Lodowiec Perito Moreno w Argentynie – mroźny gigant

2022-01-18

Jeśli komuś ciężko wyobrazić sobie ogrom naszej planety, proponujemy odwiedzić Perito Morenotrzeci co do wielkości lodowiec naszej planety. To jedyny lodowiec na świecie, który zamiast kurczyć się, mimo globalnego ocieplenia wciąż rośnie – zasilany jest systematycznie śniegiem padającym w górach. To jednak – dosłownie – zaledwie czubek góry lodowej – lodowiec jest także schowany pod wodą, gdzie sięga 140 – 170 metrów podpowierzchnią.

Gigant znajduje się na terenie Parku Narodowego Los Glaciares, który w 1982 roku został wpisany na listę UNESCO. Park zajmuje powierzchnię około 4500 kilometrów kwadratowych, a na jego terenie znajdują się także inne lodowce – Upsala oraz Viedma, oraz wiele małych jęzorów spływających do dwóch dużych jezior Argentino i Viedma.

Perito Moreno został uznany za najpiękniejszy lodowiec na świecie. Turyści potrafią godzinami stać na tarasie widokowym, czekając na jego potężny huk. Czasami fragmenty lodowca odrywają się od całości, wpadając z głośnym pluskiem do wody.

Poznaj potęgę naszej planety, wybierając się na jeden z proponowanych przez nas wyjazdów: www.pazola.com