Amman, Morze Martwe, Petra, Wadi Rum i piękna Aqaba!

AMMAN - MORZE MARTWE - PETRA - WADI RUM - AQABA

wersja top de luxe

Zapraszamy Państwa na wyjazd unikalny. Bezpieczna przystań w regionie często szarpanym konfliktami - Jordania, przez wieki zachwycała odwiedzających swoimi niesamowitymi zabytkami, przyjazną ludnością i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami....

Królestwo Jordanii ma tradycję ciepłego witania wszystkich przybywających na jego terytorium. Od niepamiętnych już czasów karawany wielbłądów przemierzały legendarną Autostradę Królewską przewożąc kadzidło by wymieniać je potem na przyprawy. Nabatejscy kupcy, rzymscy legioniści, muzułmańskie armie i chrześcijańscy krzyżowcy, wszyscy zostawiali coś po sobie. Amfiteatry, twierdze i kolorowe mozaiki od dawna fascynowały podróżnych, którzy na tych ziemiach szukali początków naszej cywilizacji. Czasy się zmieniły ale legendarna gościnność pozostała do dziś w sercach ludzi zamieszkujących ten piękny kraj...

Każdy wie, że Morze Martwe dostępne jest z Izraela, nie wszyscy jednak kojarzą również Jordanię z tym unikalnym akwenem! Niezwykłe zasolenie wody powoduje, że człowiek tutaj nie ma szansy zanurzyć się głębiej niż na 30cm! Lecznicze zaś właściwości tych wód znane były od wieków - i my zażyjemy słonych kąpieli zatrzymując się w ultra-luksusowym hotelu położonym na brzegach tego niezwykłego jeziora...

Zobaczymy również rezerwat przyrody Mujib, który jest najniżej położonym rezerwatem na świecie - 410m pod poziomem morza! Trekking wśród stromych skał, pomiędzy którymi wije się rwąca rzeka (tak! będzie mokro!) będzie niezapomnianym przeżyciem szczególnie, że możemy tutaj zaobserwować nie tylko oszałamiającą florę ale i lokalną faunę - od sępów aż po rzadkie kozice Ibex!

Petra, starożytne miasto Nabatejczyków zagubione w plątaninie wzgórz piaskowcowych robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Sam spacer od wejścia Siq aż do Skarbca jest niezapomnianym przeżyciem. Pionowe, czerwone skały wąwozu prowadzącego do Skarbca same dramatyzują doznania, szczególnie kiedy przemierzamy ostatnie metry wąskiego przejścia mijani przez wielbłądy czy riksze.

Miejsce to czaruje swoją magią już od XIX w. kiedy to Jean Louis Burckhardt przywiózł wieści do Europy o niesamowitym, zupełnie opuszczonym mieście mało znanej wtedy cywilizacji, schowane wśród czerwonych piachów pustyni. Trudno oprzeć się urokowi tego miejsca - słońce wędrujące na nieboskłonie rzuca głębokie cienie na te majestatyczne budowle dodając im jeszcze urody. Magia w pełnym tego słowa wydaniu!

Jordania to kraj pokryty piaskiem ale pustynia Wadi Rum jest inna niż pozostałe. To tutaj kręcono zdjęcia do "Marsjanina", korzystając z 'czerwonych' uroków miejsca. Uroda formacji skalnych znajdujących się na terenie parku narodowego jest niezaprzeczalna. Trudno się dziwić T.E. Lawrence'owi, że tak mocno przyzywała go właśnie ta pustynia - miejsce bowiem jest oszałamiające; można się całkowicie zatracić w czasie i przestrzeni...

Aqaba to jedyny port morski tego kraju, który dzięki swojemu położeniu świetnie komunikuje Jordanię z resztą krajów tego regionu: przez lądową granicę jest dostęp do Arabii Saudyjskiej, z drugiej strony do izraelskiego Eilatu można udać się nawet taksówką a przez zatokę szybkim katamaranem nawet do Egiptu! Aqaba to również kurort nurkowy a jego położenie nad wodami Morza Czerwonego gwarantuje dobrą widoczność i ciepłą wodę! Jako, że król Jordanii jest zapalonym nurkiem, u wybrzeży miasta znajdziemy parę świetnie przygotowanych wraków - Cedar Pride, czołg czy ostatnio zatopiony (byliśmy tam podczas uroczystości jego zatapiania w listopadzie 2017r.) wrak samolotu dostawczego Hercules C130! Jeśli jednak nurkowanie nie jest Twoim sposobem na spędzanie czasu wolnego, piękne plaże i słoneczna pogoda na pewno nie zawiodą!

