Darsa, Samha i Abd al Kuri – tajemnicze i odludne wyspy Archipelagu Socotra!
Pionierska ekspedycja!
Ta część naszej ekspedycji jest kontynuacją naszej 'standardowej’ trasy tydzień wcześniej. Ten tydzień obejmuje całkowicie pionierskie rozszerzenie naszej ekspedycji o kolejne 2 dni zwiedzania Socotry (nigdy nie za mało, byliśmy 6x, wiemy co piszemy) a pozostałe spędzimy zwiedzając i NURKUJĄC (totalnie pionierskie nurkowania, pierwsi w świecie!) na trzech pozostałych wyspach archipelagu: na Darsa, Samha i Abd al Kuri! Totalnie unikalny wyjazd – absolutna awangarda podróżnicza! Wynajmujemy lokalną sporą łódź (nie będzie komfortów – rodzaj rybackiej Dhow), bierzemy ochronę, cały personel, butle nurkowe, picia i jedzenia tonę i płyniemy!
Darsa i Samha, tworzące razem Al Akhawain czyli BRACI to mniejsze wyspy: Samha mierzy 40km2 a oddalona o 17km Darsa jest najmniejszą wyspa archipelagu z rozmiarem nieco ponad 5km2. Natomiast oddalona o ponad 100km od Sokotry wyspa Abd al Kuri jest całkiem spora i mierzy około 133km2. Wszystkie te wyspy są objęte nadzorem UNESCO jako ważne przystanki dla migrujących ptaków, min. brązowych głuptaków. Na Abd El Kuri występują endemicznie również Wróble Abd El Kuri oraz 2 gatunki jaszczurek!
Wszystkie wyspy są epicko górzyste a najwyższy szczyt znajdujący się na Abd al Kuri to Góra Salih, która ma wysokość ponad 700m npm.
Wyspy bywają periodycznie zamieszkałe przez rybaków i ich populacja liczy około 100 osób.






Dlaczego UNESCO? Otóż wyspa Sokotra jest jedną z najbardziej odizolowanych części super-kontynentu Gondawana. Część, którą teraz znamy jako Sokotra odłączyła się jeszcze w Miocenie (czyli grubo ponad 5mln lat temu) i stała się wyspą – w przeciwieństwie do np. Galapagos, które powstały drogą wulkaniczną. W wyniku odłączenia się od głównej masy lądowej, na wyspie pozostały niesamowite wręcz formy flory i fauny – Sokotra jest generalnie uznawana za swoisty Park Jurajski XXIw.! Tylko Hawaje, Galapagos i Kaledonia mogą się poszczycić większą ilością endemicznie występujących gatunków flory i fauny. Na Sokotrze znajdziemy ponad 700 roślin i zwierząt, występujących tylko i wyłącznie na tej małej wyspie!

Dlaczego warto jechać?
Program wyjazdu:
26. lutego 2024 – lecimy z Polski do Dubaju lub Abu Dhabi. Transfer do hotelu i odpoczynek po podroży.
27. lutego 2024 – poranny przelot na Socotrę. Na lotnisku spotkamy naszego przewodnika oraz kierowców, którzy zabiorą nas do hotelu opodal na odpoczynek. Zjemy obiad i po południu pojedziemy na nasza pierwsza wycieczkę zwiedzić niesamowita plaże Delisha. Po wycieczce powrót do hotelu i kolacja w lokalnej restauracji.
28. lutego 2024 – wchodzimy na pokład lodzi i płyniemy parę godzin w kierunku pierwszej wyspy – Darsa. Spacer po nieziemskich plażach i nocleg pod gwiazdami. Na tej wyspie znajduje się najdalej na południe wysunięty punkt Jemenu.

