Oman – Musandam

Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w kolejnej polskiej ekspedycji nurkowej ku Przylądkowi Musandam. Geograficznie, przylądek ten leży u wejścia do Zatoki Perskiej i wbija się klinem w Cieśninę Ormuz. Gubernia Musandam, choć oddalona od Omanu o około 80 km, jest omańska eksklawą, czyli terytorium poza granicami kraju, które jednak do niego należy.

 

Image title

Cieśnina Ormuz ma ok. 65km szerokości w tym zawężeniu co sprawia, że przez tą stosunkowo wąska przestrzeń przeciska się cały ruch wodny z Oceanu Indyjskiego do Zatoki Perskiej. Daje to niesamowicie dobre warunki do rozwoju przebogatej flory i fauny, szczególnie łącząc to z faktem, że w tym miejscu również znajdziemy prądy wznoszące, które z głębin oceanu wymywają bogatą w składniki odżywcze chłodniejszą wodę. Znajdziemy w tych bogatych wodach wszystkie możliwe zwierzęta morskie - od nieprawdopodobnej plejady ryb koralowych, przez rekiny rafowe i ogromne, majestatyczne manty aż po unikaty takie jak Dugonie czy największe ryby na świecie - Rekiny Wielorybie, które są nader częstym gościem tych okolic.

Image title
Image title
Image title
Image title
Image title

Do tej pory Musandam było znane tylko wśród szejków z Dubaju, którzy często tutaj spędzali czas łowiąc ryby ze swoich luksusowych jachtów. Ostatnio jednak pojawiają się tutaj łodzie przygotowane do obsługi nurków, wyposażone w kompresory i wygodne kabiny, na pokładach których można spędzić niesamowity tydzień nurkując w najmniej zbadanych wodach Oceanu Indyjskiego!

Image title

Ponieważ wody te obfitują w mnogość ryb, jest to również doskonałe miejsce dla pasjonatów wędkarstwa morskiego - można tutaj złapać niemal wszystko - od ogromnych tuńczyków, przez żagielnice i king fishe po barakudy i inne drapieżniki. Nasza łódź nurkowa (szybka motorówka) jest do naszej dyspozycji a załoga dokładnie wie, gdzie szukać ryb i kiedy najlepiej biorą!

Image title
Image title
Image title

Zapraszamy Państwa na tę unikalną i prawdziwie egzotyczną wyprawę!

Image title
Image title

MUSANDAM

Musandam ma powierzchnię 1800km2 i od Omanu oddziela je terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Położenie tego cypla daje Omanowi połowiczną kontrolę nad Cieśniną Ormuz - dzielą dostęp do niej z Iranem, który znajduje się do drugiej stronie cieśniny. Sam teren nie jest za urodzajny - brzegi to skaliste klify, bardzo przypominające Norwegię. Niektóre ze szczytów sięgają nawet 1800m n.p.m! Nagie ściany mienia się kolorami w słońcu i wydaje się, że nic w nich nie mieszka. Okazuje się jednak, ze ten pozornie pusty teren zamieszkuje 25tys ludzi, głównie z plemienia Shihuh, które posługuje się zwykle miksem językowym arabskiego, Farsi i Urdu. Ciekawostką jest, że do tej pory nie wiadomo z jakiej etnicznej grupy pochodzą - mówi się, że to mogą być oryginalni mieszkańcy Półwyspu Arabskiego, zepchnięci to tego małego fragmentu lądu przez Arabskie inwazje zanim Islam zalał ta część Azji.

Image title

Pomimo tego, że okolica jest skalistą pustynią, można tutaj również spotkać palmy kokosowe w dolinkach, gdzie okresowo zbiera się woda. Świat zwierzęcy jednak rozciąga się od Leopardów, Hien i Wilków przez najróżniejsze kozły górskie po Sępy, Orły i nasze ,,polskie” bociany!

