Depresja Danakil – barwy pustyni

2022-01-18

Dziś zapraszamy Państwa do Etiopii. To tutaj znajduje się Kotlina Danakilska (zwana również Depresją Danakil), gdzie możemy podziwiać niezwykle barwne formacje geologiczne. Choć ciężko dostać się do tego pozbawionego infrastruktury miejsca, zapierające dech w piersiach widoki niewątpliwie wynagrodzą wszelkie znoje podróży.

Depresja Danakil wchodzi w skład Wielkiego Rowu Afrykańskiego, któremu zawdzięcza swoje niezwykłe kolory. Częścią Danakil jest Dallol – miejsce uznane za najniżej położony punkt w całej Afryce (116 metrów poniżej poziomu morza). To także jedno z najgorętszych miejsc na naszej planecie – średnia temperatura wynosi tu 35 stopni Celsjusza.

Na terenie Kotliny Danakilskiej znajduje się także czynny wulkan Erta Ale. Jego wysokość w stosunku do depresji z której wyrasta wynosi ponad 600 m. Na szczycie znajduje się jedyne na świecie jezioro stałej lawy. Wejście na krater nie jest specjalnie trudne, trasa prowadzi łagodnym stokiem. Problemem są panujące tam upały, dlatego najlepiej zdobywać Erta Ale nocą, gdy robi się nieco chłodniej. Koniecznie trzeba zobaczyć również barwne pole gorących źródeł w pobliżu Dallol. Zawdzięcza ono swój surrealistyczny wygląd siarce, żelazu, fosforowi i innym minerałom. Dookoła wszystko bulgocze, z otworów w ziemi bucha para – krajobraz wygląda jak z innej planety…

Zapraszamy w podróż do niesamowitych zakątków naszej planety:

www.pazola.com