Jezioro Spotted w Kanadzie i jego… plamki

2022-01-18

Wciąż fascynują nas obiekty wodne. Tym razem – Jezioro Spotted w Kanadzie. Znajduje się w okolicy miejscowości Osoyoos, przy autostradzie numer 3.

Co je wyróżnia? Niezwykłe kolorowe kręgi znajdujące się na jego powierzchni. Sprawką są ogromne ilości różnorodnych minerałów, które się w nim znajdują. Rekordowo wysoka jest tu zawartość wapnia oraz siarczanów magnezu i sodu. W wodzie odnotowuje się także bardzo wysokie stężenie ośmiu innych minerałów, jak również mniejsze kolejnych czterech, m.in. srebra i tytanu.

Najbardziej efektownie Spotted wygląda latem, gdy większość wody wyparowuje i minerały znajdują się na powierzchni ziemi. Pozostałość zbiornika stanowią wówczas różnobarwne „kałuże”, których kolor jest zależny od zawartości poszczególnych minerałów.
Zwykle ich podstawowym składnikiem jest siarczan magnezu, który latem się krystalizuje. Twardniejące minerały tworzą naturalne ścieżki pomiędzy małymi zbiorniczkami.

Kanadyjscy Indianie (First Nations – Pierwsze Narody) nazywają jezioro Khiluk i uważają za miejsce święte. Głównym powodem są lecznicze właściwości jego wód.

Mimo, że Spotted Lake było własnością prywatną – należało do rodziny Ernesta Smith’a – Indianie postawili sobie za punkt honoru jego ochronę. Także wtedy, gdy Smith w 1979 roku chciał na jego terenie zorganizować SPA. Wszystkie oferty kupna były jednak odrzucane przez właściciela przez ponad 20 lat. Dopiero w 2001 roku, 22 ha terenu wraz ze Spotted Lake przeszły w ręce First Nations za bagatela 720 tysięcy dolarów.

Wejście na teren jeziora uniemożliwia ogrodzenie, ale jest ono bardzo dobrze widoczne z autostrady. Wielu zatrzymuje się na poboczu, by móc podziwiać wyjątkowe zjawisko. Przy drodze znajduje się także tabliczka z krótką informacją o jego uzdrawiającej mocy.

Odkryj z nami magię wody (i nie tylko!) na www.pazola.com