Magiczne wodospady Igu­azú

2022-01-18

Cud natury czy tajemnicze siły?

W języku tupi, czyli jednym z języków autochtonicznej ludności Ameryki Południowej, Y ûasú znaczy ,,wielka woda”. Rzeczywiście, ilość wody jaką ujrzymy odwiedzając ten jeden z nowych cudów przyrody, jest nieprawdopodobna – są dwa razy wyższe i dwa razy szersze nawet od samej Niagary. I nie tylko jej ilość – samych wodospadów jest tu aż 275!

Iguazu Falls

Największą atrakcją jest Czarcia Gardziel, czyli miejsce, w którym woda z 14 wodospadów nagle zapada się ponad 100 metrów w dół, tworząc półkoliste wodogrzmoty i unosząc kłęby pary wodnej na wysokość 30 metrów. To miejsce można podziwiać z bliska – należy przejść przez fragment dżungli od strony brazylijskiej, następnie zaś wjechać windą w górę, od strony argentyńskiej można zaś dostać się tam przechodząc przez szereg platform, będąc ubranym w specjalny ochronny kostium.

Według legendy, dawno temu rzeka Iguaçú płynęła spokojnie, bez żadnych załamań ani wodospadów. Zamieszkujący jej brzegi Indianie Guaraní oddawali cześć bogu Tupã oraz jego synowi M’Boi, zamieszkującemu nurty rzeki pod postacią węża. Składano mu w ofierze najpiękniejsze dziewczęta z wioski.

Zapierające dech w piersiach widoki

Pewnego dnia w ofierze planowano złożyć młodą Naipi. Zakochany w niej wojownik Tarobá porwał ją i oboje próbowali uciec łódką. Rozwścieczony M’Boi wpłynął między szczeliny ziemi i siłą swoich mięśni stworzył wielki krater, do którego spadały wody rzeki, tworząc wodospad. Naipi została przemieniona w skałę na skraju Diabelskiej Gardzieli, którą wciąż obmywają rwące nurty. Tarobá został zaś zmieniony w palmę rosnącą na brzegu rzeki, i od tamtej pory aż po wieczne czasy może towarzyszyć swojej ukochanej…

Wybieramy się tam już w lutym. Dołączysz?

https://www.pazola.com/34-bajeczne-wodospady-iguazu-…/wyjazdy