Ryba motyl czyli skrzydlica

2022-01-17

Ta drapieżna, piękna ryba morska jest doskonale znana wielu nurkom. Żyje we wschodniej części Oceanu Indyjskiego i zachodniej Spokojnego, a także na wybrzeżu Florydy, gdzie została przyniesiona (ale o tym wkrótce).

Zazwyczaj jest koloru biało czerwonego w pasy, jej barwa zmienia się często na bardziej jaskrawą lub zupełnie inną. Czasem paski są zielone, brązowe, pomarańczowe, fioletowe, nawet czarne.

Ryba ma wiele imion. Skrzydlicą i motylem nazywana jest ponieważ jej płetwy piersiowe mają lekko poszarpane końce i połączone ze sobą rozkładają się szeroko nadając rybie piękny motyli wygląd. 

Ognicą pstrą nazywana jest ze względu na ogniste ubarwienie i rwący ból, który wywołuje u człowieka jej jad.

Skrzydlica jest drapieżnikiem prowadzącym nocny tryb życia. Żywi się krewetkami, małymi rybkami i skorupiakami. Zamieszkuje wody płytkie i głębokie do 60 m. Poluje wykorzystując długie płetwy do zaganiania swoich ofiar w „kozi róg”. W ciągu dnia ukrywa się między skałami ze spuszczoną głową w dół. Osiąga 30-38 cm długości, choć na Karaibach, gdzie nie jest rdzennym gatunkiem potrafi osiągać rozmiary 55 cm.

Na Andamanach w podróży z Pazola Travel & Adventure też ją spotkacie.