Glass Beach – California

2022-01-17

W Kaliforni, w miesćie Fort Bragg znajduje się jedna z najbardziej oszałamiających plaż na świecie. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym, może jest troszkę bardziej kaminiesita. Jeśli jednak przyjrzysz się uważniej, zobaczysz, że to nie kamienie lecz…. szkło!

Choć Glass Beach jest jedną z najbardziej niesamowitych plaż na świecie, historia jej powstania nie należy do romantycznych. Zanim teren został objęty ochroną i stał się atrakcją turystyczną, znajdowało się tam wysypisko śmieci.

Po zakończeniu II wojny światowej ten fragment wybrzeża przez 20 lat zasypywany był ogromną ilością śmieci. Wyrzucano tu wszystko, od samochodów, sprzętu AGD, plastiku, po ogromne ilości różnokolorowego szkła. Miejsce to szczyciło się długo niechlubną sławą i nosiło nazwę The Dump. W 1967 roku władze miasta przeniosły wysypisko w inne miejsce i zorganizowały sprzątanie okolicy. Zdewastowane wybrzeże zostało na wiele lat zapomniane.

Przez kolejne lata natura sama poradziła sobie z efektami lekkomyślności ludzi. Ogromne ilości pozostałego na plaży szkła zostały wypolerowane przez morskie fale tworząc przepiękny, kolorowy dywan.