Przez wieki wiele cywilizacji i kultur przewinęło się przez piaski Jordanii. Trzeba wiele tolerancji, by przyjąć wszystkich przyjeżdżających z otwartymi rękoma. Jordania wywiązała się i wciąż wywiązuje się w swej gościnności z tego obowiązku pierwszorzędnie absorbując tysiące uchodźców z terytoriów palestyńskich, Iraku czy ostatnio z rozdartej wojną Syrii. Pomimo tego, że równocześnie kraj ten 'najeżdżają' turyści rządni poznania niezwykłej kultury, Królestwo Jordanii świetnie sobie radzi z kontynuacją ich odwiecznych tradycji gościnności jednocześnie pozostając najbezpieczniejszym krajem w rejonie.

Dlaczego warto jechać?

  • będziesz uczestniczyć w luksusowej wyprawie do niebanalnego kraju - wspomnienia na lata GWARANTOWANE!
  • zobaczysz starożytne miasto Amman, którego korzenie sięgają...uwaga uwaga 7250 lat PRZED NASZĄ ERĄ!
  • Amman to najbardziej liberalna stolica z wszystkich krajów arabskich - warto zobaczyć! Hotel St. Regis urywa głowę luksusem!
  • 'dasz nurka' w niesamowitym Morzu Martwym - wrażenie bezwysiłkowego unoszenia się na słonej wodzie - niezapomniane! Fakt, że zatrzymamy się w najlepszym hotelu w okolicy (wspaniały Kempinski!) na pewno nie przeszkodzi w odpoczynku!
  • udasz się na trekking przez nieprawdopodobnie piękny rezerwat Mujib, który pokaże Ci jak wiele oblicz mają w sobie kraje arabskie (nominalnie 'pustynne' nacje!)
  • zobaczysz starożytną stolicę Nabatejczyków - Petrę! Miasto jak ze snu i opowiadań Szecherezady!
  • spędzisz noc w luksusowych namiotach (tak, z łazienkami!) na pustyni Wadi Rum i dasz się oczarować przepięknemu zachodowi (i wschodowi) słońca w tym nieprawdopodobnie cichym i spokojnym miejscu. Połączysz się z Matką Ziemią wsłuchując się w delikatne odgłosy otaczającej nas pustki! Zjesz pyszną kolację na pustyni, która przygotowana będzie w specjalnym ziemnym piecu a posiłek ten udekoruje najlepsze jordańskie wino!
  • odpoczniesz w luksusowym (i najlepszym) hotelu w tej części Morza Czerwonego Al Manara Luxury Collection; ponurkujesz na świetnie przygotowanych nurkowiskach i zwiedzisz souki Aqaby!
  • poznasz niesamowity kraj z niezwykle gościnnymi mieszkańcami - najbezpieczniejszy z wszystkich krajów arabskich!
  • wyprawa dla dojrzałego podróżnika - hotele i obsługa na najwyższym poziomie - nawet przejazdy będą luksusowym busem!

PLAN WYPRAWY:

17. września 2023 - poranny wylot z Warszawy do Ammanu w Jordanii. Podróż zajmie niecałe 4h a przeniesie nas w zupełnie inny świat! Lądujemy około południa. Następnie transfer do luksusowego hotelu St. Regis w centrum miasta na odpoczynek, powitalny obiad i pierwszy spacer po okolicy!

18. września 2023 - od rana zwiedzamy stolicę Jordanii - Amman z jej licznymi zabytkami. Zobaczymy Cytadelę (zamieszkiwaną już od Epoki Brązu!), rzymski amfiteatr oraz między innymi niesamowity meczet Króla Abdullaha, zdolny pomieścić ponad 7000 osób! Po południu transfer do niesamowitego i luksusowego Hotelu Kempinski u wybrzeża legendarnego Morza Martwego!

19. września 2023 - dzień odpoczynku i relaksu, który spędzimy na zażywaniu kąpieli morskich (niezwykle zdrowe) oraz słonecznych korzystając z wygody naszego hotelu.

20. września 2023 - dziś udamy się do położonego opodal Rezerwatu Mujib. Ten rezerwat jest najniżej położonym Parkiem na Ziemi i został oryginalnie założony przez Królewskie Stowarzyszenie Ochrony Środowiska by rozmnażać zagrożony gatunek kozicy- Numibijskiego Ibex'a. Dzięki sukcesowi ochrony tego obszaru, teraz możemy tutaj podziwiać ponad 400 gatunków roślin łącznie z rzadkimi storczykami (tak, tak, na pustyni!), 186 gatunków ptaków i 250 gatunków zwierząt naziemnych wliczając Syryjskie Wilki, Pręgowane Hieny, Karakale czy lisy Blandforda. Jest to również niezwykle ważne miejsce postojowe dla migrujących ptaków, podróżujących pomiędzy Afryką i Europą!

21. września 2023 - około południa opuścimy Kempinskiego by udać się do tajemniczej starej stolicy Nabatejczyków - Petry! Zamieszkamy w niezwykle komfortowym hotelu Movenpick i przygotujemy się do porannego zwiedzania Petry.

