Fauna i flora Galápagos

2022-01-17

Niesamowita fauna i flora Galápagos

Zwane także Wyspami Żółwimi, wyspy Galápagos położone są na Oceanie Spokojnym w pobliżu równika. Cały archipelag tworzy ponad 100 wysp. Dawniej stanowiły jedną wyspę, która pod wpływem tektonicznych ruchów Ziemi podzieliła się na 100 mniejszych wysepek. Wszystkie wyspy są częścią Ekwadoru. Łącznie zajmują powierzchnię 8 km².

Ze względu na swoją niezwykłą przyrodę, wyspy te często nazywane są magicznymi. Zachwycał się nimi sam Karol Darwin – zainspirowały go nawet do stworzenia słynnej teorii ewolucji. Choć najczęściej kojarzą nam się z gigantycznymi żółwiami słoniowymi, to jedyne miejsce na świecie, w którym spotkamy przedstawicieli zarówno gatunków polarnych, jak i tropikalnych. Wiele z występujących tu roślin i zwierząt to gatunki endemiczne – takie, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu na świecie.

Spotkamy tu głuptaki niebieskonogie – ptaki nazwane tak niefortunnie przez biskupa Panamy, Tomasa de Berlanga, który odkrył te wyspy w 1535 roku. W liście do ówczesnego króla Hiszpanii napisał, że ptaki te są tak głupie, że nie boją się ludzi…

Niezwykłe są również legwany, które… zmieniają swój rozmiar w zależności od warunków klimatycznych! Wielkość morskich legwanów na Galapagos różni się w zależności od tego, którą z 13 wysp archipelagu zamieszkują. Długość ciała, bez ogona, waha się od 28 cm – na najmniejszej wyspie Genovesa, do 59 cm na największej – Isabela.

W wodzie czeka nas zabawa z fokami, które są bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi. Uwaga na pingwiny – z prędkością błyskawicy śmigają po wodzie, szukając pożywienia. Często dołączają do nich również kormorany. Zdarza się, że ptasi harmider przerywa pojawienie się pod wodą rekina młota

Te i inne stworzenia spotkamy w czasie naszej wyprawy na Galapagos. Coraz częściej mówi się o całkowitym wyłączeniu tego obszaru z ruchu turystycznego, zapraszamy więc z nami póki czas:

https://www.pazola.com/19-nieprawdopodobne-galapagos/wyjazdy