30.03.2024 – Okinawa – Ishigaki – Yonaguni – nurkowanie w japońskich tropikach

Japońskie Wyspy Tropikalne

Japonia. Archipelag liczący ponad 3 000 wysp. "Kraj Kwitnącej Wiśni" i "Wschodzącego Słońca". Jedno z najbardziej interesujących miejsc na świecie. Dzięki połączeniu nowoczesności z tradycją podróżowanie po Japonii to fascynująca przygoda pełna atrakcji i kontrastów. Choć w czasie uroczystości państwowych kobiety przywdziewają tradycyjne stroje, Boże Narodzenie najczęściej spędza się w KFC. Samuraj, gejsza, anime, sumo, sushi, origami, ogrody japońskie, zielona herbata, sake - te pojęcia są znane chyba wszystkim. Różnorodność Japonii jest ogromna! Nigdzie na świecie na ma drugiego takiego kraju (może prócz Nowej Zelandii) oferującego taką rozpiętość klimatów i krajobrazów! Ta wyprawa zabierze nas na głębokie południe Japonii, które różni się od północy jak dzień od nocy - oto miejska dżungla zmieni się w prawdziwą, tropikalną! Myśląc o Japonii, założę się, że plaże i krystalicznie czysta, lazurowa, ciepła woda oceaniczna nie pojawia się w Waszych myślach. Zmienimy to pokazując Wam znacznie mniej znany kawałek Japonii - witamy na egzotycznym archipelagu Riukiu!

DLACZEGO WARTO Z NAMI JECHAĆ?

 • zobaczysz niesamowite, portowe miasto Osaka, pełne gwaru, iluminacji oraz ludzi z całego świata
 • posmakujesz najświeższych dań japońskiej kuchni - od pysznych ramen czy soba noodles po sushi tak świeże, że aż żywe!
 • zobaczysz najbardziej tropikalne wyspy Japonii - Okinawę, Ishigaki oraz najdalej wysuniętą na południe wyspę Yonaguni
 • zanurkujesz w jednych z najbardziej przejrzystych wód na świecie - widoczność 30-50m jest standardem
 • szansa na zobaczenie ogromnych mant na Ishigaki, wielkich stad rekinów młotów na Yonaguni czy niesamowitych formacji skalnych na Okinawie wraz z zatopionym ponad 100-metrowym niszczycielem amerykańskim!
 • posmakujemy najznakomitszych owoców, z uprawy których te południowe wyspy słyną!
 • zanurkujemy, zobaczymy i zamyślimy się nad pochodzeniem słynnego podwodnego 'pomnika' skalnego Yonaguni - naturalny twór czy licząca ponad 10 000 lat budowla?
 • odpoczniemy na najpiękniejszych plażach Japonii
 • szansa na przedłużenie tej wycieczki o zwiedzanie Nara i Kyoto lub całkowite połączenie dwóch wycieczek - lądowej (od Tokio po Osakę - kwitnienie wiśni) wraz z naszą ekspedycją nurkową!

Witamy na Okinawie i południowych wyspach Japonii!

Cały archipelag lokalnie jest znany pod nazwą Wysp Południowo-Zachodnich i składa się na niego wiele semitropikalnych wysp pięknie otoczonych wianuszkiem raf koralowych i niesamowitymi piaszczystymi plażami. Tutaj w ogóle nie czuć pośpiechu reszty Japonii - tutaj króluje unikalna spuścizna królestwa Ryukyu, oferująca zupełne przeciwieństwo japońskiej obsesji modernizacją i technologią. Tutaj można odpocząć...

Od II wojny światowej Okinawa, która również jest największą wyspą tego archipelagu, jest miejscem stacjonowania armii amerykańskiej - są tutaj duże bazy wojskowe ogarniające swym zasięgiem Pacyfik. Tutaj toczyły się zacięte walki pomiędzy aliantami a wojskami osi podczas II wojny światowej - od tego czasu Okinawa jest niełatwym do zrozumienia łącznikiem pomiędzy japońską Azją a światem zachodu - została oddana Japonii dopiero w 1972r.! Zanurkujemy tutaj w pięknych jaskiniach ale i na wraku amerykańskiego niszczyciela USS Emmons!

