Trekking w Bhutanie

2022-01-18

Niezależnie od tego, czy marzysz o jednodniowej wyprawie trekkingowej czy morderczej wręcz, 31-dniowej wspinaczne – nie ma lepszego miejsca na trekking niż dziewicze Himalaje i krajobrazy Królestwa Smoka. Nie jest to trekking łatwy, ale zapierające dech w piersiach widoki nieskażone ludzką obecnością wynagrodzą każdy trud. Po drodze czekają nas lodowce, lasy, krystalicznie czyste powietrze, a przy odrobinie szczęścia możemy nawet spotkać gatunki roślin i zwierząt będące pod ochroną.

Najlepszy termin na taką wyprawę to wrzesień i październik. Nie jest wówczas zbyt gorąco – temperatura wynosi ok. 20 stopni w ciągu dnia, w ciągu nocy zaś około 8 stopni – a roślinność objawia nam całą swoją urodę. Trasy prowadzą przez lasy pełne rododendronów, sosen himalajskich oraz i kwietnych łąk.

Jedną z najbardziej popularnych tras to Szlak Grzmiącego Smoka, wiodący z Paro do Thimphu – stolicy Bhutanu. To rekreacyjna, przyjemna, sześciodniow trasa. Koniecznym punktem jest wspięcie się na skałę ze słynnym Taktsang,,wiszący nad przepaścią” klasztor zwany Tygrysim Gniazdem.

W czasie wyprawy naszym jedynym zadaniem jest podziwianie otaczających krajobrazów i…wędrówka. O komfort wyprawy dba przewodnik, kucharz, który codziennie gotuje świeże, pożywne potrawy, a także tragarze, którzy na koniach wiozą cały nasz dobytek.