The Great Blue Hole – błękitna studnia widoczna z kosmosu…

2022-01-17

Około 80 km od wybrzeża Belize znajduję się głęboka, podwodna studnia. Okrągła, otoczona żywą rafą koralową, szeroka na 300 metrów i głęboka na 150 metrów! Jest tak wielka, że widać ją z kosmosu!

Istnienie tego miejsca jest dowodem na to, że Matka Natura wciąż kryje przed nami wiele tajemnic!

Jak powstał ten cud natury?

Setki tysięcy lat temu, podczas epoki lodowcowej była to ogromna jaskinia, która znajdowała się powyżej poziomu morza. Przez wieki woda filtrowana przez skały utworzyła w niej przepiękne stalaktyty i stalagmity. Kiedy poziom morza zaczął się podnosić, woda zalała jaskinię, a jej strop zawalił się, tworząc z niej morską studnię zwaną Wielką Błękitną Dziurą (ang. The Great Blue Hole).

Dopiero w 1970 roku miejsce to odkrył słynny francuski oceanograf Jacques-Yves Cousteau. Aby wpłynąć do rafy użył niewielkiej ilości materiałów wybuchowych. W ten sposób przez otwarte przejście wprowadził swój statek Calypso. Po przeprowadzeniu wielu badań uznał to miejsce za jedno z 10 najwspanialszych do nurkowania.

Nic dziwnego. Znajdująca się pośrodku atolu Lighthouse Reef, Wielka Błękitna Dziura, jest jedną z największych atrakcji na Morzu Karaibskim. Swym baśniowym pięknem przyciąga jak magnes wielu nurków. Przejrzyste wody wokół pierścienia rafy świetnie nadają się również do nurkowania z rurką.

Widocznośc krystalicznie czystej wody sięga 60 metrów! Ekosystem Wielkiej Niebiańskiej Dziury jest tak złożony, że do dziś poznano jedynie 10 proc. wszystkich żyjących tam gatunków fauny i flory.

Oprócz przeróżnych gatunków rekinów można tu spotkać także pięknie porośnięte, strome skały oraz podwodne ogrody, pełne gąbek, korali i bajecznie kolorowych ryb.

Pasjonatów nurkowania, snoreklowania oraz wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć niesamowite miejsca pod wodą, zapraszamy na wyprawy nurkowe z Pazola Travel & Adventure!

Więcej na www.pazola.com