22. września 2023 - poranek spędzimy spacerując po cudownej Petrze, podziwiając jej zabytki i nieprawdopodobne wprost widoki. Sugeruję zabrać ze sobą dziś duuużą kartę pamięci! Po południu transfer na pustynię Wadi Rum, gdzie po tradycyjnym beduińskim powitaniu pojedziemy na 2h. wycieczkę Jeepami by zobaczyć niesamowite formacje skalne, szerokie pustynne szlaki, które kiedyś przemierzał TE Lawrence znany bardziej jako Lawrence z Arabii! Kolacja z pieca, pięknie rozgwieżdżone niebo i cisza, cisza i cisza - totalnie najwspanialsze przeżycie na pustyni! Noc spędzimy w małym, luksusowym obozie stylizowanym na beduiński ale zapewniającym podróżnikowi-koneserowi pełne wygody na pustyni!

23. września 2023 - poranna wycieczka wielbłądami (jak za dawnych czasów) na wschód słońca. Po wycieczce zjemy pyszne śniadanie serwowane na skale górującej nad naszym obozem. Byliśmy tam i widzieliśmy widoki - samo to doświadczenie jest warte Waszego czasu (i pieniędzy!). Po śniadaniu chwila na relaks i wyjedziemy do Aqaby - nadmorskiego portu Jordanii. Zatrzymamy się w niesamowitym Al Manara.

23-27. września 2023 - czas by w końcu ponurkować, pospacerować po okolicy, odwiedzić Aqabę z jej licznymi straganami i sklepikami sprzedającymi chyba wszystko. Dla podwodniaków możliwe nurkowania na jednych z ponad 20-stu miejsc nurkowych w tej części Morza Czerwonego - można zobaczyć niesamowity i sztucznie zatopiony wrak statku Cedar Pride (podobny do Giannis D w Egipcie), świeżym wraku Herkulesa C130 czy specjalnie zatopionym i płytko leżącym wraku amerykańskiego czołgu! Idealne warunki do zdjęć, na miejscach nurkowych nie ma prądów i są one niezwykle bezpieczne!

28. września 2023 - wcześnie rano wyjazd do Ammanu na lotnisko i wylot do kraju. Wczesnym popołudniem lądujemy w Warszawie. Koniec wyprawy.

UWAGA: Kolejność dni zwiedzania może ulec zmianie - składniki pozostaną zawsze te same.

CENA:

EUR 3885/os. plus przelot (od PLN 1400/os. przelot z 20kg bagażem rejestrowanym).

CENA ZAWIERA:

- zakwaterowanie w hotelach 5* 'ręcznie' wyselekcjonowanych jako najlepsze, idealnie wpasowujących się w klimat tej wyprawy w Ammanie, Morzu Martwym, Petrze i Aqabie (pokoje 2-osobowe)

- zakwaterowanie w najbardziej luksusowym obozie na pustyni Wadi Rum (wygodne namioty z łazienkami), tylko 5 namiotów dostępnych. Będzie to przygoda na pustyni najwyższych lotów, godnych prawdziwych koneserów podróży! (namioty dwuosobowe)

- wszystkie śniadania w hotelach, 1 beduińska kolacja (proszę wierzyć, jakościowo absolutnie unikat!) na pustyni Wadi Rum

- wycieczka jeepami po pustyni oraz kolejna na wielbłądach (proszę tego nie kojarzyć z tego typu wycieczkami w Egipcie - jest to coś zupełnie coś innego :))

- wszystkie transfery niezwykle komfortowym busem

- wstęp na wszystkie zaplanowane w programie atrakcje (w Ammanie, Petra, szlak Ibexa w Mujib, Wadi Rum) z angielskojęzycznym przewodnikiem oraz dodatkowym przewodnikiem podczas zwiedzania Rezerwatu Mujib

- opieka polskiego przewodnika/tłumacza/pilota/organizatora 24h/na dobę

- ubezpieczenie KL PLN 120000, NNW PLN 16000, bagaż PLN 1600.


CENA NIE ZAWIERA:

- przelotów na trasie Polska - Jordania - Polska - przeloty wyceniamy osobno, gdyż ich cena zależy od momentu zgłoszenia na wyprawę, ze względów logistycznych należy zakupić je przez nasze biuro (cena od PLN 1400/os. przelot z 20kg bagażem rejestrowanym)

- obiadów i kolacji (oprócz 1 kolacji na pustyni Wadi Rum)

- nurkowania ani sprzętu nurkowego (1 zanurzenie to koszt około EUR 45)

- napiwków

- wydatków osobistych

- opcjonalnego przelotu balonem nad pustynia Wadi Rum - POLECAMY!

- opłat wizowych, paszportowych, podatków lokalnych i za nadbagaż

Termin: 17.09.2023 - 28.09.2023 Cena: EUR 3885 + przelot
Rezerwuj