Teraz jednak Naha, która jest stolicą regionu, przyciąga masy turystów pięknymi plażami, wielkimi resortami hotelowymi i nowoczesnymi centrami handlowymi. De facto, Okinawa służy jako idealna destynacja wakacyjno-ślubna nie tylko Japonii ale całej tej części Azji - można tutaj spotkać turystów z Korei, Tajwanu czy Chin!

Kolejna wyspa, którą odwiedzimy jest Ishigaki - jima, obdarzona cudownymi plażami i niesamowitymi nurkowiskami! Jako jedna z niewielu wysp w okolicy jest raczej płaska, czym zachęca do niesamowitych pieszych czy rowerowych wędrówek. Jest to jedna z najludniejszych wysp archipelagu Yaeyama oraz jedna z bardziej klimatycznych, tropikalnych wysp południowej Japonii. Dla nurków głównym powodem odwiedzin Ishigaki - jima są stada mant, które zamieszkują okoliczne wody - może i nam się uda z nimi potańczyć..?

Z Ishigaki polecimy na ostatnią już wyspę Japonii - 110km dalej jest już Tajwan, który przy dobrej pogodzie świetnie rysuje się na horyzoncie. Yonaguni, bo o niej mowa, leży jakieś 125km dalej na południe od Ishigaki. Wyspa ta znana jest z bardzo mocnego sake (yippie!), małych koników biegających wszędzie oraz połowów marlinów! Wyspę zamieszkuje również największa na świecie ćma - Yonaguni Atlas. Główną jednak atrakcją jest oczywiście nurkowanie! To tutaj, w 1985r. lokalny nurek i zarazem właściciel jedynego klubu nurkowego na wyspie, w poszukiwaniu nowego miejsca do obserwacji ogromnych stad rekinów młotów zamieszkujących te wody, natknął się pod wodą na niesamowitą strukturę skalną. Kaitei Iseki, znane również pod nazwą Pomnik Yonaguni, wygląda jak ogromna, podwodna piramida. Niektórzy twierdzą, że jest to naturalny twór skalny. Nurkowie często odwiedzający te wody twierdzą jednak, że nie ma możliwości, by taka 'budowla' powstała bez ingerencji człowieka. Przypuszcza się, że 10 000 lat temu, poziom wody w oceanie był znacznie niższy i ta niesamowicie wyglądająca skała została zaadoptowana przez ludzi (lub inne istoty) do czczenia lokalnych bóstw. Pomnik ten, a także ogromne stada rekinów młotów zamieszkujące okoliczny błękit wody sprawiają, że nurkowanie na Yonaguni ocenia się na najlepsze w Japonii!

PLAN WYPRAWY:

30. marca 2024 - Wylot z Polski do Osaki z przesiadka na Bliskim Wschodzie.

31. marca 2024 - Popołudniowe lądowanie w Osace. Transfer do hotelu w Shinsaibashi - bodaj najbardziej kolorowej dzielnicy Osaki. Odpoczynek po podróży i kolacja w niesamowitym gettcie restauracyjnym opodal hotelu.

01. kwietnia 2024 - zwiedzanie Osaki. Dziś zobaczymy Twierdzę Osaka - piękny budynek wzorowany na oryginale z XVIw. - ogrody, architektura, atmosfera miejsca zaczaruje każdego. Popołudnie przeznaczymy na samodzielne eksplorowanie tego arcyciekawego miasta.

02. kwietnia 2024 - transfer na lokalne lotnisko i wylot do Naha - stolicy wyspy Okinawa. Okoliczności przyrody nagle mocno się zmienią - jest to ponad 1600km prawie dokładnie na południe - temperatura skoczy o 10C w górę! Transfer do hotelu i kolacja w jednej z wielu restauracji serwujących owoce morza, z których te okolice słyną!

03. kwietnia 2024 - poranny transfer do bazy nurkowej i robimy nasze pierwsze dwa nurkowania z łodzi w tropikalnych wodach okalających Okinawę.

04. kwietnia 2024 - kolejne 2 nurkowania z łodzi. Nurkowiska Okinawy to nie tylko rafy ale również ciekawe wraki i niesamowite podwodne formacje skalne i jaskinie - ultra ciekawe dla fotografów!

