Park Narodowy Hluhluwe–Umfolozi

2022-01-18

Pakując się na wyjazd do RPA, na który wyruszyliśmy w poniedziałek, zastanawialiśmy się, jakie zwierzęta uda nam się spotkać w Parku Hluhluwe–Umfolozi. To najstarszy rezerwat w Republice Południowej Afryki. Jego powierzchnia to 960 km² górzystego terenu. Oprócz największej populacji białego nosorożca spotkamy tu także pozostałych przedstawicieli Wielkiej Piątki: lwy, słonie, bawoły i leopardy.

Hluhluwe-Umfolozi (czasem zwane również Imfolozi) to nietknięte ludzką ręką tereny, w skład których wchodzą pagórki, podzwrotnikowa puszcza, las akacji czy rzeki, wzdłuż których rosną rzędy palm. W 1985 roku utworzono tu dwa parki – Hluhluwe i Umfolozi, który następnie został połączony korytarzem, następnie zaś utworzył jedność.

Pierwotnie park powstał po to, aby chronić nosorożce znajdujące się na terenie Południowej Afryki. Ku nieszczęściu tych zwierząt, niektórzy ludzie wciąż wierzą w magiczną, leczniczą moc ich rogu, dlatego też kłusownicy stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla nosorożców. 

W parku można spotkać bardzo rzadkie nosorożce czarne oraz wspomnianą już afrykańską wielką piątkę – The Big Five of Africa (słonie, nosorożce, lwy, lamparty i bawoły). Lwy przywędrowały tu aż z położonego 350 km na północ Kruger National Park, zaś słonie sprowadzono 40 lat temu i dziś ich stado liczy aż 200 sztuk.

Liczymy na niezapomniane wrażenia z wyprawy. Odwiedźcie naszą stronę, aby zaplanować swoje wakacje:

www.pazola.com