EKSPEDYCJA ARCHIPELAG SOCOTRA!

SOKOTRA - WYSPA ZAPOMNIANA PRZEZ CZAS

NASZ 7-TY WYJAZD NA TĄ WYSPĘ!

Sokotra jest największą wyspą małego archipelagu zagubionego na Morzu Arabskim. To jemeńskie terytorium leży 380km od Półwyspu Arabskiego i 240km od somalijskiego Rogu Afryki. Wyspa nieduża, 70km długości na 20km szerokości. Parę dróg nieutwardzanych, krajobraz prawie pustynny. Prawie.

Na wyspie znajduje się jaskinia, w której niedawno odkryto teksty zostawione w niej przez żeglarzy lądujących w tej okolicy już w I w. p.n.e. a sama wyspa wspominana była w różnych dziełach juz od Xw - ba! wspominał o niej nawet Marco Polo.

Dlaczego UNESCO? Otóż wyspa Sokotra jest jedną z najbardziej odizolowanych części super-kontynentu Gondawana. Część, którą teraz znamy jako Sokotra odłączyła się jeszcze w Miocenie (czyli grubo ponad 5mln lat temu) i stała się wyspą - w przeciwieństwie do np. Galapagos, które powstały drogą wulkaniczną. W wyniku odłączenia się od głównej masy lądowej, na wyspie pozostały niesamowite wręcz formy flory i fauny - Sokotra jest generalnie uznawana za swoisty Park Jurajski XXIw.! Tylko Hawaje, Galapagos i Kaledonia mogą się poszczycić większą ilością endemicznie występujących gatunków flory i fauny. Na Sokotrze znajdziemy ponad 700 roślin i zwierząt, występujących tylko i wyłącznie na tej małej wyspie!

Chyba najbardziej rozpoznawalnym gatunkiem jest endemit Dracaena cinnabari (Dragons Blood Tree), który jest dziwnie wyglądającym drzewem o kształcie parasola i wysokości do 9m. Uważa się, że ten gatunek jest pozostałością po prastarych lasach Laurazji, pokrywających ten region w Miocenie, które to wymarły w innych częściach Półwyspu Arabskiego z powodu postępującego pustynnienia tego regionu. Ich czerwona żywica (stąd angielska nazwa 'smocza krew') używana była do barwienia instrumentów muzycznych czy w medycynie ludowej. Na szczęście te prehistoryczne drzewa, choć zagrożone wyginięciem, wciąż możemy podziwiać na Sokotrze! Wśród wielu nietypowych gatunków rosnących na tej niesamowitej wyspie, duże wrażenie robi również kolejny endemit - Drzewo Ogórkowe Dendrosicyos.

Sama flora i fauna wyspy jest niezwykle fascynująca ale Sokotra to nie tylko ogromy Ogród Botaniczny - są tutaj wysokie pasma górskie i przecudowne plaże, które kuszą swoim urokiem. Nie ma tutaj prawie żadnej infrastruktury, ponieważ zaledwie nieliczna grupa turystów dociera tak daleko od wytartych szlaków - plaże są wirtualnie nieskażone ludzką nogą. Raj? - pewnie niewiele miejsc tak bardzo się kwalifikuje do tej nazwy jak ta czarowna wyspa!

Nie tylko sam ląd jest interesujący. Wody okalające tą wyspę są ultra bogate w życie - masa tutaj rekinów, z których połowów słynie lokalna społeczność, można zobaczyć ogromne stada ryb, szczególnie na wielu wrakach, które zaczęły się pojawiać wraz z pierwszymi podróżami żaglowymi - masa tutaj najróżniejszych pozostałości podwodnych po pradawnych wojażerach! Jeśli jesteś fanem wędkarstwa, to miejsce zdecydowanie dla Ciebie. W ciepłych wodach Morza Arabskiego można złowić największe okazy, łącznie z dużymi pelagicznymi gatunkami jak merliny, king fish'e, trevallies, barrakudy i ogromne tunczyki!

Dlaczego warto jechać:

 • zobaczysz niesamowite drzewa, które występują tylko i wyłącznie na tej wyspie
 • zwiedzisz część świata poza wydeptanymi ścieżkami turystycznymi
 • zanurkujesz w czystych i ciepłych wodach Morza Arabskiego, bogatego w niesamowite okazy podwodnej fauny
 • odpoczniesz od zgiełku cywilizacji
 • odwiedzisz jedne z najcudowniejszych plaż na świecie, gdzie poczujesz się jak przybysz z innej planety
 • zobaczysz jaskinię, w której są notatki naskalne żeglarzy już z początków naszej ery!
 • złowisz i zjesz swój posiłek - obudzisz w sobie myśliwego!
 • przeżyjesz największą przygodę - noclegi w namiotach, ciepły powiew egzotyki i blask gwiazd ukołysze Cię do snu
 • będziesz uczestniczyć w siódmej polskiej ekspedycji nurkowej na Socotrę!

