Laguna Chuuk II z Łódzkim Centrum Nurkowym SEAQUEST
Laguna Chuuk II z Łódzkim Centrum Nurkowym SEAQUEST
Zapowiadał się piękny dzień, nieco mroźny, około 26 stopni, czyli niewiele jak na tropikalne wyspy. Świt jednak oprócz kilku obłoków na niebie przyniósł też bomby, setkami spadające na japońskie pasy startowe, zabudowania, okręty i statki. To był chaos. Niespodziewane uderzenie, chociaż tylko ślepiec nie ujrzałby ogromnej akcji na Pacyfiku, którą przeprowadzali Amerykanie. Atak na Pearl Harbor wypuścił lwa z klatki – pełnego furii, pragnącego zemsty, lecz rozsądnego i wykalkulowanego. Zimna krew pozwoliła wszystko przygotować, nauczyć się na własnych błędach, wykorzystać błędy wroga i jego pychę.
Zapowiadał się piękny dzień, nieco mroźny, około 26 stopni, czyli niewiele jak na tropikalne wyspy. Świt jednak oprócz kilku obłoków na niebie przyniósł też bomby, setkami spadające na japońskie pasy startowe, zabudowania, okręty i statki. To był chaos. Niespodziewane uderzenie, chociaż tylko ślepiec nie ujrzałby ogromnej akcji na Pacyfiku, którą przeprowadzali Amerykanie. Atak na Pearl Harbor wypuścił lwa z klatki – pełnego furii, pragnącego zemsty, lecz rozsądnego i wykalkulowanego. Zimna krew pozwoliła wszystko przygotować, nauczyć się na własnych błędach, wykorzystać błędy wroga i jego pychę.
17 lutego 1944 roku – dzień dotkliwego ciosu dla Cesarstwa Japonii. Główna baza marynarki została zniszczona w dwudniowym ataku. Ogromna ilość okrętów została zatopiona, w tym 3 niszczyciele, krążowniki, transportowce, jednostki pomocnicze oraz aż 275 samolotów! Warto o tym wiedzieć, gdy będziecie nurkować w tych wodach, na których dnie spoczywają setkami pamiątki po tamtych dniach!
Dlaczego warto jechać?
Program wyjazdu:
Dzień 1 (19. listopada 2025) – wylot z Warszawy do Incheon.
Dzień 2 (20. listopada 2025) – około południa wylądujemy w Incheon w północno-zachodniej Korei Południowej, odpoczniemy w hotelu nieopodal, a wieczorem udamy się na Korean BBQ! Spróbujemy wspaniałej kuchni koreańskiej i przekonamy się własnym podniebieniem jaka jest naprawdę kuchnia azjatycka. Wszelakie mięsa pieczone, smażone z warzywami, tuż przy nas. Kto wie, może mistrz ceremonii będzie potrzebował pomocy kogoś z nas?
Incheon jest drugim co do wielkości miastem portowym w Korei Południowej, a przy tym pierwszym prawdziwie zmodernizowanym w całym kraju. Najważniejszymi atrakcjami turystycznymi jest tutaj wyspa Wolmido – ogromny park rozrywki, oraz Yeonan Pier, portowa dzielnica tętniąca życiem! Można zobaczyć tutaj wszystkie twarze azjatyckiej metropolii.
Dzień 3 (21. listopada 2025) – z rana lecimy na Guam, wulkaniczną wyspę 'wciśniętą’ między Hawaje a Filipiny, zależną od rządu USA. Na samej wyspie będziemy po południu i wtedy przyjdzie czas by porządnie odpocząć przed kolejnymi atrakcjami, więc wybierzemy się na plaże! Leżaki i drinki w dłoń!
Dla bardziej aktywnych polecamy się nieco rozejrzeć. Guam to wspaniałe miejsce na piesze wędrówki. Krainę tą zamieszkują niesamowici Czamorro – rdzenni Guamczycy, którzy jednak pomieszali krew z Hiszpanami i Amerykanami. To jest najlepszy moment by poznać życie innych ludzi, zobaczyć jak wygląda z innej perspektywy, przejść się po mieście, popatrzeć jak pracują, bawią się. Jeśli starczy komuś sił, może ochłonąć w wodzie, pływając swobodnie pośród delfinów. Może uda nam się ujrzeć zapierający dech w piersiach zachód słońca. Guam zamieszkuje również kilkadziesiąt tysięcy Amerykanów, ponieważ tutaj mieści się jedna z największych amerykańskich baz wojskowych na Pacyfiku.
Dzień 4 (22. listopada 2025) – czas pozwiedzać wyspę! Pojedziemy najbardziej malowniczą trasą, wzdłuż wybrzeża, lasami, przez hiszpańskie forty, odnajdziemy ukryte naturalne studnie, przepiękne wodospady, rzeki i zatoki! A wśród nich zatoka Talofofo i Pago, bogate geologicznie naturalne baseny Inarajan, niesamowite miejsca zwane Latte (tutaj jednak zachowamy dozę tajemnicy) a także Fort Nuestra Señora de la Soledad, pamiątka po czasach hiszpańskiej kolonizacji. Niedaleko też znajduje się dzwonnica Merizo oraz Merizo Conbento, czyli najstarszy budynek na wyspie – mieszkali tutaj księża z kościoła San Dimas.
