SILFRA – ISLANDIA

ISLANDIA - NURKOWANIE Z ELFAMI W SZCZELINIE MIĘDZYKONTYNENTALNEJ

Image title

Islandia - nieustannie w nagłówkach gazet podróżniczych i na szczytach list 'DO ODWIEDZENIA'. Zachwyca miłośników natury piękną, nieujarzmioną przyrodą i opiera się skutecznie hordom turystów, którzy z chęcią (gdyby było taniej i bliżej) najechaliby ten piękny, niesamowity, północny region Europy natychmiast!

Image title
Image title

Czym jest Islandia?

Samotna wyspa na samej górze mapy jest dosłownie ziemią w procesie tworzenia. Ogromny poligon wulkaniczny wciąż kształtuje jej krajobraz: gejzery tryskają wodą, błota strzelają mazią, pokryte lodem wulkany trzęsą okolicą, a lodowce wycinają wciąż nowe drogi w islandzkich pasmach górskich. Tutaj właśnie turysta 'ustawiony jest w szeregu' - przyroda pokazuje mu swoją potęgę i majestat przypominając, jak mało istotny jest pojedynczy człowiek w starciu z nieujarzmionymi siłami natury! Tutaj Matka Natura króluje niepodzielnie...to widać i czuć - niezwykle czyste powietrze, krystaliczna, zdrowa woda i krajobrazy niczym z najlepszego filmu przyrodniczego - to wystarczy by zaczarować każdego!

Image title

Tylko na tej wyspie skok do basenu oznacza kąpiel w źródłach geotermalnych, spacer zmienia się w trekking przez skrzący się lodowiec, a spokojne pole kempingowe przeistacza się w niesamowity spektakl zorzy polarnej!

Na Islandii przyroda wpływa na mieszkańców jak nigdzie na świecie - ludzie żyją tu legendami i baśniami pełnymi skrzatów, Elfów czy olbrzymów (nawet drogi są wytyczane tak, by nie denerwować osad Elfów!). Islandia pełna jest malarzy, pisarzy, poetów i artystów różnej maści (patrz Bjork!) - ten kraj tak po prostu ma. Tutaj wciąż czuć niesamowity bond ludzi z naturą, wszystko ma swoje miejsce i powód, a życie i jego jakość zależy w głównej mierze od natury.

Image title
Image title
Image title
Image title
Image title

Gościnność Islandczyków jest rozbrajająca. Wszędzie też widać ich ogromny zapał do pracy. Trudno się dziwić: wyobraź sobie obszar 1/3 powierzchni Polski a na jego terenie mieszkającą ludność z tylko z jednego miasta, np. Bydgoszczy - tak wygląda zaludnienie na Islandii. Szpitale, lotniska i uniwersytety rozrzucone są na różnych krańcach tej wyspy. 30 aktywnych wulkanów i setki hoteli do zarządzania (Islandię co rok odwiedza ilość turystów parokrotnie przekraczająca liczbę wszystkich jej mieszkańców) - to wszystko sprawia, że nie ma czasu na leniuchowanie! Nawet późnymi wieczorami Islandczycy pracują komponując przedziwną muzykę (patrz ponownie Bjork:)) a nawet robiąc na drutach absolutnie odjechane swetry i skarpety! Na co czekasz - jedź z nami zobaczyć ten zakręcony kraj!

Image title
Image title
Image title

Dlaczego warto jechać?

