Mendenhall – lodowe cuda

2022-01-18

W Mendenhall Valley, we wnętrzu lodowca Mendenhall, na Alasce, samoistnie powstały przepiękne jaskinie. Ewoluują one każdego dnia, codziennie zmienia się ich wygląd. Jaskinie powstają, gdy woda stopniała z lodowca spływa i eroduje lód od dołu. Im cieńszy lód w sklepieniu jaskini, tym jaśniejszy ma ono odcień niebieskiego. Przez szczeliny do ich wnętrza dostaje się światło, które we wnętrzu daje niesamowity efekt niebieskiej i błękitnej poświaty.

Choć ciężko się do nich dostać i mało kto o nich wie, warto spróbować, gdyż dni tego cudu natury mogą być policzone. Od roku 1958, wskutek zmian klimatu, ponad 19-kilometrowy lodowiec cofnął się o ponad 3 km.

Lodowe Jaskinie Mendenhall wraz lodowcem i najbliższą okolicą pozostają pod ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Lodowca Mendenhall, który jest częścią Narodowego Parku Leśnego Tongass. Nazwa Mendenhall, którą nosi zarówno lodowiec, jak i jaskinie, a także dolina, jezioro i rzeka (zasilana wodami z lodowca), pochodzi od nazwiska Thomasa Corwina Mendenhalla – amerykańskiego fizyka i meteorologa.

Wybierz się z nami w najbardziej niezwykłe miejsca naszej planety:
www.pazola.com