Bento – japoński lunch na wynos

2022-01-18

Bento – zdrowe i niewinne dzieła sztuki?

Bento to japoński, jednodaniowy posiłek na wynos, składający się głównie z ryżu, ryby lub mięsa, a także gotowanych warzyw oraz pikli. Nie wiadomo dokładnie, kiedy pojawiło się w japońskiej historii, jednak pierwsze wzmianki o tego typu posiłku pochodzą już z V wieku naszej ery, kiedy to mężczyźni, wyruszając na polowanie bądź do prac polowych, zabierali ze sobą podsuszany ryż, który w porze lunchu mieszano z zimną bądź ciepłą wodą i rolowano w małe porcje. Nazwa wywodzi się prawdopodobnie ze slangowego terminu używanego w czasach dynastii Song oznaczającego „wygodny”.

Choć dziś gotowe bento w wielu odmianach można kupić w sklepach, Japończycy chętnie przygotowują to danie w domowym zaciszu. Szczególnie ważne staje się to w wypadku mam wysyłających swoje dzieci do szkoły. Przygotowane przez nie gotowe posiłki coraz częściej przybierają postać małych dzieł sztuki. Troskliwe mamy lepią z ryżu małe pandy, wycinają im oczka z papieru ryżowego czy rzeźbią z jajek bohaterów ulubionych kreskówek swoich pociech.

Zdrowa i dobra tradycja? Zapewne, choć w ostatnich latach coraz więcej osób zwraca uwagę na niezdrową konkurencję, jaka zapanowała wśród mam obdarowujących swoje dzieci gotowymi posiłkami. Rodzice prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej wymyślnych bento, licząc na komplementy i zachwyt innych dzieci, a przede wszystkim ich opiekunów…

Poznaj z nami inne kultury na www.pazola.com