Darsa, Samha i Abd al Kuri – tajemnicze i odludne wyspy Archipelagu Socotra!


Mam pytania
Rezerwuję
Mam pytania
Rezerwuję

Pionierska ekspedycja!

Ta część naszej ekspedycji jest kontynuacją naszej 'standardowej’ trasy tydzień wcześniej. Ten tydzień obejmuje całkowicie pionierskie rozszerzenie naszej ekspedycji o kolejne 2 dni zwiedzania Socotry (nigdy nie za mało, byliśmy 6x, wiemy co piszemy) a pozostałe spędzimy zwiedzając i NURKUJĄC (totalnie pionierskie nurkowania, pierwsi w świecie!) na trzech pozostałych wyspach archipelagu: na Darsa, Samha i Abd al Kuri! Totalnie unikalny wyjazd – absolutna awangarda podróżnicza! Wynajmujemy lokalną sporą łódź (nie będzie komfortów – rodzaj rybackiej Dhow), bierzemy ochronę, cały personel, butle nurkowe, picia i jedzenia tonę i płyniemy!

Darsa i Samha, tworzące razem Al Akhawain czyli BRACI to mniejsze wyspy: Samha mierzy 40km2 a oddalona o 17km Darsa jest najmniejszą wyspa archipelagu z rozmiarem nieco ponad 5km2. Natomiast oddalona o ponad 100km od Sokotry wyspa Abd al Kuri jest całkiem spora i mierzy około 133km2. Wszystkie te wyspy są objęte nadzorem UNESCO jako ważne przystanki dla migrujących ptaków, min. brązowych głuptaków. Na Abd El Kuri występują endemicznie również Wróble Abd El Kuri oraz 2 gatunki jaszczurek!

Wszystkie wyspy są epicko górzyste a najwyższy szczyt znajdujący się na Abd al Kuri to Góra Salih, która ma wysokość ponad 700m npm.

Wyspy bywają periodycznie zamieszkałe przez rybaków i ich populacja liczy około 100 osób.

 

Rejon: Jemen - Archipelag Socotra
Termin: 26.02.2024 - 06.03.2024
Wielkość grupy: 14
Typ zakwaterowania: Pokoje w hotelu, namioty i plaza
Wyżywienie: W/g programu
Dla kogo? Dla każdego

Dlaczego UNESCO? Otóż wyspa Sokotra jest jedną z najbardziej odizolowanych części super-kontynentu Gondawana. Część, którą teraz znamy jako Sokotra odłączyła się jeszcze w Miocenie (czyli grubo ponad 5mln lat temu) i stała się wyspą – w przeciwieństwie do np. Galapagos, które powstały drogą wulkaniczną. W wyniku odłączenia się od głównej masy lądowej, na wyspie pozostały niesamowite wręcz formy flory i fauny – Sokotra jest generalnie uznawana za swoisty Park Jurajski XXIw.! Tylko Hawaje, Galapagos i Kaledonia mogą się poszczycić większą ilością endemicznie występujących gatunków flory i fauny. Na Sokotrze znajdziemy ponad 700 roślin i zwierząt, występujących tylko i wyłącznie na tej małej wyspie!

Nurkowanie na Sokotrze.

Dlaczego warto jechać?

Zwiedzisz 4 wyspy archipelagu Socotra - Socotre, Abd al Kuri, Samhe i Darsę! Niewiele osob na swiecie wie, gdzie te wyspy sa, jeszcze mniej na nich bylo, nikt nigdy tam nie nurkował!
Zwiedzisz część świata polożoną daleko poza wydeptanymi ścieżkami turystycznymi;
Zobaczysz niesamowite drzewa, które występują tylko i wyłącznie na tej wyspie;
Zanurkujesz w czystych i ciepłych wodach Morza Arabskiego, bogatego w niesamowite okazy podwodnej fauny;
Odwiedzisz jedne z najcudowniejszych plaż na świecie, gdzie poczujesz się jak przybysz z innej planety;
Odpoczniesz od zgiełku cywilizacji;
Przeżyjesz największą przygodę - noclegi w namiotach, ciepły powiew egzotyki i blask gwiazd ukołysze Cię do snu.
> 23 lata
doświadczenia w wycieczkach nurkowych
> 580
zrealizowanych wyjazdów i safari nurkowych
> 18000
zadowolonych klientów i uczestników wyprawy
24h/7
opieka podczas trwania wyjazdu

Program wyjazdu:

26. lutego 2024 – lecimy z Polski do Dubaju lub Abu Dhabi. Transfer do hotelu i odpoczynek po podroży.

27. lutego 2024 – poranny przelot na Socotrę. Na lotnisku spotkamy naszego przewodnika oraz kierowców, którzy zabiorą nas do hotelu opodal na odpoczynek. Zjemy obiad i po południu pojedziemy na nasza pierwsza wycieczkę zwiedzić niesamowita plaże Delisha. Po wycieczce powrót do hotelu i kolacja w lokalnej restauracji.

