Odrobina magii – drzewa smoczej krwi

2022-01-18

Na archipelagu Sokotra, w Jemenie, rosną niezwykłe drzewa. Nazywa się je drzewami smoczej krwi, ponieważ ich pnie wydzielają intensywnie czerwony sok.

Czemu smocza? Niegdyś odkrywcy myśleli, że szkarłatny sok jest rzeczywiście wydzieliną smoków. Dzięki tym wierzeniom, roślina nabrała znacznej wartości handlowej. Żywica pozyskiwana z tych roślin według wierzeń posiada właściwości lecznicze – pomaga przy takich dolegliwościach jak gorączka lub trudno gojące się rany. Rzymianie używali jej do produkcji leków. Pewne jest jednak, że żywica z Dracaena cinnabari od stuleci używana jest jako barwnik w lutnictwie, a zmieszana ze sproszkowanym złotem była wykorzystywana do pisania na pergaminie. Dziś wykorzystuje się ją także jako bejcę do instrumentów smyczkowych oraz barwnik do tkanin.

Drzewa te nie przypominają popularnych egzotycznych palm z powiewającymi na wietrze liśćmi. Ich odwrócone korony mają za zadanie chronić nasiona, które rosną w pobliżu, poprzez redukowanie odparowywania wody i zapewnienie cienia. Smokowce rosną blisko siebie, co pomaga stworzyć całkiem spory, zacieniony obszar.

Poznaj magię naszej planety, podróżując z PAZOLA Travel & Adventures:

www.pazola.com