Mistyczny Bhutan i niesamowity Nepal

BHUTAN nie jest zwykłym miejscem - to himalajskie królestwo z reputacją mistycyzmu i magii, gdzie kultura buddyjska ma wciąż większy wpływ na ludność niż telewizja czy cywilizacja otaczającego nas świata...

Bhutan kryje wiele niespodzianek: tutejszy ryż jest czerwony, chilli nie jest przyprawą a daniem głównym; jest to kraj głęboko religijny, co nie przeszkadza podziwiać tu wielkich fallusów wymalowanych przy wejściach do domostw ku protekcji :)

Tygrysie Gniazdo

W Bhutanie jest wiele regulacji, które są unikalne na skalę światową: poziom życia mieszkańców wyznacza nie GDP a GNH (Gross National Happiness - Roczny Poziom Szczęścia); prawnie, co najmniej 60% kraju musi pozostać na zawsze zalesiona. Bhutan również przymierza się do przejścia całkowicie na organiczną żywność. Niby kraj malutki i biedny, ale człowiek zadaje sobie pytanie, kto z kogo powinien brać przykład :)

Bhutan koncentruje się na mniejszej ilości turystów - nie chce być zadeptany przez backpacking - nie ma też zakwaterowania dla tych podróżujących na bardzo niskim budżecie. Rząd postanowił ograniczyć dostęp mas turystów wprowadzając stawkę dla każdego turysty na minimalnym poziomie USD 250 dziennie. Wydaje się na pierwszy rzut oka, że to dużo, ale trzeba pamiętać, że w tej cenie jest lokalny przewodnik, zakwaterowanie, jedzenie i transport. Wszystko jest załatwione i zapłacone z góry!

Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title

Bhutan zaskoczy nas nie tylko architekturą, przepięknymi dzongami i klasztorami. Można tutaj natknąć się na wiele festiwali tanecznych (tsechus) czy zawodów łuczniczych. Narodowe stroje są tu noszone, zgodnie z dekretem rządowym, codziennie :)

Znajdziemy tutaj niesamowite wysokogórskie szlaki, przepiękne tkaniny, oszałamiającą florę i faunę oraz cudownych, spokojnych, uśmiechniętych ludzi - wszystko to otoczone najwyższymi na świecie górami z zapierającymi dech w piersiach ośnieżonymi szczytami. Czy to jest raj? Pewnie nie, ale jest bardzo blisko!

Image title
Image title

PROGRAM

03. kwietnia 2024 - wylot z Warszawy do Kathmandu w Nepalu.

04. kwietnia 2024 - lądowanie w Kathmandu, transfer do hotelu i odpoczynek po podróży.

05. kwietnia 2024 - przelot z Kathmandu do Paro w Bhutanie. Podczas lotu doświadczymy przepięknych widoków ma Mount Everest, Kanchenjunga i inne znane, himalajskie szczyty, włączając w to również świętą górę Chomolhari i Jitchu Drake w Bhutanie. Transfer do hotelu. Po południu pojedziemy zobaczyć Paro Dzong, starą twierdzę wybudowana w 1645r. Następnie zobaczymy ruiny Drukgyel Dzong wybudowanej w 1647r by uczcić zwycięstwo Bhutanu nad inwazją tybetańską. Dzong niestety spłonęła w 1951r. Następnie zwiedzimy VII-wieczny Klasztor Kyichu wybudowany przez tybetańskiego króla Songtsen Gampo. Na koniec zobaczymy Klasztor Dungtse z 1421r. Wieczorem odwiedzimy tradycyjne bhutańskie gospodarstwo rolne. Noc w Paro.

06. kwietnia 2024 - po wczesnym śniadaniu pójdziemy na 10cio kilometrowy spacer do Klasztoru Taktsand. Nazwa tego klasztoru tłumaczy się jako GNIAZDO TYGRYSA. Klasztor jest przyklejony do skalnej ściany opadającej na prawie 800m! (spokojnie - ci, którzy nie chcą maszerować, mogą wjechać na koniku dużą część trasy!). Uważa się, że w drugiej połowie VIIIw., drugi Budda Guru Padma Sambhava przyjechał tutaj na grzbiecie tygrysicy. Zjemy lunch i pójdziemy na 4h godzinny spacer wokół jeziora. Wieczorem pojedziemy do Thimphu. Noc w Thimphu.

07. kwietnia 2024 - dziś zwiedzamy Thimphu. Zobaczymy Memoriał Chorten. Następnie klasztor Changankha z XV wieku a następnie zoo z dziwnymi lokalnymi 'kozicami' Takin, które są również narodowymi zwierzętami Bhutanu! Następnie z punktu widokowego zobaczymy największa statuetkę Buddy w Bhutanie. Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie Zilukha Nunnery czyli klasztor dla mniszek, jeden z niewielu na świecie wciąż istniejących takich miejsc. Po południu czeka nas 3h przejazd do Doliny Punakha/Wangdi, do której dojedziemy przez Przełęcz Dochula położona na wysokości 3150m npm - jeśli pogoda dopisze, zobaczymy z tej przełęczy wiele himalajskich szczytów!

