Migracja sardynek

2022-01-17

Raz w roku, tylko w jednym miejscu na świecie, w Republice Południowej Afryki, odbywa się jedno z najbardziej fenomenalnych, morskich zjawisk na świecie – migracja sardynek.

Fenomen ten można obserwować corocznie w czerwcu. Zimne atlantyckie prądy przepływają tuż przy wybrzeżu RPA niosąc ze sobą przeogromne ławice sardynek. Migrują one z chłodniejszych wód wokół Przylądka Dobrej Nadziei do cieplejszego Oceanu Indyjskiego aby tu złożyć ikrę.

Ławice, często wielokilometrowej długości, przypominają gigantyczne podwodne potwory mieniące się w słońcu i wijące się w morskiej otchłani. 
Najłatwiej jest je dostrzec z lotu ptaka. Masowe przemieszczanie się milionów ryb przywołuje morskich i powietrznych łowców, chętnych na udział w uczcie. 
Podczas nurkowania na pewno spotkamy delfiny zwyczajne, delfiny butlonose, humbaki, płetwale Bryde’a, tuńczyki i rekiny, a z powietrza nurkujące głuptaki i albatrosy. Obserwować można mistrzowską strategię delfinów, które skutecznie oddzielają sardynki od ławicy. Zbijają je w kulę aby ułatwić sobie polowanie.

 To niezwykłe zjawisko jest nie tylko ucztą dla zwierząt ale również i dla ludzi to prawdziwy rarytas – jeden z cudów Matki Natury.