Fidżyjska kuchnia

2022-01-17

Kokoda, lovo i kava, czyli fidżyjskie przysmaki

Jesteście już po obiedzie? Mamy nadzieję, że tak, bo po przeczytaniu tego wpisu na pewno zgłodniejecie. 😉

Dziś wracamy na chwilę na Fidżi, aby opowiedzieć Wam o tamtejszych przysmakach. Jak już wiecie, na powitanie zostaniemy najprawdopodobniej poczęstowani kavą. To napój przygotowany ze sproszkowanego korzenia rośliny o takiej samej nazwie. Nie ma jednak nic wspólnego z naszą kawą, jego działanie jest bowiem uspokajające, a nie pobudzające.

Picie tego napoju to rytuał podlegający określonym zasadom. Uczestnicy ceremonii zasiadają w kręgu na rozłożonych na podłodze matach. W stojącej pośrodku drewnianej czarze zwanej tanoa mistrz ceremonii (np. wódz lub głowa rodziny) przygotowuje ciecz, która wyglądem bardziej przypomina błoto niż coś nadającego się do wypicia… Do picia kavy służy wydrążona skorupa kokosa, która krąży z rąk do rąk. Przed otrzymaniem takiego „kielicha” należy klasnąć raz, a po wypiciu – trzy razy.

Kuchnia fidżyjska jest bardzo przesiąknięta indyjskimy wpływami. Nic dziwnego – na wyspie mieszka około 45% ludzi pochodzenia indyjskiego. Podstawę diety stanowią ryby i frutti di mare oraz egzotyczne owoce. Na każdym rogu znajdziemy tu sprzedawców roti, samosów czy nanów. Do tego większość potraw wzbogacana jest typowo indyjskimi przyprawami, takimi jak kardamon, kminek czy kurkuma.

Jednym z najpopularniejszych dań jest kokoda, która przypomina nieco cechive (peruwiańską sałatkę). W jej skład wchodzi surowe mięso ryby, marynowane w w mleku kokosowym z cebulą, sokiem z cytryny, solą i chili. Po ośmiu godzinach w marynacie potrawa jest serwowana w muszli z orzecha kokosowego. Palce lizać!

Równie popularną potrawą jest lovo. Przygotowanie tego dania polega na wykopaniu niezbyt głębokiego dołu, który przykrywa się podgrzanymi kamieniami. Na nich układa się mięso (głównie z ryb, ale popularna jest także wieprzowina czy wołowina) zawinięte w liście taro. Wszystko przykrywane jest korzennymi warzywami. Potrawa nabiera wędzonego, okopconego aromatu.

Jeśli chcecie poznać bliżej tę niesamowitą kulturę, wycieczka na Fiji jest idealnym rozwiązaniem!

Nasze ekskluzywne biuro podróży zabierze Was w najdalsze zakątki świata! Zapraszamy na www.pazola.com