Krokodyle z Chinchorro

Atol Chinchorro

Banco Chinchorro jest położony w najdalej na południe wysuniętej części meksykańskiego wybrzeża Karaibów. Jest to odizolowane miejsce, do którego do niedawna można było dostać się tylko z Belize. Teraz dostęp jest znacznie łatwiejszy (wciąż niełatwy) z miejscowości Xcalak na południu Meksyku.

Chinchorro to największy i jeden z najzdrowszych atoli na północnej półkuli i jest częścią Meso-Amerykańskiego systemu rafowego. Rząd Meksyku uchwalił to miejsce Morskim Sanktuarium Archeologicznym jako, że miejsce to słynie z wielu wraków z czasów kolonialnych oraz parowców (prawie 200 wraków ale większość objęta ochrona i nie można na nich nurkować), które weszły na mieliznę. Atol ten słynie również z doskonałych nurkowisk charakteryzujących się ogromną ilością flory i fauny. Jednymi z najciekawszych mieszkańców tego atolu są krokodyle!

Naszą wyprawę poprowadzi Jakob DeGee - znany na całym świecie fotograf podwodny, absolwent warszawskiej Akademii Fotografii, specjalizujący się w portretach rekinów! Zwyciężca wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, między innymi Underwater Photographer of the Year, GDT European Photographer of the Year, Hasselblad X You, Ocean Geographic Pictures of the Year i wielu, wielu innych. Jakob specjalizuje się w dość unikalnej dziedzinie - fotografuje z NIEZWYKLE bliskiej odległości różne duże zwierzaki pod wodą :)

Jego warsztat został doceniony na całym świecie a można będzie go podglądać przy pracy, uczyć się i wymieniać uwagi podczas naszego wyjazdu na Banco Chinchorro!

Atol Chinchorro to ciągła rafa z 6. wejściami na płyciznie (max. 5m) i paroma małymi wyspami. Nie ma stałych mieszkańców - jest tutaj dosłownie parę domków na palach, w których zatrzymują się lokalni rybacy - standard bardziej niż basic ale przygoda przez duże "P"! Wody okalające ten atol są głębiami dochodzącymi do 1000m. - stąd w wodach okalających Chinchorro można spotkać prawie każdego zwierza: masę żółwi, anemony, gąbki (ponad 20 gatunków), rekiny, strzępiele, masa gatunków korali, orlenie, langusty i cała plejada korolowych ryb koralowych.

Przez lata Banco Chichorro znane było tylko w ścisłym kręgu podróżników-awanturników. Ciężki dostęp do Atolu (2,5h po morzu nieduża łodzią) i spartańskie warunki nie zachęcają do masowej turystyki - idealne miejsce dla nas! Ci, którzy jednak zdecydują się na uczestnictwo, mogą być pewni, że obejrzą jeden z najlepiej chowanych sekretów nurkowych basenu karaibskiego! Logistyka wyjazdu nie jest prosta ale dostęp teraz jest możliwy - załatwimy nawet zezwolenia od Rządu Federalnego Meksyku! Około 700 nurków rocznie zapuszcza się w te rejony więc rafa jest w doskonałym stanie biorąc pod uwagę, że zajmuje powierzchnię 600km2! Tylko nasz partner ma zezwolenie na nurkowanie z krokodylami, organizowane są one w małych grupach z zachowaniem jasnych i przejrzystych reguł bezpieczeństwa.

Dlaczego warto jechac?

- odwiedzisz Meksyk, kraj stojący pięknymi plażami, niesamowitą historią, tequillą, Zorro i Salma Hayek!

- zanurkujesz w sławnych cenotach, w których przejrzystość wody sięga horyzontu!

- odwiedzisz i zanurkujesz w bodaj najtrudniej dostępnej części Meksyku - Banco Chinchorro!

- zrobisz sobie selfie z PRAWDZIWYM, ŻYWYM KROKODYLEM i wrócisz z wszystkimi kończynami do domu!

