepujacych Drzew Smoczych! Dzis pochodzimy po gorach - bedzie duzo pieknych widokow i mozliwosci zrobienia fantastycznych zdjec!

Mieszka tutaj rowniez nieduza spolecznosc - dzieci chetnie sie daja fotografowac a od doroslych mozna kupić wyroby z drzewa kadzidlowca oraz "czerwona krew" drzew smoczych! Wesprzyjmy lokalna spolecznosc!

Obiad zjemy w cieniu jednego z przepieknych drzew smoczych a po poludniu przejedziemy do Qalansea (dokladnie do laguny Ditwah) gdzie na wprost cudnej plazy spedzimy reszte popoludnia :)

W tej okolicy mieszka bardzo duzo plaszczek wiec spacerujac po plytkiej wodzie trzeba zalozyc obuwie i stapac ostroznie :)

17. kwietnia 2022 - dzis czeka nas wczesnoranna pobudka i wycieczka lodzia do Shuab, gdzie zrobimy ostatnie 2 nurkowania naszej ekspedycji - rowniez na wraku. Woda w tej okolicy jest idealnie czysta wiec widoki beda nieziemskie! Czesto, w tej okolicy, podczas przejazdzki lodzia, przyczepia się stado delfinow i towarzyszy lodzi przez dlugi czas bawiac sie na fali odbojowej. Bajka! Obiad zjemy na lodzi. Po poludniu wracamy do Qalansea, gdzie beda na nasz czekali nasi kierowcy. Ostatnia noc spedzimy w hotelu w Hadibo, przygotowujac sie do powrotu do cywilizacji....

18. kwietnia 2022 - poranna wycieczka do kanionu Ayhaft i zaraz po niej jedziemy na lotnisko by zlapac nasze polaczenie do Abu Dhabi. Transfer do Dubaju - czas wolny w hotelu w centrum miasta (sugerujemy pyszne libanskie jedzenie z widokiem na Burj Khalifa).

19. kwietnia 2022 - odpoczynek po trudach Socotry - biezaca woda i klimatyzacja!

20. kwietnia 2022 - poranny lot do Polski. Koniec ekspedycji.

CENA:

USD 3950 + przelot od PLN 2200.

CENA ZAWIERA:

 • przelot na trasie Dubai - Sokotra - Dubai (sam koszt tego polaczenia to USD 1220/os.)
 • test PCR w drodze powrotnej z Sokotry do Dubaju i dalej Polski
 • zakwaterowanie w hotelu w Hadibo przez 3 noce (pokoje 2-osobowe)
 • zakwaterowanie na obozowisku przez 4 noce
 • transfery samochodami z napedem 4x4
 • wszystkie posiłki podczas pobytu na Socotrze oraz woda do picia
 • wstepy do rezerwatow przyrody
 • wszystkie zaplanowane w programie atrakcje lacznie z nurkowaniem (butla i olow) prowadzonym przez lokalnego przewodnika nurkowego
 • opieka lokalnego przewodnika z duza wiedza i doswiadczeniem w prowadzeniu grup
 • opieka polskiego przewodnika/tłumacza/pilota/organizatora/instruktora nurkowania 24h/na dobę
 • ubezpieczenie KL PLN 120000, NNW PLN 16000, bagaż PLN 1600.

 

CENA NIE ZAWIERA:

 • przelotów na trasie Polska - Dubai - Polska - przeloty wyceniamy osobno, gdyż ich cena zależy od momentu zgłoszenia na wyprawę, ze względów logistycznych należy zakupić je przez nasze biuro. Na ta chwile wylot z Warszawy kosztuje PLN 2200/os.
 • obiadów/kolacji, zakwaterowania oraz transferów w Dubaju (5 nocy, hotel 5* około USD 70 za noc, transfery z/do Abu Dhabi USD 120/os.)
 • napiwków (okolo USD 50-100 od uczestnika)
 • wydatków osobistych
 • opcjonalne atrakcje kulinarne
 • opłat wizowych (USD 150/os. na Sokotre), paszportowych i za nadbagaż.

Deadline: 08.04.2022 - 20.04.2022 Price: USD 3950 + flights
Finished