Migracja monarchów

2022-01-17

Najpiękniejszy spektakl na świecie – migracja monarchów!

Danaus plexippus, czyli motyl monarcha słynie na całym świecie z niezwykłych możliwości podróżowania.

Jak co roku, każdej jesieni miliony monarchów rozpoczynają wędrówkę pokonując ponad 4 tysiące kilometrów znad kanadyjskich Wielkich Jezior. Zmusza je do tego mroźna zima, która pozbawia ich pożywienia. Po dwumiesięcznej wędrówce docierają na zimowiska znajdujące się między innymi w lasach Meksyku by z początkiem wiosny znów wrócić na północ.

Kiedy docierają do celu można zobaczyć lasy pokryte milionami pomarańczowo-czarnych skrzydełek tych pięknych owadów. Przybywa ich tu tak wiele, że słychać szum ich skrzydeł jak lecą. Noce spędzają na drzewach, których gałęzie aż uginają się pod ciężarem tej pięknej motylej masy.

W górach Meksyku, gdzie temperatura spada poniiżej 4°C wchodzą w fazę hibernacji. Przez pierwsze 3 miesiące od przybycia wyglądają jak tony zaschniętych liści oblepiających drzewa. Tłoczą się zwisając z każdej gałęzi.

Ten z pozoru martwy las ożywia się już w lutym gdy pojawiają się pierwsze promienie słońca. Wiosenne ciepło wybudza je ze snu ogrzewając ich zahibernowane ciała i wtedy setki tysięcy kolorowych motyli zrywa się do lotu w poszukiwaniu pożywienia i wody. Im robi się cieplej tym więcej motyli zaczyna fruwać w powietrzu.

Coroczna migracja monarchów jest jednym z najpiękniejszych zjawisk na świecie.

Widok jest niesamowity… musicie to zobaczyć!

A już wkrótce na stronie www.pazola.com pojawi się nowa oferta wyjazdowa do Meksyku. Serdecznie zapraszamy