Hotentoci czyli prawdziwi ludzie

2022-01-19

„Mały wzrost, brzydka twarz, kiedy mówią wydaje się, że mają czkawkę”. 

„Mówią niezręcznie jak gdyby mówili niemiecką gwarą”. 

„Ich mowa brzmi dla nas jak niewyraźny szum, a nie język, jak gdakanie kur albo indyków”.

Tak oto słynni podróżnicy opisywali lud Khoikhoi (znani także jako Khoe Khoi i Hotentoci). 

Będąc w naszej podróży po RPA usłyszeliśy o hotentotach – rdzennych ludach Afryki Południowej, którzy obok Buszmenów należą najprawdopodobniej do najstarszej atropologicznie grup ludzkości. 
Khoikhoi w wolnym tłumaczeniu znaczy tyle co”ludzie-ludzie”, czyli innymi słowy “prawdziwi ludzie”. 

Nazwę „Hotentoci” nadali Holendrzy, którzy w 1652 pod wodzą J. van Riebeecka dotarli do Przylądka Dobrej Nadziei. Słysząc język hotentocki, który pełny był charakterystycznych mlasków, nazwali ich „jąkałami” – Hotentotami.

A teraz lepsza ciekawostka…

Hotentockie kobiety są bardzo charakterystycznie zbudowane. Otóż kręgosłup ich silnie wygięty jest ku przodowi a na pośladkach odkłada się nadmierna ilość tłuszczu. Obfite pośladki mogą pełnić dość zaskakującą funkcję – podróżnicy często dziwili się widząc stojące na nich dzieci, oburącz trzymające się matki. Mimo, iż cechy te mają podłoże genetyczne nie do końca wiadomo dlaczego się wykształciły. Co odważniejsi antropolodzy sugerują, że w sytuacjach skrajnego głodu, tłuste kobiety mogły być najlepszym, łatwo dostępnym pożywieniem.

Społeczność Hotentotów liczy dziś zaledwie 110 tysięcy osób. W 1653 rozpoczął się konflikt zbrojny Holendrów z Hotentotami, którzy bronili swych terenów przed najeźdźcami. Od 1660 datuje się separację rasową Holendrów od Hotentotów, która dała początek współczesnemu konfliktowi rasowemu w RPA.