Beppu – gorące japońskie źródła

2022-01-18

Dziś wybieramy się wirtualnie na japońską wyspę Kiusiu. Na jej północno-wschodnim wybrzeżu znajduje się miasto portowe Beppu – cenione uzdrowisko. Turystów przyciągają tu nie tylko kąpiele słoneczne i morskie, lecz także gorące źródła mineralne.

Jigoku, bo taką naszą nazwę, nie nadają się jednak do kąpieli. Charakteryzuje je zbyt wysoka temperatura. Można je podziwiać z bezpiecznej odległości – widok jest niesamowity.

Beppu jest drugim co do wielkości skupiskiem gorących źródeł na świecie – więcej znajduje się tylko w Parku Narodowym Yellowstone w USA. Japońskie zbiorniki często nazywa się „piekiełkami”. Charakteryzują się także szeroką paletą barw – od bieli przez zieleń i błękit aż po czerwień. Wyróżnia się dziewięć głównych obszarów, z których każdy nosi atrakcyjną nazwę (np. Staw Krwawego Piekła).

Jednym z najbardziej widowiskowych jest Umi-Jigoku, które charakteryzuje się błękitną barwą. Temperatura wody jest tu tak gorąca, że można w niej ugotować… jajka. Dla turystów przygotowano nawet specjalny pokaz, w czasie którego koszyczek z jajkami zanurza się w lazurowej cieczy.

Dla smakoszy również nie zabraknie atrakcji. Beppu słynie również z nietypowo przygotowywanej słodkości – puddingu gotowanego na parze gorących źródeł. Deser przygotowywany jest przez cukierników ręcznie, a jaja i mleko pochodzą z okolicznych upraw. Podobno jest on bardzo aromatyczny i wręcz rozpływa się w ustach

Poznajcie niezwykłe zakątki naszej planety na www.pazola.com