05. kwietnia 2024 - poranne nurkowanie lub relaks na pięknej plaży hotelowej lub wycieczka po wyspie.

06. kwietnia 2024 - transfer na lotnisko i wylot na wyspę Ishigaki. Przemieścimy się kolejne 400km na południe. Ciepło, ciepło, coraz cieplej!

Ishigaki słynie nie tylko ze zdrowej rafy koralowej i niesamowitej wprost przejrzystości wody ale również z mant, które lubią odwiedzać lokalne 'stacje oczyszczania'.

07. kwietnia 2024 - czas zanurzyć się w tych wodach - pierwsze 2 nurkowania z łodzi.

08. kwietnia 2024 - 2 poranne nurkowania i ostatnie na tej wyspie.

09 kwietnia 2024 - przelot na Yonaguni. Krótki lot jako, że do pokonania mamy tylko 145km. Kolejne 100km i wylądowalibyśmy na Tajwanie!

10. kwietnia 2024 - dziś udamy się na podwodne łowy fotograficzne - będziemy szukać stad rekinów młotów; dwa nurkowania z łodzi!

11. kwietnia 2024 - czy ta podwodna piramida może być dziełem ludzkich rąk? - dziś się przekonamy. Ostatnie zanurzenie i pakowanie sprzętu nurkowego - to koniec naszej nurkowej części wyprawy.

12. kwietnia 2024 - dziś lecimy z Yonaguni do Ishigaki i dalej do Osaki. Wieczorem wylot z Osaki przez Bliski Wschód do Polski.

13. kwietnia 2024 - lądowanie w Polsce. Koniec wyprawy.

UWAGA! Wyjazd ten można połączyć ze zwiedzaniem Japonii - patrz KWITNIENIE WIŚNI lub dodać zwiedzanie Kyoto i Nara przed głównym programem.

CENA: USD 4980 + przelot

CENA ZAWIERA:

 • Zakwaterowanie w hotelu 4* w Osace (2 noce) w pokojach dwuosobowych ze śniadaniem.
 • Zakwaterowanie w hotelu 4-5* na Okinawie (4 noce), w pokojach dwuosobowych ze śniadaniami.
 • Zakwaterowanie w hotelu 4-5* na Ishigaki (3 noce), w pokojach dwuosobowych ze śniadaniami.
 • Zakwaterowanie w hotelu na Yonaguni (3 noce), w pokojach dwuosobowych ze śniadaniami.
 • Transfery z i na lotniska w Osace (jesli przylot do Osaki z reszta grupy), na Okinawie, na Ishigaki oraz na Yonaguni.
 • Przeloty na trasie Osaka - Okinawa - Ishigaki - Yonaguni - Osaka.
 • Wycieczka do zamku w Osace ze wstępem.
 • Opieka polskiego przewodnika/tłumacza/pilota/organizatora/instruktora 24h/na dobę.
 • Ubezpieczenie KL PLN 120000, NNW PLN 16000, bagaż PLN 1600.

CENA NIE ZAWIERA:

 • Przelotów na trasie Polska - Osaka - Polska (najtańsze łącze od ok. USD 1000/os.) - przeloty wyceniamy osobno, gdyż ich cena zależy od momentu zgłoszenia na wyprawę, ze względów logistycznych należy zakupić je przez nasze biuro; jeśli są Państwo zainteresowani wylotem z innego miasta w Polsce niż podane w ofercie, informację trzeba podać przy zgłoszeniu.
 • Wyżywienia podczas pobytu w Osace, na Okinawie, na Ishigaki oraz Yonaguni innego niż śniadania.
 • Wydatków osobistych, sprzętu nurkowego, dodatkowych nurkowań.
 • Nurkowań: każdy dzień nurkowy składający się z dwóch zanurzeń kosztuje od USD 120 do USD 180 w zależności od miejsca nurkowego oraz dystansu, jaki musi pokonać łódź nurkowa.
 • Obiadów i kolacji (około USD 20 za każdy posiłek).
 • Opłat wizowych, paszportowych, lotniskowych i za nadbagaż.
 • Obowiązkowego ubezpieczenia nurkowego.

Termin: 30.03.2024 - 13.04.2024 Cena: USD 4980 + przelot
Rezerwuj