Goðafoss – Wodospad Bogów

2022-01-18

Witamy w Islandii. Znajduje się tu Wodospad Bogów – Goðafoss. Uznawany jest on za najpiękniejszy spośród wielu wodospadów na Skjálfandafljót – drżącej rzece. Ma 12 metrów wysokości oraz 30 metrów szerokości.

Swoją nazwę zawdzięcza doniosłemu wydarzeniu w historii Islandii, kiedy to w roku 1000 islandzki parlament Alþingi, obradujący w dolinie Þingvellir, zdecydował o przyjęciu chrześcijaństwa przez Islandczyków. W tamtych czasach parlament islandzki był podzielony na dwie rywalizujące frakcje, a wikingowie dochodzili swych racji zwykle za pomocą siły. Do pierwszej frakcji należeli wierni konserwatywnym bogom poganie, zaś do drugiej – zwolennicy chrześcijańskiej Europy. Dwie wrogo do siebie nastawione grupy przybyły na posiedzenie parlamentu w dolinie Þingvellir. Nie mogąc dojść do porozumienia zwróciły się o pomoc do głosiciela prawa i kapłana Þorgeira Þorkelssona Ljósvetningagoði, który miał status przywódcy i osoby uprawnionej do podejmowania decyzji. Po głębokim zastanowieniu, wspiął się na „skałę prawa” (skała, gdzie naczelnicy rodów ustanawiali pierwsze prawa i zbierały się sądy), wygłosił do wszystkich zebranych płomienną mowę i w ten sposób przyczynił się do przyjęcia chrześcijaństwa przez mieszkańców Islandii.

Kiedy wrócił do domu z obrad parlamentu – a według starych sag mieszkał niedaleko obecnego wodospadu Goðafoss – wziął do ręki wszystkie posiadane statuetki pogańskich bogów, i wrzucił je do nurtu wodospadu, wypowiadając następujące słowa: „nie będziemy modlić się i oddawać czci boskiej pogańskim bogom, ale będziemy wierni i oddani jasnemu Chrystusowi“. Do dzisiaj wodospad nosi nazwę Goðafoss, co w tłumaczeniu z języka islandzkiego znaczy – Wodospad Bogów.

Poznaj z nami magię świata na www.pazola.com