Jaskinia Punkevní i Przepaść Macocha

2022-01-18

Okazuje się, że niezwykłe miejsca znajdują się także blisko nas. U naszych sąsiadów, na północ od Brna, znajduje się malownicza kraina – Morawski Kras. Na jego terenie znajduje się ogromna ilość jaskiń oraz wiele głębokich przepaści. Obecnie tylko pięć z tych jaskiń jest udostępnionych zwiedzającym, w tym uważana za najciekawszą, a na pewno najpopularniejsza – Jaskinia Punkevní. Będąc tutaj warto również zajrzeć w oczy Przepaści Macocha, będącej najgłębszym tego typu lejem krasowym w Czechach.

Jaskinię możemy zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Trasa udostępniona turystom ma w sumie 1170 metrów, z czego 450 metrów pokonuje się elektrycznymi łódkami, spływając rzeką Punkwią (Punkva), której wody mają piękny turkusowy odcień.

Jaskinia Punkevní jest częścią najdłuższego systemu jaskiniowego w Republice Czeskiej – Jaskini Amateur, a długość dotychczas zbadanych tuneli tego systemu wynosi ponad 30 km! Zwiedzanie zaczyna się od Przedniej Katedry (Přední dóm), której wejścia strzeże Strażnik (Strážce) największy – stalaktyt jaskini. Następnie przez Tylną Katedrę (Zadní dóm) dochodzimy prawie na dno Przepaści Macochy, która powstała wskutek zawalenia się stropu ogromnej groty.

Przepaść Macocha jest najgłębszym (138,5 m) lejem krasowym w Czechach. W 1882 roku na szczycie jego południowej ściany umieszczono platformę obserwacyjną, z której możemy zajrzeć w głąb przepaści. Na dole znajduje się niewielkie, za to głębokie (aż 30 metrów) jeziorko. Legenda głosi, że w XVI wieku w pobliskich Wilemowicach (Vilemovice) żyła kobieta, której syn był słaby i chorowity. Stara wiedźma podpowiedziała jej, że chłopiec odzyska siły, jeśli pasierb kobiety zginie. Aby uratować syna, macocha zaprowadziła pasierba na skraj przepaści i zepchnęła w jej głąb. Wróciwszy do domu, zastała jednak syna martwego. Z rozpaczy zabrała jego ciało i rzuciła się z nim w przepaść. Nie wiedziała, że spadając, pasierb cudem uchwycił się gałęzi drzew i zdołał w ten sposób uniknąć śmierci.

Poznajcie z nami niezwykłe miejsca naszej planety: www.pazola.com