Wrakowe safari egipskie deluxe

Zapraszamy na wyprawę w przeszłość!!!

Trasa północna to przede wszystkim nurkowania na wrakach - prawdziwy dotyk historii.

Odwiedzimy najbardziej znane wraki Morza Czerwonego: zanurkujemy na rafie Abu Nuhas, na której spoczywają 4 legendarne wraki z różnych okresów czasu – Carnatic, malownicza Chrisoula K, znana wszystkim Giannis D oraz Kimon M (znany jako Sea Star).

Klejnotem tej wyprawy jest jednak THISTLEGORM, najsłynniejszy wrak tego morza, odkryty przez Jacque’a Cousteau. Thistlegorm to transportowiec wojenny zatopiony w 1941r. z pełnym ładunkiem na pokładzie. Lokomotywy, tankietki, motocykle, ciężarówki wypełnione cargo oraz działa i pociski, spoczywające do dzisiaj pod jego pokładem sprawiają, że nurkowie mają okazję odwiedzenia prawdziwego podwodnego muzeum z czasow II wojny światowej! Tam zagubisz się w czasoprzestrzeni!

Oprócz wraków odwiedzimy również przepiekne rafy koralowe, wybieramy najciekawsze w tej części Morza Czerwonego – zanurkujemy na Shaab El Erg, Umm Gammar, Ongoush, Siul Kabira oraz na najpiękniejszej rafie tego regionu – BLUFF POINT, gdzie będziemy mieli okazję zanurkowac z prądem wzdłuż ściany całkowicie pokrytej koralami miękkimi, gorgoniami oraz koralami-biczami. Tu też będziemy mieli szansę spotkać żółwie i rekiny rafowe.

Na rafie SHAAB ALI położonej niedaleko od Thistlegorma przy odrobinie szczęścia zanurkujemy z mieszkającym tam stadem delfinow (spotykamy je tam niezwykle często!)…
Safari to nie tylko niesamowita podróż w czasie, ogromna przygoda… to również niepowtarzalna atmosfera rejsu, odkrywania podwodnych krain, spotkania z morskimi stworzeniami…a także zaprzyjaźnienie się z ludźmi, których łączy jedna pasja – miłość do nurkowania i morza!

Parę słów o wrakach...

ABU NUHAS
Odkąd w 1860r. otwarto Kanał Suezki wiele statków obierało trasę biegnącą przez Morze Czerwone, która łączyła Europę z Orientem. Morze Czerwone należy do jednych z najniebezpieczniejszych akwenów świata ze względu na swe liczne, rozsiane po całym morzu rafy koralowe, często stykające się z powierzchnią wody…
Najwięcej ofiar pochłonęła właśnie rafa Abu Nuhas, rafa, która idealnie 'przyczaiła się' wprost na trasie statków przepływających przez Kanal Suezki. W tej chwili na tej rafie leżą wraki czterech statków: Carnatic, Chrisoula K, Ghiannis D i Kimon M. Wzdłuż rafy widoczne są również szczątki wielu innych wraków, niestety całkowicie już zniszczonych.
CARNATIC
Carnatic to najstarszy wrak leżący na tej rafie i najbardziej malowniczy ze względu na porastające go korale. Zatonął w 1869 roku uderzając centralnie w rafę. Uszkodzenie nie zatopiło go jednak od razu…. Carnatic utrzymywał się na powierzchni wody, wieczór był bezwietrzny, w związku z tym Kapitan zrezygnował z akcji ewakuacyjnej pasażerów na wyspę Shedwan i zdecydował się czekać na mający przepływać tą trasą siostrzany statek….. Wystawiono kolację, grała muzyka…. Nocą niespodziewanie zerwał się sztorm, zatopił statek wraz z całą załogą i pasażerami… tylko nieliczni się uratowali.
Carnatic leży blisko rafy, pochylony względem niej o 45 stopni. Jego pokłady odpadły pozostawiając jedynie podtrzymujące go bele. Są one w całości porośnięte koralami, jednocześnie wpuszczając promienie słoneczne…. Można tam łatwo wpłynąć, rozkoszując się widokiem oraz dotykając historii! Na dnie można znaleźć wiele butelek po winie i wodzie sodowej, którą Carnatic miał na pokładzie.

GIANNIS D
Podczas rejsu z chorwackiego portu Rijeka do saudyjskiego portu w Jeddah, Giannis D z manetkami silnika ustawionymi na „cala naprzód” nagle zboczyła z obranego kursu i wbiła się w północno-wschodnią część rafy Abu Nuhas. Było to 19-go kwietnia 1983r.
Giannis D spoczywa na dnie w trzech sekcjach: rufa, część środkowa z ładowniami, która się zupełnie zapadła i dziób. Każda z tych części ma w sobie coś interesującego ale większość nurkujących zmierza wprost ku części rufowej, która od razu wydaje się być najciekawszą częścią. Spoczywa ona dumnie na dnie pochylona w stosunku do niego o ok. 45°.


