Jezioro Hiller – intrygujący psikus natury!

2022-01-17

Przy południowo-zachodnim wybrzeżu Australii, pomiędzy Zatoką Izraelitów i miastem Esperance, znajduje się grupa ponad 100 wysp zwana archipelagiem Recherche. Właśnie tutaj, na wyspie Middle Island, wśród bujnych lasów eukaliptusowych ukryte jest jezioro. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że jest ono różowe…

Miejsce to odkrył w 1802 roku Kapitan Matthew Flinders, podczas jednej ze swoich śmiałych, eksploracyjnych wypraw.

Jezioro Hiller jest jednym z 8 różowych jezior na Ziemi i wygląda jak olbrzymi, otoczony białym piaskiem odcisk na zielonej wykładzinie.

Co ciekawe, nikt do dzisiaj naprawdę nie wie, skąd wzięło się jego niezwykłe zabarwienie. W 1950 roku naukowcy próbowali dowieść, że ma to związek z występującymi w nim algami. Nie trafili jednak na żaden ślad.

Jezioro Hiller powstało w wyniku oddzielenia się mierzeją od wód oceanu. Parująca z niego woda spowodowała, że zasolenie tu jest większe niż wód oceanicznych i wynosi 38%! Woda jeziora jest tak słona, że niegdyś wydobywano z niego sól.

Jego przepiękna, pastelowo-różowa barwa aż kusi, aby się w nim wykąpać. Stanowczo jednak odradzamy!!! Pomimo tak wysokiego zasolenia żyje tu sporo organizmów, w tym bardzo niebezpiecznych, jak ośmiornica blue ringed, ryba kamień czy meduza, nazywana osą morską, której ugryzienie może doprowadzić człowieka nawet do śmierci.

Mimo to jest przepiękne, prawda?