Dzień 5 (23. listopada 2025) – czas wolny, sugerujemy jednak pozwiedzać miasto, poczuć jego aurę i udać się na zakupy – Guam to terytorium USA, jednak nie obowiązują tutaj podatki stanowe, a to oznacza, że wiele rzeczy można nabyć po naprawdę korzystnych cenach, w tym przede wszyskim towary luksusowe, bo może warto kupić coś miłego żonie czy mężowi?
Dzień 6 (24. listopada 2025) – przelot na Chuuk i pierwsze nurkowanie! Zbadamy wrak znajdujący się nieopodal, ale to tylko przedsmak dalszych atrakcji.
Jedna z największym baz wojskowych Cesarstwa Japonii podczas II Wojny Światowej. Wokół wyspy zatopiono dziesiątki okrętów, setki samolotów i niewyobrażalną ilość drobnego sprzętu. Mówiąc drobnego, mamy na myśli np. ciężarówki! Do tej pory odkryto tylko 60 wraków, których część mamy zamiar odwiedzić!
San Francisco Maru, dł. 117m, spoczywa na głębokości 45m, zwodowany w 1919 roku, zatopiony w 1944, odkryty w 1972 roku. Przed wybuchem wojny wycofany ze służby, lecz potem przywrócony w charakterze transportowca wojskowego. Do tej pory w ładowni znajdują się trzy japońskie czołgi typu 95, ważące po 7.5 tony.
Fujikawa Maru, dł. 132m, spoczywa na głębokości 9m, zwodowany w 1938 roku, zatopiony w 1944, zbudowany przez Mitsubushi Company jako statek pasażersko-transportowy, do tej pory pod pokładem ma kilka popularnych samolotów „Zero„. Jest to chyba najpiękniejszy ze wszystkich wraków ze względu na jego budowe, oryginalne maskowanie i stan w jakim osiadł na dnie.
Heian Maru, dł, 155m, spoczywa na głębokości 12m, zwodowany w 1930 roku w roli liniowca, podczas swojej dziewiczej wyprawy zawrócony do Japonii przez Marynarkę Cesarską i przekształcony w jednostkę wspomagającą łodzie podwodne.
Jest to największy okręt jaki znajduje się w wodach wokół wysp Chuuk!
Gosei Maru, dł. 82m, spoczywa na głębokości 4m, zwodowany w 1937 roku jako statek towarowy, przewoził głównie torpedy i bomby głębinowe, i jak na ironię losu, został storpedowany. Ze względów bezpieczeństwa cały niebezpieczny ładunek został rozbrojony w 1976 roku.
I-169, okręt podwodny, dł. 102m, zwodowany w 1934, spoczywa na głębokości 44m, brał udział w ataku na Pearl Harbor w 1941 roku, przemianowany na LCDR Shinohara, ku pamięci ostatniego dowódcy tego okrętu, który w czasie ataku przebywał na lądzie.
Dni 7-11 (25 – 30. listopada 2025) – wakacje się skończyły, czas na prawdziwą przygodę! Wstajemy skoro świt i nurkujemy. Dwa razy dziennie! Odwiedzimy sztandarowe wraki, w tym San Francisco Maru, podpłyniemy do Mitsubishi A6M Rei-Sen, czyli sławnego samolotu Zero!
Dzień 12 (1. grudnia 2025) – z rana udamy się na wycieczkę po wyspie. Odwiedzimy pozostałości po dawnych bazach wojskowych na wyspie, a później odlecimy z Chuuk do Guam. Transfer do hotelu i odpoczynek, nocny przelot na Guam.
Dzień 13 (2. grudnia 2025) – Po południu wylot z Guam do Incheon i dalej z przesiadką udamy się do Warszawy.
Dzień 14 (3. grudnia 2025) – Poranne lądowanie w Warszawie. Koniec wyprawy.
Galeria zdjęć wyjazdu
Informacje dla uczestników
Trasa jest ramowa i może ulec zmianie lub niewielkiemu przesunięciu, ze względu na dostępne połączenia lotnicze. Połączenia lotnicze będą dostępne pod koniec 2024r i wtedy ja na sztywno potwierdzimy wraz z siatka połączeń. Możliwe są przesunięcia w/w programu o dzień czy dwa – latanie po Pacyfiku nie jest proste 😉 ale mamy doświadczenie – byliśmy na Chuuk 8 razy z grupami 🙂
Jest możliwe rozszerzenie tego wyjazdu o Yap czy Pohnpei (oba niezwykle piękne miejsca nurkowe) a Nan Madol na Pohnpei rozwala umysł bardziej niż Machu Picchu 😉
wyprawy