28. lutego 2024 – wchodzimy na pokład lodzi i płyniemy parę godzin w kierunku pierwszej wyspy – Darsa. Spacer po nieziemskich plażach i nocleg pod gwiazdami. Na tej wyspie znajduje się najdalej na południe wysunięty punkt Jemenu.

Nurkowanie w okolicznych wodach jest dość łatwe i to nie warunki pod wodą ale logistyka naziemna/nawodna sprawia najwięcej trudności. Turystyka jest w powijakach, baza noclegowa bardziej niż podstawowa lecz to, co można zobaczyć pod wodą całkowicie wynagradza wszelkie niedogodności: rafa jest tutaj w doskonałym stanie, liczne prądy oceaniczne powodują, że lokalne gatunki ryb mają tutaj idealne warunki do życia – dochodzi nawet do unikalnych hybrydyzacji, gdzie gatunki przenikające z Morza Czerwonego krzyżują się z tymi z Oceanu Indyjskiego, tworząc nowe gatunki! Nie bez przypadku Archipelag Sokotra nazywany jest Galapagos Oceanu Indyjskiego!

29. lutego 2024 – po śniadaniu plyniemy dalej w kierunku wyspy Samha, której piękne skaliste wybrzeże aż kusi niedostępnością i żywym pięknem!

01. marca 2024 – dziś płyniemy do ostatniej wyspy archipelagu – Abd al Kuri. Największa z trzech wysp poza Socotrą, równie mało zbadana jak dwie pozostałe.

02. marca 2024 – zwiedzamy i nurkujemy na Abd al Kuri.

03. marca 2024 – powoli zaczynamy się kierować w kierunku Socotry.

 

04. marca 2024 – Ostatnia noc spędzimy w hotelu w Hadibo, przygotowując się do powrotu do cywilizacji….

05. marca 2024 – jedziemy na lotnisko by złapać nasze połączenie do Abu Dhabi. Transfer hotelu w centrum miasta i wspólna pożegnalna kolacja.

06. marca 2024 – poranny lot do Polski. Koniec ekspedycji.

Informacje dla uczestników

UWAGA, ten wyjazd to rozszezenie naszej standardowej wyprawy na Socotre tydzien wczesniej.

UWAGA, ten wyjazd można zrobić lecąc przez Dubaj – można dodać parę dni na zwiedzanie Dubaju i Abu Dhabi – zapytaj nas o możliwości.

UWAGA, na tym wyjeździe możliwe jest nurkowanie z butlą do 30m. Wskażemy, które miejsca są najlepsze i zorganizujemy nurkowanie w danym miejscu dla chętnych – cena każdorazowo zależy od wielu czynników (transport butli, odległość od sprężarki, dostępność lodzi, przewodnik lokalny, itp.) ale sredniood USD 60 do USD 120 za zanurzenie. Nurkowaliśmy wielokrotnie na całej wyspie, potrafimy to zrobić bezpiecznie i z poszanowaniem wszelkich reguł. Na wyjeździe obecny jest polskojezyczny instruktor nurkowania, z ogromnym doświadczeniem w nurkowaniu ekspedycyjnym.

UWAGA, dostęp do Jemenu jest ograniczony i dość trudny ze względu na wojnę domowa i sytuacje geopolityczna. Wyjazd na Socotre jest bezpieczny. My załatwiamy wizy wjazdowe dla każdego uczestnika, pomimo faktu, ze oficjalnie wiz turystycznych do Jemenu nie ma.

UWAGA, ta część wyjazdu jest zupełnie pionierska – nie wiemy dokładnie kiedy i gdzie dotrzemy (w planie mamy 3 wyspy oczywiście) ale rożne sytuacje się mogą wydarzyć i pomieszać nam szyki. Nikt na świecie nie oferuje wyjazdu w ten region i nikt na świecie tam nie nurkował *(prócz może lokalnych rybaków na bezdechu). Plan jest mocno ramowy i zależy od pogody, naszego bezpieczeństwa i widzimisię. Jesteśmy jedyna firma na świecie regularnie oferującą nurkowanie na Socotrze – nie mamy wątpliwości, ze plan nam się uda – mamy know how, mamy najlepszych możliwych ludzi do wykonania tego programu, wyjazd prowadzi Piotr Pazola, który nie tylko jest instruktorem nurkowania z ogromnym doświadczeniem (ponad 14000 zanurzeń na całym świecie) ale i jego znajomość arabskiego idealnie sprawdza się na takich wyjazdach.

