FUDŻI – ŚWIĘTA GÓRA JAPONII

2022-01-19

Krajobraz Japonii w prawie 70-ciu procentach składa się z gór. Niekwestionowaną ich królową jest z pewnością Fudżi – cichy, przez dużą część roku pokryty śniegiem i jeden z najbardziej rozpoznawalnych wierzchołków śwata. Fuji jest nie tylko najwyższym szczytem  archipelagu wysp japońskich (3776 m n.p.m). Jest jednocześnie wulkanem!

Wulkan jest bardzo młody – powstał jakieś 600 tys. lat temu i wybuchał 18 razy!!!

W roku 1707 Fudżi po raz ostatni przeraziła mieszkańców. Ostatni, wielki wybuch rozpoczął się 16 grudnia. Ówczesna erupcja była następstwem trzęsienia ziemi, jakie miało miejsce niewiele wcześniej. Zakończyła się ona z dniem 1 stycznia następnego roku. Od tego czasu Fuji-san spokojnie drzemie, jednak możliwości ponownego wybuchu nie można wykluczyć w stu procentach. Z tego powodu powstały plany ewakuacji ludności z zagrożonych terenów, a góra Fuji jest bacznie obserwowana.

Góra jest traktowana jako miejsce święte wyznawców shinto, którzy wierzą, że bogowie i duchy (kami) mieszkają w kamieniach i drzewach na zboczach góry.

Zobaczyć Fudżi nie jest taką prostą sprawą. Góra jest bardzo sprytna i często się chowaJ  W pogodny dzień można ją zobaczyć  nawet z oddalonego o 100 km Tokio.

Podczas naszej wizyty w Japonii nie mogliśmy ominąć wspaniałego, majestatycznego symbolu tego kraju. Bogowie byli nam tego dnia przychylni gdyż zobaczyliśmy Fuji w całej okazałości. Nawet nie przypuszczaliśmy, że jest taka ogromna i wręcz majestatyczna. Wrażenie to podkreśla jej niemalże trójkątny kształt  i fakt, że w pobliżu nie ma żadnych innych szczytów. Widok góry stojącej na pustkowieu z pownością robił ogromne wrażenie na pierwszych mieszkańcach Japonii. Nic dziwnego, że uznali ją za świętą.