- podejrzysz prawdziwego profesjonalistę przy warsztacie pracy i dowiesz się, dlaczego do tej pory zdjęcia Ci nie wychodziły :)

Plan wyjazdu:

14. sierpnia 2023 - wylot z Polski do Cancun w Meksyku.

14. sierpnia 2023 - lądowanie w Cancun, transfer do hotelu w Playa de Carmen. Odpoczynek po podróży.

15. sierpnia 2023 - po śniadaniu pojedziemy zanurkować 2x w okolicznych pięknych cenotach!

16. sierpnia 2023 - po śniadaniu kolejne dwa zanurzenia w cenotach. Po południu relaks na plaży.

17. sierpnia 2023 - pakujemy wszystko i siebie do samochodu i jedziemy na południe do Xcalak (około 5h).

18. sierpnia 2023 - 2 zanurzenia i odpoczynek nad morzem.

19. sierpnia 2023 - dziś wypożyczymy generator prądotwórczy, kupimy dużo wody, wsiądziemy na wąską łódź rybaka, który nas zawiezie (około 2.5h) na Atol Chinchorro. Morze potrafi chlapać - weź kurtkę przeciwdeszczową! Po przybyciu na miejsce, rozlokujemy się w naszej chatce na palach w płytkiej lagunie. Chatka jest bardzo surowo urządzona, jest toaleta, nie ma wody bieżącej, prąd tylko parę godzin dziennie a podwyższenie nad wodą zabezpieczy nas przed krokodylami - idealne miejsce dla prawdziwego podróżnika nurka na relaks!

Już dziś wejdziemy do wody w poszukiwaniach krokodyli - przygoda rozpoczęta!

20. sierpnia 2023 - kolejne poszukiwania krokodyli - czasem jakby czekały pod chatką na nas, czasem nie pokażą się przez 24h ale mieszka ich tutaj nie mało więc zobaczymy je prawie na pewno! Pomiędzy sesjami krokodylowymi nurkujemy na okolicznych rafach.

21. sierpnia 2023 - ostatni dzień zabawy w berka z krokodylami - dziś po południu wracamy do Xcalak do częściowej cywilizacji :)

22. sierpnia 2023 - ostanie 2 nurkowania na okolicznych rafach.

23. sierpnia 2023 - dziś wracamy na lotnisko w Cancun i wylatujemy do kraju.

24. sierpnia 2023 - lądowanie w Polsce. Koniec wyprawy.

KOSZT:

USD 3985/os. plus przelot

Cena zawiera:

- zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych ze śniadaniami oraz 2 noce w chatce rybaka na Chinchorro;

- 4 zanurzenia w Xcalak, 3 zanurzenia na Chinchorro, 4 zanurzenia w Cenotach;

- na Chinchorro wszystkie posiłki (dzień 3-4 wycieczki), dzień 5ty wycieczki śniadanie i obiad;

- wynajem generatora prądotwórczego z paliwem;

- wszystkie transfery;

- butle i ołów;

- opieka polskiego przewodnika/tłumacza/pilota/organizatora/instruktora nurkowania 24h/na dobę;

- ubezpieczenie KL PLN 120000, NNW PLN 16000, bagaż PLN 1600.

Cena nie zawiera:

- przelot na trasie Polska - Cancun - Polska. Koszt od USD 1234. Podana cena jest orientacyjna i może ulec zmianie w zależności od momentu zgłoszenia. Ze względów logistycznych bilety należy zakupić przez nasze biuro;

- posiłków innych niż podane powyżej;

- wstępów do Cenotów;

- napojów;

- sprzętu nurkowego i nitrox;

- napiwków;

- kosztów związanych z rozszerzeniem i przedłużeniem wyprawy;

- wydatków osobistych;

- rozszerzonego ubezpieczenia nurkowego oraz rozszerzonego ubezpieczenia od kosztów leczenia.

Termin: 14.08.2023 - 24.08.2023 Cena: USD 3985 + przelot
Rezerwuj