Sztuka pod stopami – Kolorowe pokrywy kanalizacyjne w Japonii

2023-03-23

Sztuka pod stopami:
Pokrywy kanalizacyjne w Japonii to prawdziwe arcydzieła sztuki, które odzwierciedlają kulturę, historię i lokalną przyrodę danego regionu. W latach 80. XX wieku japoński rząd wprowadził program, mający na celu promocję lokalnej tożsamości poprzez przekształcanie szarych i nieciekawych pokryw studzienek w prawdziwe arcydzieła. W rezultacie powstały setki unikatowych wzorów, które dziś przyciągają uwagę turystów z całego świata.

Motywy i inspiracje:
Każde miasto i region w Japonii posiada swoje własne unikatowe wzory pokryw studzienek, które często nawiązują do lokalnych legend, historii, przyrody czy specjalności kulinarnej. Na niektórych pokrywach znajdziemy wizerunki gejsz, świątyń, gór, czy nawet ulubionych bohaterów z japońskich animacji. Dzięki tym różnorodnym motywom, podziwianie pokryw kanalizacyjnych może stać się prawdziwą podróżą po kulturze i historii Japonii.

Jak to się robi?
Japońskie pokrywy kanalizacyjne są odlewane z żeliwa, a następnie ręcznie malowane przez lokalnych artystów, którzy starannie dobierają kolory i wzory. Każda pokrywa jest unikalna i często stanowi dumę mieszkańców danego miasta. Malowanie pokryw kanalizacyjnych jest tak popularne, że w Japonii odbywają się nawet coroczne konkursy i wystawy, podczas których wyłaniany jest „Mistrz pokryw studzienek”.

Kolorowe pokrywy kanalizacyjne w Japonii to doskonały przykład, jak można przekształcić codzienną rzecz w prawdziwe arcydzieło. Niewątpliwie przyczyniają się one do zwiększenia estetyki miejskiej przestrzeni, a także inspirują innych do poszukiwania sztuki w nieoczywistych miejscach. Jeśli planujesz podróż do Japonii, nie zapomnij spoglądać pod nogi – być może odkryjesz kolejne niezwykłe dzieło sztuki.