Czy wiecie skąd się wzięła nazwa Coco de mer?

2022-01-19

Coco de mer jest największym orzechem na świecie i został po raz pierwszy odnaleziony w 1519 roku – wyłowiono go z oceanu. Dawniej myślano, że oderwał się on od jakiejś podmorskiej rośliny i wypłynął na powierzchnię. Stąd też jego nazwa – coco de mer czyli morski orzech.

Dziś już wiadomo, że palmy coco de mer rosną endemicznie tylko na Seszelach, głownie w dżungli Majowej Doliny (Valee de Mai). Palma ta jest niezwykła również z innego powodu: jej owoce męskie przypominają ogromnego fallusa a żeńskie kobiece biodra:)

Ciekawe jest również to, że do dziś nie wiadomo w jaki sposób dochodzi do zapylenia u tych roślin. Legenda mówi, że następuje to zawsze podczas burzy. Podobno słychać wtedy uderzenia męskich i żeńskich liści palmowych o siebie. Nikt jednak nigdy tego nie widział. Podobno każdy, kto odważy się spojrzeć w górę zostaje ukarany – owoc spada i zabija nieszczęśnika.

Zrywanie tych wspaniałych orzechów jest surowo zabronione. Można je natomiast nabyć na Seszelach. Jedna sztuka takiego cudeńka to koszt kilkuset dolarów.

Jeśli macie ochotę spędzić wspaniały czas na rajskich Seszelach, odwiedzić Majową Dolinę i podziwiać przepiękne Coco de mer w ich naturalnym środowisku – zapraszamy w podróż z Pazola Travel & Adventure. Na majówkę niestety nie mamy już wolnych miejsc ale może skusisz się na wakacyjny wyjazd, który organizujemy juz w czerwcu?

Zapraszamy:)