Czekoladowe Wzgórza – Filipiny

2022-01-18

Ci z Was, którzy kochają czekoladę, zapewne będą zawiedzeni, gdyż w tych wzniesieniach nie ma ani krzty słodkości. Nazwa tego miejsca wywodzi się bowiem od koloru trawy, porastającej zbocza. Efekt ten można dostrzec wyłącznie podczas pory suchej, czyli pomiędzy grudniem i majem. Przez pozostałą część roku, gdy Filipiny nawiedzają obfite deszcze, trawa odzyskuje zielony kolor.


Czekoladowe Wzgórza to kompleks wapiennych wybrzuszeń, które rozciągają się na 50 km2 wyspy Bohol. Ich liczba nie jest dokładnie znana – na pewno jest ich nie mniej niż 1260, a niektóre źródła podają nawet, że 1776. Wyglądem przypominają stożki – część z nich jest jednak płaska, a część charakteryzuje się ostrzejszym zakończeniem. Ich standardowa wysokość to 30-50 metrów, ale zdarzają się wzniesienia sięgające również powyżej 100 metrów. Według wierzeń i legend wzgórza są skutkiem walki gigantów, którzy po kilku dniach zapomnieli o zatargu i zostali przyjaciółmi, pozostawiając za sobą cały bałagan – w tym wzgórza, którymi się obrzucali.

W wypadku naukowego wyjaśnienia również pojawiają się odmienne wersje. Na obserwacyjnym tarasie widnieje informacja o ponad tysiącletnim procesie wietrzenia rafy, która, w wyniku wielkiego geologicznego przesunięcia, pojawiła się nad powierzchnią wody. Wśród możliwości bierze się pod uwagę erupcje podwodnych wulkanów czy procesy krasowe, których formy są znane w Chorwacji czy Słowenii. Na niekorzyść tej ostatniej teorii działa fakt, że w Czekoladowych Wzgórzach nie ma powszechnie występujących w tym procesie jaskiń. Jedno jest pewne – wzgórza są dość wiekowe. Eksperci mówią o pograniczu epok pliocenu i plejstocenu, co miało miejsce ponad 2,5 miliona lat temu!

Jak niezwykła wycieczka, to Filipiny! A jak Filipiny, to i nurkowanie! Nasze luksusowe biuro podróży zabierze Was w najdalsze zakątki świata!

Zapraszamy na: www.pazola.com