Czy wiecie, że… Gwiazda Betlejemska pochodzi z Meksyku?

2022-01-17

Roślinę tą odkrył dr Joel Roberts Poinsett – botanik amator, który został pierwszym abasadorem Stanów Zjednoczonych w Meksyku. Od jego nazwiska pochodzi właściwa jej nazwa – poinsecja.

Pochodząca z południowego Meksyku roślina kwitnie w grudniu i od wieków jest używana do dekoracji kościołów w tym kraju. Główną jej atrakcją nie są jednak kwiaty lecz liście! Najpopularniejsze są oczywiście czerwone ale występują również odmiany z liśmi w kolorach żółtym, morelowym, łososiowym, śmietankowym i białym.

W klimacie tropikalnym, poinsecja osiąga wysokość ponad 365 cm z liśćmi o szerokości nawet do 20 cm! W rzeczywistości więc ta niewielka roślina, ozdabiająca co roku nasze świąteczne stoły jest małym drzewem!

Aztekowie używali poisencji do barwienia tkanin, oraz jako lek zbijający gorączkę. Twierdzili oni, że kolor czerwony to symbol czystości, więc gwiazdy betlejemskie były tradycyjnie częścią ceremonii religijnych. W Meksyku i Gwatemali poinsecja nazywana jest „Stokrotką Świętej Nocy „, odnosząc się do Wigilii Bożego Narodzenia.

Dr Poinsett zmarł 12 grugnia 1851 roku a dzień ten jest w Meksyku Narodowym Dniem Poinsecji.