SVALBARD – GDZIE NOC TRWA PRAWIE 4 MIESIĄCE

2022-01-19

Tęsknicie za słońcem? Można się zawsze wybrać w ciepłe kraje.. ale w Svalbard dopiero dłuuuugo czeka się na słońce – noc trwa nieprzerwanie prawie 4 miesiące.

To niezwykłe miejsce w połowie drogi między północną Norwegią a biegunem północnym. Dwa razy do roku jest zima.

Lokalna ludność bardzo oczekuje się wschodu słońca. W mieście Longyearbyen (stolica prowincji) są stare szpitalne schody wokół których gromadzą się ludzie, by wspólnie przywitać słońce. Z najwyższego stopnia można zobaczyć pierwsze promienie, które pojawiają się w niewielkiej szczelinie między szczytami gór. Setki ludzi każdego roku przyłącza się do tradycji, ubrani w stroje kąpielowe, z pomalowanymi twarzami, śpiewając tradycyjne norweskie piosenki i wierszyki. W tym roku zakończenie nocy polarnej będzie miało miejsce 8 marca. Można wcześniej przywitać słońce ze szczytu Trollsteinen (850m), wspinaczka zajmie od 2 do 3 godzin. Pełny Sun Fest Festival zaczyna się 4 marca i trwa do 12 marca.

A propos pór roku jest ich pięć: wiosna, lato, jesień, ciemna i jasna zima.

Najprościej dostać się tu samolotem.

Kto pisze się na taką wyprawę? Póki co za tydzień ruszamy w przeciwnym kierunku ku przygodzie na Antarktydzie i okolicy. Zapraszamy na www.pazola.com