THISTLEGORM
Jest to niezaprzeczalnie najsłynniejszy wrak Morza Czerwonego. Thistlegorm został odkryty przez Jacuea Custeau u wejścia do cieśniny Gubal.
Był to transportowiec wojenny, który w 1941 roku rozpoczął rejs z Wielkiej Brytanii z dostawą dla armii walczącej w Afryce. Felernego dnia niemiecka eskadra Heinkeli 111 wyruszyła z misją zatopienia Queen Mary, jednak misja nie powiodła się. Samoloty nie mogły powrócić do bazy z ciężkimi bombami na pokładzie, wobec czego szukały celu zastępczego… Pociski trafiły w środkowa część statku i dostały sie do ładowni wypełnionej po brzegi amunicją. Nastąpiła eksplozja o ogromnej sile, która przesądziła los statku. Thistlegorm poszedł natychmiast na dno.
Dziś przede wszystkim podziwiać możemy niezwykły ładunek Thistlegorm’a – lokomotywy spoczywające obok wraku na dnie, w otwartych ładowniach zobaczymy ustawione w szeregach dziesiątki ciężarówek z motocyklami na pakach lub załadowane skrzyniami z gumiakami, wszędzie rozrzucone opony czy skrzynie z pociskami - można tutaj nawet zobaczyć nieduże tankietki!
Odwiedziny na tym wraku to wizyta w autentycznym muzeum II wojny światowej, gdzie oprócz eksponatów wyczuć możemy tchnienie przeszłości – jej tragizm. Przyniesie to niezapomniane wrażenia i na pewno stanie się tematem przewodnim wielu opowiadań morskich.

Dlaczego warto jechać?

  • odwiedzisz kraj faraonów z jego porywającą kulturą i historią;
  • zanurkujesz w jednych z najciekawszych miejsc kultowego wśród nurków Morza Czerwonego!
  • odwiedzisz miejsca nurkowe odkryte przez światowego guru nurkowania - Jacques'a Cousteau!
  • dasz nura na jednych z najpiękniejszych raf regionu a korale w Egipcie są jednymi z najzdrowszych na świecie!
  • załapiesz październikową opaleniznę by denerwować sąsiadów w Polsce :)
  • odwiedzisz ten podwodny skansen pod opieka wielce utytułowanego, światowej klasy fotografa Jakuba Degee!

Parę slow o Jakubie - naszym prowadzącym:

Jakub Degee Fotograf podwodny, absolwent warszawskiej Akademii Fotografii, zafascynowany największymi i najmniejszymi stworzeniami podwodnymi. Specjalizuje się w portretach rekinów. Przygodę z nurkowaniem rozpoczął w 1992 roku. Stopień instruktorski zdobył na Malediwach. Miłośnik zwierząt. Fotograf w redakcji magazynu Perfect Diver. Zwycięzca następujących konkursów: Underwater Photographer of the Year GDT European Photographer of the Year, Hasselblad X You, Ocean Geographic Pictures of the Year, Our World Underwater Competition.

Program:

7. października 2023 - wylot do Hurghady w Egipcie i po południu wejście na pokład lodzi.

8-13. października 2023 - 3 nurkowania dziennie na najlepszych nurkowiskach w północnej części Morza Czerwonego

14. października 2023 - rano schodzimy z lodzi, transfer na lotnisko i powrót do kraju. Koniec wyprawy.

Nasza łódź w Egipcie

Tydzień spędzimy na pięknym jachcie motorowym Red Sea Aggressor II. Mamy 4 pokłady, na których znajdują się nasze kabiny, messa i miejsca wypoczynkowe. Na rufie znajduje się duża platforma nurkowa z miejscem na przygotowanie sprzętu przed nurkowaniem. Wejścia do wody odbywają się głownie z gumowych ribow, które umiejętnie prowadzone przez załogę, pozwolą nam dopłynąć idealnie na miejsce zrzutu :)

CENA
USD 2555/os. + PLN 2300/os. - kabina Deluxe

USD 2755/os. + PLN 2300/os. - kabina Master

Cena zawiera:

  • transfery autokarowe lotnisko – łódź – lotnisko
  • zakwaterowanie na łodzi
  • pełne wyżywienie: 3 x dziennie buffet oraz snacki pomiędzy posiłkami prócz ostatniego wieczoru, gdzie można się udać 'na miasto' i samodzielne wybrać restauracje na kolacje.
  • napoje: kawa, herbata, woda mineralna.
  • butle 12 litrów oraz ołów (bez pasów)
  • opieka przewodnika nurkowego z ramienia PAZOLA
  • 6 dni nurkowych – 5 dni: nurkowania nielimitowane, 6ty dzień – jedno/dwa ostatnie nurkowania
  • 7 noclegów, z czego ostatni może zostać zorganizowany w hotelu (jeśli wylot jest w godzinach wieczornych lub nocnych, organizator zapewnia 2 pokoje na grupę do przechowania bagaży i odświeżenia się przed wylotem podczas 8go wieczoru)
  • ubezpieczenie podróżne KL 40000 EUR oraz składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • dostęp do naszej nieocenionej apki podróżnej Vamoos!
    Cena nie zawiera:
  • przelotów (wycenimy dla każdego osobno w zależności od miasta, z jakiego Państwo chcą podróżować - na ta chwilę koszt to około PLN 2300zł/os.)
  • ubezpieczenia nurkowego - obowiązkowe!
  • sprzętu nurkowego
  • opłaty za wizę wjazdowa do Egiptu około USD 25/os.
  • podatku nurkowego/portowego oraz dopłaty paliwowej – USD 100/os.
  • oplata parkowa - USD 100/os.
  • napiwku dla załogi łodzi – około USD 100/os.
  • posiłków spożywanych poza łodzią
  • napojów gazowanych i alkoholowych
  • wydatków osobistych
Termin: 07.10.2023 - 14.10.2023 Cena: od USD 2555 + przelot
Rezerwuj