Ceviche ze skrzydlic: Smakowity sposób na ochronę Karaibów

2023-07-16

Czy kiedykolwiek próbowałeś ceviche? To tradycyjne danie kuchni latynoamerykańskiej, które składa się z surowych owoców morza marynowanych w cytrusach, zazwyczaj w soku z limonki. Ale czy wiedziałeś, że na Roatanie, malowniczej wyspie na Karaibach, ceviche przyrządza się w nieco inny, niezwykle ekologiczny sposób?

Na Roatanie, a także na innych karaibskich wyspach, coraz częściej do przygotowania ceviche wykorzystuje się rybę zwaną lion fish, czyli skrzydlicę. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: jest to działanie proekologiczne, które pomaga chronić lokalne ekosystemy morskie.

Skrzydlica bowiem, choć piękna, jest inwazyjnym gatunkiem na Karaibach. Pochodzi z Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, ale w wyniku różnych czynników (w tym prawdopodobnie uwolnienia przez akwaria domowe i zrzuty zanieczyszczonej wody przez statki) znalazła się na Karaibach, gdzie zaczęła się szybko rozprzestrzeniać. Bez naturalnych wrogów, skrzydlice zagrażają lokalnym gatunkom i ekosystemom, konkurując o pokarm i przestrzeń.

Dlatego właśnie na Roatanie i innych karaibskich wyspach zachęca się do polowania na te ryby i wykorzystywania ich w kuchni. Jest to smaczny i ekologiczny sposób na kontrolę populacji tego inwazyjnego gatunku.

A ceviche ze skrzydlic jest naprawdę wyjątkowe. Mięso jest białe, delikatne i pełne smaku. Marynowane w soku z limonki, z dodatkiem świeżej kolendry, czerwonej cebuli, pomidorów i pikantnych papryczek, staje się prawdziwym kulinarnym dziełem sztuki.

Jeśli znajdziesz się na Roatanie, nie przegap okazji, aby spróbować ceviche ze skrzydlic. Będziesz nie tylko delektować się wyjątkowym smakiem, ale także przyczynisz się do ochrony pięknych karaibskich raf koralowych. Smacznego i eko-przygód!