MUSANDAM POD WODĄ

Brak naturalnych zbiorników i cieków wodnych, które zanieczyszczałyby okolice linii brzegowej wraz z wysoką temperaturą spowodowały, że okolice te obfitują w nieprawdopodobne wprost nagromadzenie korali i ogromu gatunków ryb tutaj występujących. Ukształtowanie terenu i położenie geograficzne naszych miejsc nurkowych, które są generalnie bardzo szerokim kanałem i ujściem całej wody z Zatoki Perskiej do Oceanu Indyjskiego sprawia, że zdecydowana większość nurkowań to pływanie z prądem wzdłuż pięknie porośniętych i mega kolorowych ścian koralowych.

Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title

Głębokość przelotowa większości miejsc nurkowych w tej okolicy to 20-30m, ale zdarzają się i głębsze miejsca nurkowe. Najciekawsze rzeczy można jednak zobaczyć pomiędzy 5 a 20m, gdzie jest najwięcej światła i pokarmu, które chłodniejsze, głęboko oceaniczne prądy w tym właśnie rejonie wynoszą do góry. Dlatego też ten rejon obfituje nie tylko w nieduże, ale kolorowe okazy ryb, widywane w Morzu Czerwonym czy Oceanie Indyjskim na rafach koralowych. Ta okolica również roi się od dużych zwierzaków - zupełnie bez trudu można tutaj zobaczyć szwadron sporych rekinów pelagicznych, Manty na stacjach oczyszczania czy majestatycznie filtrujące plankton, ogromne Rekiny Wielorybie.

Image title

Musandam to zupełnie nowa destynacja nurkowa zachwycająca wszystkich, którzy mieli szansę tam być. W tej chwili w okolicy są tylko 3 łodzie typu Safari, a grupy odwiedzające tę okolicę to głownie Niemcy i Francuzi. Gratką jest fakt, że będziemy jedyną łodzią na nurkowiskach - nurkowanie w tych rejonach jest totalnie w powijakach i jedyni ludzie przyjeżdżający tutaj to głównie ekspaci z Dubaju, którzy przyjeżdżają na weekendowe wypady 'w dzicz' na ryby (ponurkować z nimi lub łowić je na wędkę!).

Image title

NASZE ŁODZIE NURKOWE

Standard łodzi nurkowych na Musandam jest nieco odbiegający od tych, do których przywykliśmy w Egipcie. Łodzie są nowe, wzorowane na dubajskich Dhow. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane, wszystkie kabiny posiadają również własne łazienki. Salony są wyposażone w sprzęt TV/HiFi. Posiłki są przyrządzane ze świeżych produktów a kuchnia serwowana jest miksem dań lokalnych i europejskich. Każda z łodzi nurkowych jest akompaniowana przez szybką motorówkę, z której to odbywają się nurkowania.

Image title
Image title
Image title
Image title
Image title

Wszystkie łodzie zostały wybudowane z nurkowaniem w zamyśle wiec maja wszystko to, co się nam przyda: pełna nawigacja, wszystkie pomieszczenia klimatyzowane, duże pokłady na relaks pomiędzy nurkowaniami, bar, platforma nurkowa i w pełni wyposażony kambuz.

Image title

OPIS ŁODZI

Żółta Łódź ma 24m długości i ma 6 kabin z prywatnymi łazienkami (maksymalnie może zabrać 12 nurków na pokład). Towarzyszy nam również duża, szybka i wygodna łódź motorowa, z której nurkujemy i łowimy ryby!

Image title
Image title

Kompresor znajduje się pod pokładem, więc nie będzie nam przeszkadzał hałas z maszynowni podczas ładowania butli. Kawa, herbata, woda mineralna z baniaków jest w cenie. Na łodzi jest dostępna za dodatkowa opłatą również butelkowana woda, piwo i wino. Mocniejsze alkohole można zakupić po drodze i wziąć ze sobą. Na łodzi znajduje się 4 osoby załogi: kapitan, pomocnik kapitana, kucharz i DM - przewodnik nurkowy. Ze strony PAZOLA T&A na lodzi będzie również Instruktor PADI prowadzący i nadzorujący nurkowania. Do naszej dyspozycji mamy tez dwa kajaki, idealne do eksplorowania tutejszych fjordów.

Image title
Image title

PROGRAM

3 listopada 2022 - popołudniowy przelot na trasie Warszawa - Dubaj. Nocne lądowanie w Dubaju i transfer autokarem na łódź (transfer zajmie około 3 godzin do eksklawy Omanu na Musandam).

