Ruiny Wielkiego Zimbabwe

2022-01-19

W dzisiejszych czasach Afryka kojarzona jest z biedą, głodem i zacofaniem ale w przeszłości bywało tak, że to właśnie tam kwitła cywilizacja. Jedną z największych atrakcji Zimbabwe są ruiny średniowiecznego królestwa. Miasto, które wzniesiono, żyło pomiędzy XII a XV wiekiem. Było jednym z największych ośrodków ówczesnych czasów, a potęga jego wyrosła na handlu złotem. Do dziś skrywa w sobie wiele tajemnic.

Gdy w końcu XIX wieku odkryto tajemnicze ruiny większość osób uznała, że odnaleziono zaginione kopalnie króla Salomona. 
Miasta prawdopodobnie nie zbudowali czarni mieszkańcy lądu. Ci byli zbyt prości, prymitywni, niewykształceni i przez to natualnie poddani białym. Musieli go zatem zrobić przybysze, których los zaprowadził potem w inne strony i słuch po nich zaginął.

Ruiny Wielkiego Zimbabwe to największa starożytna budowla na południe od Sahary. Resztki tej ogromnej budowli miejscami sięgają 10-ciu metrów wysokości i są grube nawet do 5-ciu metrów. Zbudowano je z kawałków granitu tak równo przyciętych i dokładnie ułożonych, że kojarzą się nam z cegłami. Kostki ułożone są jedna na drugiej z niesamowitą precyzją. Nie używano przy tym żadnej zaprawy a mury wewnątrz wypełnione są granitowym gruzem.