Zulus Shaka i jego czarne imperium

2022-01-17

Na krańcu Afryki znajduje się państwo różnych kultur i języków. Kraj pełen dzikiej przyrody, wspaniałej kultury i pysznego jedzenia – Republika Południowej Afryki.

W państwie tym, prowincja Kwasulu – Natal jest domem dla 11-to milionowej, największej grupy etnicznej w Afryce – Zulu.

Zulu to potężny naród dumnych wojowników, pochodzących z dorzecza Kongo, którzy uważani są za potomków patriarchy Nguni.

Przybyli i osadzili się w Afryce południowej w XVI wieku ale rozkwit plemienia przypada na czas panowania Zulu Shaka. Za jego rządów plemię Zulu opanowało całą Południową Afrykę. Shaka to człowiek, który pokonał daleką drogę od wygnańca, niechcianego przez własne plemię, do twórcy ogromnego imperium, który zjednoczył klany w jedną, wielką nację.

Potężny i nieznający strachu Król Shaka zrewolucjonizował sztukę wojenną Zulusów wprowadzając do użytku krótką, zakończoną długim ostrzem włócznię, służącą do walki w zwarciu. Przypisuje mu się również wymyślenie nowej formacji – rogów byka.

Shaka był bardzo surowym wodzem. Jego armia, w ramach ćwiczeń pokonywała 50 mil dziennie, a wszyscy wojownicy zmuszeni byli do walki boso pod groźbą śmierci.

Niestety słynął on również z niezwykłego okrucieństwa wobec wrogich plemion. Posłuszeństwo utrzymywał strachem i terrorem. Zabijał nawet za kichnięcie w swojej obecności. Z obawy przed zdradą, panicznie bał się spłodzić potomka. Zabijał więc każdą swoją brzemienną żonę. W 1828 roku Shaka został zamordowany w wyniku spisku. Stworzone przez niego ogromnym kosztem, efemeryczne imperium nie przetrwało konfrontacji z Europejczykami.

Dziś zulusi, czyli “ludzie nieba”, to bardzo towarzyskie plemię, oddane swej religii, kulturze oraz przekonaniom. Jeśli macie ochotę spotkać zulusów i obejrzeć z nami niesamowity pokaz tańca w ich wykonaniu, zapraszamy na wspaniałą przygodę!