Nurkowanie w okolicznych wodach jest dość łatwe i to nie warunki pod wodą ale logistyka naziemna/nawodna sprawia najwięcej trudności. Turystyka jest w powijakach, baza noclegowa bardziej niż podstawowa lecz to, co można zobaczyć pod wodą całkowicie wynagradza wszelkie niedogodności: rafa jest tutaj w doskonałym stanie, liczne prądy oceaniczne powodują, że lokalne gatunki ryb mają tutaj idealne warunki do życia – dochodzi nawet do unikalnych hybrydyzacji, gdzie gatunki przenikające z Morza Czerwonego krzyżują się z tymi z Oceanu Indyjskiego, tworząc nowe gatunki! Nie bez przypadku Archipelag Sokotra nazywany jest Galapagos Oceanu Indyjskiego!
29. lutego 2024 – po śniadaniu plyniemy dalej w kierunku wyspy Samha, której piękne skaliste wybrzeże aż kusi niedostępnością i żywym pięknem!








01. marca 2024 – dziś płyniemy do ostatniej wyspy archipelagu – Abd al Kuri. Największa z trzech wysp poza Socotrą, równie mało zbadana jak dwie pozostałe.
02. marca 2024 – zwiedzamy i nurkujemy na Abd al Kuri.
03. marca 2024 – powoli zaczynamy się kierować w kierunku Socotry.












04. marca 2024 – Ostatnia noc spędzimy w hotelu w Hadibo, przygotowując się do powrotu do cywilizacji….
05. marca 2024 – jedziemy na lotnisko by złapać nasze połączenie do Abu Dhabi. Transfer hotelu w centrum miasta i wspólna pożegnalna kolacja.
06. marca 2024 – poranny lot do Polski. Koniec ekspedycji.
Galeria zdjęć wyjazdu
Informacje dla uczestników
UWAGA, ten wyjazd to rozszezenie naszej standardowej wyprawy na Socotre tydzien wczesniej.
UWAGA, ten wyjazd można zrobić lecąc przez Dubaj – można dodać parę dni na zwiedzanie Dubaju i Abu Dhabi – zapytaj nas o możliwości.
UWAGA, na tym wyjeździe możliwe jest nurkowanie z butlą do 30m. Wskażemy, które miejsca są najlepsze i zorganizujemy nurkowanie w danym miejscu dla chętnych – cena każdorazowo zależy od wielu czynników (transport butli, odległość od sprężarki, dostępność lodzi, przewodnik lokalny, itp.) ale sredniood USD 60 do USD 120 za zanurzenie. Nurkowaliśmy wielokrotnie na całej wyspie, potrafimy to zrobić bezpiecznie i z poszanowaniem wszelkich reguł. Na wyjeździe obecny jest polskojezyczny instruktor nurkowania, z ogromnym doświadczeniem w nurkowaniu ekspedycyjnym.
UWAGA, dostęp do Jemenu jest ograniczony i dość trudny ze względu na wojnę domowa i sytuacje geopolityczna. Wyjazd na Socotre jest bezpieczny. My załatwiamy wizy wjazdowe dla każdego uczestnika, pomimo faktu, ze oficjalnie wiz turystycznych do Jemenu nie ma.
UWAGA, ta część wyjazdu jest zupełnie pionierska – nie wiemy dokładnie kiedy i gdzie dotrzemy (w planie mamy 3 wyspy oczywiście) ale rożne sytuacje się mogą wydarzyć i pomieszać nam szyki. Nikt na świecie nie oferuje wyjazdu w ten region i nikt na świecie tam nie nurkował *(prócz może lokalnych rybaków na bezdechu). Plan jest mocno ramowy i zależy od pogody, naszego bezpieczeństwa i widzimisię. Jesteśmy jedyna firma na świecie regularnie oferującą nurkowanie na Socotrze – nie mamy wątpliwości, ze plan nam się uda – mamy know how, mamy najlepszych możliwych ludzi do wykonania tego programu, wyjazd prowadzi Piotr Pazola, który nie tylko jest instruktorem nurkowania z ogromnym doświadczeniem (ponad 14000 zanurzeń na całym świecie) ale i jego znajomość arabskiego idealnie sprawdza się na takich wyjazdach.
UWAGA, cena końcowa może ulec zmianie (max 20%) – wszystko zależy od ilości uczestników, na których trzeba podzielić koszt wynajęcia Dhow, która nas zabierze w nieznane 🙂
wyprawy
od PLN 2829/os.
od PLN 2829/os.