 • Zobaczysz niezwykły kraj pełen oszałamiającej przyrody i totalnie epickich widoków!
 • Zanurkujesz w jedynym takim miejscu na świecie - w szczelinie międzykontynentalnej, łączącej Północną Amerykę z Eurazją!
 • Zanurkujesz przy jedynych na świecie kominach geotermalnych - totalny odjazd!
 • Zobaczysz jak wyglądają jasne, polarne noce!
 • Wykąpiesz się w niesamowitych źródłach ogrzewanych energią wulkaniczną!
 • Zobaczysz przepiękne lodowce i wulkany islandzkie,
 • Zjesz najświeższe frutti di mare, z których kuchnia islandzka słynie - langusty, przegrzebki, muszle różnej maści i pyszniutkie ryby!
 • Zobaczysz ogromne, majestatyczne góry, które wznoszą się nad tą zieloną wyspą!
 • Zrobisz 6 nurkowań zarówno w Silfrze jak i jej bardziej dzikiej siostrze Davidsgja, a także w niezwykle bogatym w życie Morzu Północnym!
 • Posłuchasz legend o elfach, trollach i innych niesamowitych stworach, których istnienie jest w Islandii UDOKUMENTOWANE i NAUKOWO POTWIERDZONE!
 • Sprawdzisz czy ICE-LAND jest naprawdę zielona, w przeciwieństwie do leżącej opodal GREEN-LAND, która jest skuta lodem!
Image title
Image title

PROGRAM WYJAZDU:

04. lipca 2023 - wieczorny lot z Warszawy do Reykjaviku. Lądowanie późnym wieczorem. Transfer do hotelu i odpoczynek po podróży.

W Reykjaviku możemy zobaczyć stare miasto, budynek Parlamentu, katedrę, ciekawe nabrzeże czy dom Hofdi, gdzie w 1986r. odbyło się dziwne spotkanie Reagana z Gorbaczowem.

Jednym z ciekawszych miejsc w samym Reykjaviku jest bez wątpienia Muzeum Narodowe Islandii, które ma stałą wystawę zatytułowaną "Making the Nation" ("Narodziny Nacji"). Ponad 2000 eksponatów w ciekawy sposób pokazuje historię tego kraju od pierwszych osadników po dziś.

Image title
Image title

05. lipca 2023 - dziś rozpoczniemy nasze nurkowania. Pierwsze odbędą się w miejscu o wdzięcznej nazwie Gardur (czyli Ogród). Wejście na to nurkowisko znajduje się w małej miejscowości rybackiej i oferuje absolutnie nieziemskie widoki zarówno jeśli chodzi o podwodny krajobraz jak i ilość życia zamieszkującą tę okolicę! Pośród podwodnego lasu brunatnic można zobaczyć między innymi Wolf Fish, Scorpion Fish i chyba całą rodzinę najróżniejszych soli. Dla tych, którzy lubią macro, można znaleźć wiele gatunków ślimaków nagoskrzelnych, rozgwiazd i strzykw. Spotkać tutaj można także sporo krabów a nawet muszle Św. Jakuba (mniam!).

Image title
Image title
Image title
Image title

Po nurkowaniu udamy się na południe do Gunnuhver, gdzie prócz przecudownych widoków będzie można podziwiać geotermalne źródła, które same w sobie są niebywałą atrakcją! Jeśli będzie wola, można nawet wdrapać się na wysokie klify, by z nich podziwiać zapierające w piersi widoki na Północny Ocean Atlantycki!

Image title
Image title

06. lipca 2023 - dzisiaj odwiedzimy i zanurkujemy w Davidsgja - ciemniejszej i bardziej dzikiej siostrze Silfry! Nietypowe nurkowisko usytuowane jest w Parku Narodowym Thingvellir, który jest pod ścisłą opieką UNESCO. To podwodne rumowisko lawy od dawna było znane lokalnej gawiedzi nurkowej, lecz rzadko zapuszczano się tu na nurkowanie jako, że niedaleko znajduje się znana na cały świat Silfra. To tutaj, w miejscu położonym zupełnie na uboczu znajdują się miejsca tarła Golca Zwyczajnego (Arctic Char) a sama szczelina ma ponad 2km długości!

Image title

Po nurkowaniu udamy się na zasłużony wypoczynek do miejsca prawdziwie niebywałego - do Błękitnej Laguny! Cudownie czysta woda, tryskająca z głębi ziemi jest pełna soli i innych minerałów. Zielono-błękine algi z krzemionką nadają temu miejscu wprost zapierające dech w piersiach kolory. Woda ma kolor niebieskiego mrozu ale jest zaskakująco ciepła...poczujecie sami!