4 listopada 2022 - wczesnoporanny przyjazd na łódź i wychodzimy w morze.

4-11 listopada 2022 - nurkujemy (max 4 nurkowania dziennie).

11 listopada 2022 - około godziny 10.00 rano wchodzimy do portu i jedziemy do Dubaju. Zakwaterowanie w hotelu i wieczorny spacer po centrum podziwiać pięknie podświetlone fontanny i najwyższy budynek na świecie Burj Khalifa.

 

Burj Khalifa

12 listopada 2022 - dziś wcześnie rano lecimy do Polski. Lądowanie w Warszawie przed południem.

MOŻLIWY PROGRAM FAKULTATYWNY (PONIŻEJ) - PROSZĘ ZGŁOSIĆ CHĘĆ UCZESTNICTWA - koszt to EUR 585/os.

14 listopada 2022 - dziś wcześnie rano lecimy do Polski. Lądowanie w Warszawie przed południem.

- wycieczka z polską przewodniczka po Dubaju. Dowiemy się jak Dubaj powstał, z czego teraz się utrzymuje (nie z ropy!), zobaczymy najciekawsze miejsca, dowiemy się wielu interesujących faktów o tym emiracie od przewodniczki, która mieszka tam od kilkunastu lat. Po południu czas na zakupy w największym na świecie mallu (tam wszystko jest największe!).

Image title
Image title
Image title

15 listopada 2022 - dziś wcześnie rano lecimy do Polski. Lądowanie w Warszawie przed południem.

- całodzienna wycieczka do Abu Dhabi - najbogatszego emiratu (i to widać!) - zobaczymy między innymi przepiękny meczet Khalify - absolutny majstersztyk architektoniczny - miejsce zapierające dech w piersiach! Możliwość odwiedzenia Abu Dhabi Luwr!

 

Image title
Image title
Image title
Image title

16 listopada 2022 - dziś wcześnie rano lecimy do Polski. Lądowanie w Warszawie przed południem.

- dziś wcześnie rano lecimy do Polski. Lądowanie w Warszawie przed południem.

Dla chętnych możliwość przedłużenia pobyt w Dubaju o dzień lub dwa. Jeśli ktoś jest zainteresowany, proszę o zgłoszenia.

Image title

 

PŁATNOŚCI:

Koszt wyprawy to EUR 2480/os + przelot od PLN 2200/os.

Cena zawiera:

- przelot na trasie Warszawa - Dubaj - Warszawa (cena może wzrosnąć wraz z cena przelotu).

- transfer autokarem na trasie Dubaj - Musandam - Dubaj

- safari nurkowe w Musandam (Oman) - 8 dni, 7 nocy, ok. 23. nurkowań

- zakwaterowanie na łodzi, 3 posiłki dziennie, kawa, herbata, woda, napoje gazowane

- zakwaterowanie w Dubaju w hotelu 4* w centrum miasta ze śniadaniem (1 noc)

- opiekę 1 lokalnego przewodnika nurkowego podczas safari

- opiekę polskiego profesjonalisty PADI/tłumacza/przewodnika

- ubezpieczenie podróżne KL EUR 40000.

 

Cena nie zawiera:

- ubezpieczeń nurkowych

- opłat wizowych/lotniskowych/bagażowych

- podatku nurkowego około USD 50/os.

- sprzętu nurkowego

- posiłków spożywanych poza łodzią

- transferów innych niż te z grupą, dodatkowego zakwaterowania i usług nie ujętych powyżej

- napiwków dla obsługi (standardowo około EUR 60/os)

- napojów innych niż woda, kawa, herbata, napoje gazowane serwowane na łodzi. Na łodzi nie jest dostępny alkohol - można wnieść swój alkohol na łódź ale nie można go wwozić do Musandam :)

- fakultatywnych wycieczek po Dubaju i po Abu Dhabi z profesjonalną polską przewodniczką + dodatkowe noce. Koszt to EUR 585/os.

 

Termin: 03.11.2022 - 12.11.2022 Cena: EUR 2480 + przelot
Rezerwuj