Image title

08. kwietnia 2024 - rano zwiedzimy Punakha Dzong, dawną zimową stolicą kraju. Dzong (forteca) leży pomiędzy dwiema rzekami - Pochu i Mochu (męska i żeńska rzeka). Dzong wybudowano w 1637r. Krótki spacer do Chimi Lhakhang - po drodze zobaczymy wiejskie domostwa i pola ryżowe. Chimi Lhakhang to specjalny klasztor dla kobiet, które chciałyby mieć potomstwo. Tradycyjnie, pielgrzymów do tego klasztoru mnich uderza w głowę 25cm drewnianym penisem aby poprawić ich szczęście w tej materii...

09. kwietnia 2024 - dziś transfer na lotnisko w Paro i wylot do Kathmandhu w Nepalu - przygody część dalsza!

Image title
Image title
Image title
Image title
Image title

NEPAL

Nepal to nie tylko bogata kultura czy historia sięgająca tysięcy lat wstecz, to nie tylko podwórze Himalajów, pomimo tego, że to właśnie w Nepalu znajduje się 10 najwyższych szczytów świata!

Dla wielu sama nazwa Nepal jest wstępem do niesamowitego tańca smaków, zapachów, kolorów i dźwięków, które może łatwo prowadzić do przeładowania zmysłów!

Image title
Image title
Image title

Tutaj urodził się książę Siddharta Gautama, później znany jako Budda czyli 'Oświecony', założyciel Buddyzmu; tutaj krzyżowały się szlaki handlowe i religie już od zarania dziejów. Nepal teraz jest ogromnym garncem, w którym wszystkie religie świata przygotowały pyszny, pełen aromatu posiłek dla ciała i duszy wędrowca!

Kathmandhu jest w tej chwili trzecią na świecie, a pierwszą w Azji najszybciej rozwijającą się destynacją turystyczną z populacja zbliżającą się do miliona mieszkańców.

Image title

 

09. kwietnia 2024 - lądowanie w Kathmandhu. Prosto z lotniska udamy się do klasztoru Bouddhanath, który zwiedzimy z naszym lokalnym przewodnikiem

10. kwietnia 2024 - po śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku placu Bhaktapur Durbar, który zwiedzimy wraz z Changu - najstarszą świątynią w całej Dolinie Kathmandhu. Po południu czas wolny, zatrzymamy się w hoteliku w samym centrum historycznej części miasta - będzie dużo czasu na zakupy souvenirów czy po prostu błądzenie po wąskich uliczkach tego urokliwego miejsca.

Image title
Image title

11. kwietnia 2024 - po śniadaniu odwiedzimy wioski Bungmati i Kokhana a następnie udamy się na plac Patan Durbar a następnie plac Kathmandhu Durbar. Zobaczymy tutaj średniowieczne pałace i zaułki, z których wciąż tchnie historia tego magicznego miejsca. Jest tutaj największy dzwon w Nepalu i cala masa sklepików, w których można kupić zdecydowanie wszystko! Kolejna częścią programu będą odwiedziny Świątyni Małp - Swayambhunath, skąd roztaczają się piękne widoki na cala dolinę Kathmandhu. Sama świątynia ma około 2000 lat i jest jednym z najciekawszych miejsc historycznych hinduistycznych i buddyjskich w Nepalu.

Dziś czeka nas także półtoragodzinny trekking z Wąwozu Chobar (powstałego w miejscu, w którym rzeka Bagmati przecina wzgórze Chobar) do Khokana

Wąwóz Chobar

Następnie udamy się na krotki spacer, ok. 30min., do Thamel, które jest od wielu dekad centrum turystycznym Kathmandhu - tutaj się wszystko dzieje, stad ruszają ekspedycje na Mount Everest, tutaj jest cala akcja! Po drodze miniemy niezwykle ciekawy targ warzywny Ason. Zatrzymamy się w tej dzielnicy więc będzie dużo czasu na samodzielna eksploracje okolicy. Wieczorem pożegnalna kolacja w stylu nepalskim z lokalnymi tańcami...

Image title
Image title

12. kwietnia 2024 - dziś po śniadaniu czas wolny na ostatnie zakupy i pakowanie się przed wylotem do domu. Dla chętnych można zorganizować poranny przelot widokowy obok Mount Everest - mega ciekawa opcja dla fotografów i nie tylko - w końcu to najwyższa góra na świecie!

Około południa transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.

13. kwietnia 2024 - lądowanie w Warszawie. Koniec wyprawy.

CENA

USD 4680/os. + przelot od USD 1650/os.

CENA ZAWIERA:

- przelot na trasie Kathmandu - Paro (Bhutan) - Kathmandu,

- zakwaterowanie w hotelach w Bhutanie i Nepalu jak w programie, pokoje dwuosobowe,

- wszystkie transfery jak w programie,

- pełne wyżywienie podczas części bhutańskiej,

- śniadania w części nepalskiej,

- wszystkie wstępy do atrakcji jak w programie,

- opieka angielskojęzycznego, licencjonowanego przewodnika w Bhutanie i w Nepalu,

- ubezpieczenie KL 60000 EUR,

CENA NIE ZAWIERA:

- przelotów innych niż w programie

- obiadów i kolacji w Nepalu

- napiwków

- opłat wizowych (około USD 65 za Bhutan oraz ok. USD 25 za Nepal), lotniskowych, za nadbagaż, itp.

- wydatków osobistych

- opcjonalnego przelotu widokowego w Nepalu przy Mount Everest - koszt to około USD 300/os.(naprawdę warto!)

Image title
Termin: 03.04.2024 - 13.04.2024 Cena: od USD 4680 + przelot
Rezerwuj