Czy wiesz, że … najcięższą kostnoszkieletową rybą na świecie jest samogłów?

2022-01-17

Ta niesamowita ryba może ważyć ponad 2 tony. Największe osobniki osiągają wielkość 4 m w pionie i 3 m w poziomie!!!

Jest gigantyczna! Mimo to, patrząc na nią wciąż wydaje się, że to tylko pół ryby! To dlatego, że jest pozbawiona trzona ogonowego.

Nietypowo jak na rybę kostnoszkieletową – pozbawiona jest również pęcherza pławnego i jest dość słabym pływakiem.

Ze względu na jej silnie spłaszczone bocznie ciało nazywana jest również rybą-słońce, rybą-księżyc lub mola mola (z łacińskiego kamienny młyn).

Choć jest tak wielka, do najmądrzejszych raczej nie należy. Mózg tego kolosa ma wielkość orzeszka i waży zaledwie 4 gramy. Potrafią za to wydawać głos za pomocą zębów gardłowych.

Ciało mola mola pokryte jest grubą i elastyczną skórą, która atakowana jest często przez pasożyty. Aby pozbyć się szkodników ryba wzbija się w powietrze nawet na 3 metry i uderza mocno w taflę wody.

Rybę-słońce można spotkać tuż pod powierzchnią wody, gdzie wygrzewa swoje wielkie ciało. Jej wystająca płetwa grzbietowa sprawia, że może zostać pomylona z rekinem. Spokojnie, nie bójcie się! Jest niegroźna i żywi się meduzami, zooplanktonem, glonami i małymi rybkami. Sama za to jest nie tylko niejadalna a wręcz trująca. Jej narządy zawierają bowiem silne neurotoksyny.

Występuje w morzach i oceanach strefy tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej. Czasem można spotkać ją nawet w Bałtyku a my widujemy je często podczas naszych wypraw na Galapagos.