Meksykańskie cenoty – przejście do innego świata?

2022-01-17

Półwysep Jukatan, Meksyk. 1,5 mln lat temu. Ostatnie zlodowacenie. W wyniku powiększenia się czopów lodowych na biegunach poziom morza obniża się. Wapienne skały zalewane są wodą deszczową, tworząc jaskinie pełne przepięknych, naciekowych formacji. Gdy klimat ociepla się, poziom morza ponownie podnosi się. Jaskinie zalewa woda morska, tworząc przepiękne miejsca na Ziemi – cenoty – Matka Natura nie ma sobie równych!

Cenoty, czyli naturalne studnie. Są ich tysiące i każda ma swoje imię. Znajdują się w wapiennych skałach i połączone są z systemem wód podziemnych.

Od wieków były czymś tajemniczym i niezdobytym. W czasach starożytnych Majowie zakładali wokół nich wioski, ponieważ były źródłem wody podczas suszy. Wierzyli oni, że stanowią portal pomiędzy światem żywych i umarłych. Czcili zamieszkującego w nich boga deszczu, burzy roślinności – Chac, składając mu ofiary ze złota, jadeitu, narzędzi, biżuterii…a nawet ludzi.

Dziś nadal można zobaczyć, dlaczego cenoty tak bardzo zachwycały Majów. Woda w nich jest tak krystalicznie czysta i przejrzysta, że już bardziej być nie może! Na półwspie Jukatan, gdzie żar leje się z nieba przez większą część roku są doskonałe dla ochłody. Leżąc na wodzie można zobaczyć przepiękne stalaktyty, zwisające gałęzie tropikalnych drzew i otwory w suficie, przez które wpadają ciepłe promienie słońca.

Cenoty są również jednym z najwspanialszych miejsc do nurkowania. Kto nurkował w cenotach powie, że każda z nich jest wyjątkowa i niepowtarzalna. W Dos Ojos występują stalaktyty i stalagmity, a nad wodą latają nietoperze. W Kuklan można obserwować przepiękną grę świateł. W Ponde Rosa można występuje zjawisko halokliny. Żyją tu sumy, węgorze i żółwie, a dno porastają glony – pięknie, jak w podwodnym rajskim ogrodzie!

Nieważne, czy uprawiasz snorkeling, nurkujesz, czy chcesz popływać w tych wspaniałych wodach i poczuć się, jakbyś wchodził w inny świat. To miejsce jest idealne dla Ciebie! Zapraszamy na wyjazdy nurkowe z Pazola Travel & Adventure!

Więcej na www.pazola.com