PROGRAM:

13. października 2023 - lecimy z Polski do Dubaju.

14. października 2023 - zwiedzamy Dubaj lub leżakujemy przy basenie (temp. spodziewana w lutym to 24C w cieniu).

15. października 2023 - relaks, zwiedzanie i kolacja może w Nusr Et? Może całodniowa wycieczka do Abu Dhabi?

16. października 2023 - poranny przelot na Socotrę. Na lotnisku spotkamy naszego przewodnika oraz kierowców, którzy zabiorą nas do hotelu opodal na odpoczynek. Zjemy obiad i po południu pojedziemy na nasza pierwsza wycieczkę zwiedzić niesamowita plaże Delisha. Po wycieczce powrót do hotelu i kolacja w lokalnej restauracji.

17. października 2023 - po śniadaniu w hotelu o 07:30am wyruszamy w kierunku rezerwatu przyrody morskiej Dihamri. Podroż zajmie nam około 50min. Dihamri jest znana z najdłuższej rafy koralowej na Socotrze - będzie to nasz pierwszy kontakt z nurkowaniem na tej wyspie! Nurkujemy z brzegu/łodzi z naszym przewodnikiem nurkowym. Butle i ołów będą na nas czekały na plaży. Po obiedzie zrobimy kolejnego nurka - tutaj już musimy podjechać krotki dystans łodzią. Jeśli czas na to pozwoli, tego dnia zrobimy również trzecie zanurzenie w ciepłych i krystalicznie czystych wodach Oceanu Indyjskiego. Śpimy na obozowisku w Dihamri - sprzęt kempingowy będzie na nas czekał i cały obóz zostanie założony przez nasz personel. Nasz osobisty kucharz będzie nam przygotowywał wszystkie posiłki :)

Nurkowanie w okolicznych wodach jest dość łatwe i to nie warunki pod wodą ale logistyka naziemna/nawodna sprawia najwięcej trudności. Turystyka jest w powijakach, baza noclegowa bardziej niż podstawowa lecz to, co można zobaczyć pod wodą całkowicie wynagradza wszelkie niedogodności: rafa jest tutaj w doskonałym stanie, liczne prądy oceaniczne powodują, że lokalne gatunki ryb mają tutaj idealne warunki do życia - dochodzi nawet do unikalnych hybrydyzacji, gdzie gatunki przenikające z Morza Czerwonego krzyżują się z tymi z Oceanu Indyjskiego, tworząc nowe gatunki! Nie bez przypadku Archipelag Sokotra nazywany jest Galapagos Oceanu Indyjskiego!

18. października 2023 - po śniadaniu wyjeżdżamy do kolejnego rezerwatu Homhil, który słynie z niesamowitych drzew kadzidłowca. Boswellia serrata, czyli kadzidłowiec, jest drzewem średniej wielkości występującym w Indiach i północno-wschodnich rejonach Afryki oraz na Półwyspie Arabskim. Roślina ta wykazuje liczne właściwości zdrowotne i lecznicze, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Kadzidłowiec jest również ceniony za swoje bogate walory zapachowe. Z kory boswelii pozyskiwana jest żywica nazywana inaczej olibanum, która po oczyszczeniu używana jest jako surowiec leczniczy. W jej składzie występują związki o właściwościach przeciwzapalnych i antynowotworowych.

Przejdziemy się po okolicy i przez gaj drzew smoczych aż dojdziemy do naturalnego basenu ze słodką woda! Nocleg w obozowisku Dihamri.

19. października 2023 - dziś wcześnie po śniadaniu opuszczamy ponownie Dihamri i jedziemy na północny-wschód a konkretnie do rezerwatu Rosh, gdzie zrobimy przedpołudniowe nurkowanie. Na miejsce nurkowe udamy się łodzią - popłyniemy około 15min.

20. października 2023 - dziś ruszamy bardzo wcześnie bo już o 06:00am. Pojedziemy na sam wschód wyspy (około 1h) do wioski rybackiej Irsel, z której ruszymy na nurkowanie na wraku. Miejsce to słynie z dużej ilości rekinów - mogą tutaj wystąpić silne prądy :). Wracamy na noclegu do hotelu w Hadibo.