Image title
Image title
Image title

07. lipca 2023 - Dziś nasz ostatni dzień nurkowy. Przyszedł czas, by zanurkować w najsłynniejszej szczelinie na świecie - SILFRZE, która również znajduje się w Parku Narodowym Thingvellir. Po ubraniu się w nasze suche skafandry, zejdziemy po paru stopniach do poziomu wody i zanurzymy się w najczystszej wodzie, jaką widzieliśmy - jest tak czysta, że można ją pić prosto z akwenu. Poza tym widoczność na ponad 130m mówi sama za siebie! To nurkowisko zalicza się do najbardziej niezwykłych miejsc nurkowych na świecie! Nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie, która właśnie wytopiła się z lodowca i zalała szczelinę międzykontynentalną musi być na szczycie listy każdego poważnego nurka na świecie!

Image title
Image title
Image title

Po nurkowaniu rozgrzejemy się gorącą czekoladą i opuścimy Silfrę. Pojedziemy wzdłuż północnego wybrzeża do jeziora o nazwie Thingvellir i zaczniemy naszą wycieczkę lokalnie nazwaną Golden Circle - Złoty Krąg. Zaczniemy od wschodniej części, znanej pod nazwą Geysir, która znajduje się w Dolinie Haukadalur. Geysir to największa i najbardziej geologicznie czynna okolica w Europie. Jest niezwykle piękna. To stąd nazwę wzięły wszystkie gejzery - tutaj tryska gejzer Geysir oraz Strokkur! Ten ostatni jest niezwykle precyzyjnie ustawiony i tryska co 8min - jest szansa na ustawienie się do tego jedynego i najlepszego zdjęcia z wakacji!

Image title

Ostatnią atrakcją tego dnia będzie bodaj najbardziej obfotografowany wodospad w Islandii - Gullfoss. Odwiedziny wyspy bez tego widoku nie byłyby pełne...

Image title

08. lipca 2023 - dziś mamy czas wolny na odpoczynek, suszenie sprzętu i ostatnie przygody kulinarne. Wieczorem transfer na lotnisko i wylot z Rejkjaviku do Polski tuż po północy.

09. lipca 2023 - lądowanie w Warszawie wcześnie rano.

Koniec wyprawy.

Image title
Image title
Image title

CENA:

NUREK: EUR 2910/os. plus przelot z Polski do Islandii (od PLN 3150/os. z bagażem 32kg)
NIENUREK: EUR 2445/os. plus przelot z Polski do Islandii (od PLN 2500/os. z bagażem 23kg)

CENA ZAWIERA:

 • Zakwaterowanie w hotelu 4* (pokoje 2-osobowe) w Reykjaviku.
 • Transfery klimatyzowanym autokarem/busem.
 • Wszystkie śniadania.
 • Wstęp na zaplanowane w programie atrakcje.
 • Opieka anglojęzycznego przewodnika nurkowego z ogromną wiedzą na temat lokalnego nurkowania.
 • Butle i ołów na 6 nurkowań (dla osób nurkujących).
 • Opieka polskiego przewodnika/tłumacza/pilota/organizatora 24h/na dobę.
 • Ubezpieczenie KL EUR 40000.

CENA NIE ZAWIERA:

 • Przelotu na trasach Polska - Islandia - Polska (od PLN 2500/os.) - przeloty wyceniamy osobno, gdyż ich cena zależy od momentu zgłoszenia na wyprawę. Ze względów logistycznych należy zakupić je przez nasze biuro; jeśli są Państwo zainteresowani wylotem z innego miasta w Polsce niż podane w ofercie, informację trzeba podać przy zgłoszeniu.
 • Wydatków osobistych.
 • Napiwków.
 • Obiadów i kolacji
 • Opłat wizowych, lotniskowych, paszportowych, podatków lokalnych i za nadbagaż.
 • Opcjonalnych wycieczek na miejscu.
 • Sprzętu nurkowego oraz wypożyczenia suchego skafandra.
 • Ewentualnego przedłużenia o dodatkowe zwiedzanie przed rozpoczęciem wyprawy głównej.
Image title
Termin: 04.07.2023 - 09.07.2023 Cena: od EUR 2445 + przelot