21. października 2023 - opuszczamy stolice i w samochodach z napędem 4x4 przenosimy się na plateau Dixam, słynnego z endemicznie tutaj występujących Drzew Smoczych! Dziś pochodzimy po górach - będzie dużo pięknych widoków i możliwości zrobienia fantastycznych zdjęć!

Mieszka tutaj również nieduża społeczność - dzieci chętnie się dają fotografować a od dorosłych można kupić wyroby z drzewa kadzidłowca oraz "czerwona krew" drzew smoczych! Wesprzyjmy lokalna społeczność!

Obiad zjemy w cieniu jednego z przepięknych drzew smoczych a po południu przejedziemy do Qalansea (dokładnie do laguny Ditwah) gdzie na wprost cudnej plaży spędzimy resztę popołudnia :)

W tej okolicy mieszka bardzo dużo płaszczek wiec spacerując po płytkiej wodzie trzeba założyć obuwie i stąpać ostrożnie :)

22. października 2023 - dziś czeka nas poranna pobudka i wycieczka łodzią do Shuab, gdzie zrobimy ostatnie 2 nurkowania naszej ekspedycji - również na wraku. Woda w tej okolicy jest idealnie czysta wiec widoki będą nieziemskie! Często, w tej okolicy, podczas przejażdżki łodzią, przyczepia się stado delfinów i towarzyszy lodzi przez długi czas bawiąc się na fali odbojowej. Bajka! Obiad zjemy na lodzi. Po południu wracamy do Qalansea, gdzie będą na nasz czekali nasi kierowcy. Ostatnia noc spędzimy w hotelu w Hadibo, przygotowując się do powrotu do cywilizacji....

23. października 2023 - poranna wycieczka do kanionu Ayhaft i zaraz po niej jedziemy na lotnisko by złapać nasze połączenie do Abu Dhabi. Transfer do Dubaju - czas wolny w hotelu w centrum miasta (sugerujemy pyszne libańskie jedzenie z widokiem na Burj Khalifa).

24. października 2023 - odpoczynek po trudach Socotry - bieżąca woda i klimatyzacja!

25. października 2023 - poranny lot do Polski. Koniec ekspedycji.

CENA:

USD 3950 + przelot od PLN 2200.

UWAGA, wyjazd ten można rozszerzyć o dodatkowy tydzień, z którego 2 dni przeznaczymy na eksploracje południowej strony wyspy a pozostałe 5 spędzimy na łodzi, nurkując na pozostałych 3ech wyspach archipelagu - będzie to pierwsza tego typu ekspedycja nurkowa na świecie!

UWAGA, ten wyjazd mozna zrobic bez czesci zwiedzania Dubaju.

CENA ZAWIERA:

 • przelot na trasie Dubai - Sokotra - Dubai (sam koszt tego połączenia to USD 1220/os.)
 • zakwaterowanie w hotelu w Hadibo przez 3 noce (pokoje 2-osobowe)
 • zakwaterowanie na obozowisku przez 4 noce
 • transfery samochodami z napędem 4x4
 • wszystkie posiłki podczas pobytu na Socotrze oraz woda/kawa/herbata/napoje gazowane do picia
 • wstępy do rezerwatów przyrody
 • wszystkie zaplanowane w programie atrakcje łącznie z nurkowaniem (butla i ołów) prowadzonym przez lokalnego przewodnika nurkowego
 • opieka lokalnego przewodnika z dużą wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu grup
 • opieka polskiego przewodnika/tłumacza/pilota/organizatora/instruktora nurkowania 24h/na dobę
 • ubezpieczenie KL PLN 120000, NNW PLN 16000, bagaż PLN 1600.

CENA NIE ZAWIERA:

 • przelotów na trasie Polska - Dubai - Polska - przeloty wyceniamy osobno, gdyż ich cena zależy od momentu zgłoszenia na wyprawę, ze względów logistycznych należy zakupić je przez nasze biuro. Wylot z Warszawy kosztuje około PLN 2200/os.
 • obiadów/kolacji, zakwaterowania oraz transferów w Dubaju (5 nocy, hotel 4-5* około USD 70 za noc, transfery z/do Abu Dhabi USD 120/os.)
 • napiwków (około USD 50-100 od uczestnika)
 • wydatków osobistych
 • opcjonalne atrakcje kulinarne
 • opłat wizowych (USD 150/os. na Sokotre), paszportowych i za nadbagaż.

Termin: 13.10.2023 - 25.10.2023 Cena: USD 3950 + przelot
Rezerwuj