UWAGA, cena końcowa może ulec zmianie (max 20%) – wszystko zależy od ilości uczestników, na których trzeba podzielić koszt wynajęcia Dhow, która nas zabierze w nieznane 🙂

Cena
wyprawy
Nurek
Nienurek
USD 4200+dhow /os
+
LOT*
od PLN 2829/os.
Rezerwuję
Mam pytania
Lecieć można zarówno do Dubaju jak i do Abu Dhabi. Loty do Dubaju są bezpośrednie, loty do Abu Dhabi z przesiadką.
USD 4200+dhow /os
+
LOT*
od PLN 2829/os.
Rezerwuję
Mam pytania
Lecieć można zarówno do Dubaju jak i do Abu Dhabi. Loty do Dubaju są bezpośrednie, loty do Abu Dhabi z przesiadką.
*Lecieć można zarówno do Dubaju jak i do Abu Dhabi. Loty do Dubaju są bezpośrednie, loty do Abu Dhabi z przesiadką.
CENA ZAWIERA:
Przelot na trasie Abu Dhabi - Sokotra - Abu Dhabi zobacz szczegóły
Lecimy nieliniowym połączeniem specjalnie wyczarterowanym przez emiracką organizacje charytatywną.
Zakwaterowanie zgodnie z programem (pokoje dwuosobowe) i namioty.
Wszystkie transfery samochodami z napędem 4x4.
Wszystkie posiłki podczas pobytu na Socotrze oraz woda/kawa/herbata/napoje gazowane do picia
Wstępy do rezerwatów przyrody.
Wszystkie zaplanowane w programie atrakcje (procz nurkowania z butlą).
Opieka lokalnego przewodnika z dużą wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu grup
Opieka polskiego przewodnika/tłumacza/pilota/organizatora/instruktora nurkowania 24h/na dobę
Ubezpieczenie KL EUR 40000.
Dostep do naszej niesamowitej apki podrozniczej.
Personalizowane przywieszki bagazowe, koszulka i chustka wyjazdowa.
CENA NIE ZAWIERA:
Przelotów na trasie Polska - Dubai/Abu Dhabi - Polska. zobacz szczegółyukryj szczegóły
Przeloty wyceniamy osobno, gdyż ich cena zależy od momentu zgłoszenia na wyprawę, ze względów logistycznych należy zakupić je przez nasze biuro.
obiadów/kolacji, zakwaterowania oraz transferów w Dubaju/Abu Dhabi (hotel 4-5* około USD 70 za noc, transfery z/do Abu Dhabi USD 120/os.)
Napiwków (około USD 80-100 od uczestnika).
Nurkowania z butlą - koszt pomiedzy USD 70 a USD 120 za zanurzenie.
Wydatków osobistych.
Opcjonalnych atrakcji kulinarnych (langusty i inne lokalne smaczki)
Opłat wizowych (USD 150/os. na Sokotre), paszportowych i za nadbagaż.
Ewentualną dopłatę do wynajmu Dhow w wysokosci max 20% kosztu wyprawy.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy potrzebuję ubezpieczenie podróżne?

Tak, ubezpieczenie podróżne jest zdecydowanie zalecane. Pokrywa ono koszty związane z nagłymi wypadkami, chorobami, opóźnieniami lotów i utratą bagażu. Każdy z naszych klientów z automatu – zgodnie z prawem EU – takie ubezpieczenie ma wykupione i to na kwotę KL EUR 40000. Bez problemu można kwotę ubezpieczenia zwiększyć. Można również, zazwyczaj nie później niż 72h od momentu podpisania umowy czy dokonania pierwszej wpłaty, wykupić u nas ubezpieczenie od kosztów rezygnacji (KR). Ubezpieczenie to pokrywa w 100% Wasze wpłaty do nas w razie gdybyście nie mogli jechać. Sprawdź OWU TU WIENER (dostaniesz razem z potwierdzeniem rezerwacji). Jeśli jedziesz na wakacje nurkowe, ubezpieczenie nurkowe jest wymagane. Skontaktuj się z nami po więcej informacji. Ubezpieczenia będą wgrane w aplikację Vamoos przed wylotem.

Czy potrzebuję wizy, aby podróżować na inny kontynent?

To zależy od kraju, do którego podróżujesz. Niektóre kraje wymagają wizy, inne nie. Sprawdź wymagania dotyczące wizy w naszej aplikacji Vamoos lub na stronie internetowej ambasady kraju, do którego planujesz podróżować. Zawsze tez możesz się z nami skontaktować by uzyskać wiążące informacje.

Czy mój paszport musi być ważny przez określony czas po mojej podróży?

Tak, wiele krajów wymaga, aby paszport był ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanej dacie powrotu. Dodatkowo często sprawdzane są bilety i często trzeba okazać bilet wylotowy z danego kraju. Wszystkie te dokumenty znajdziecie w Vamoos.

Jakie ubrania powinienem spakować?

Wybór ubrań do spakowania zależy od klimatu miejsca, do którego się udajesz. Zaleca się pakowanie ubrań na warstwy, które można łatwo zdjąć lub założyć w zależności od warunków pogodowych. W naszej aplikacji Vamoos znajdziesz szczegółowe wskazówki dotyczące pakowania na konkretną podróż. Warto zabrać ze sobą jeden lub dwa eleganckie zestawy na okazje, kiedy może być wymagany określony strój, na przykład podczas wizyt w świątyniach, urzędach czy luksusowych restauracjach. Pamiętaj, że podczas posiłków nie powinniśmy siedzieć w strojach kąpielowych, a kolacje są zazwyczaj bardziej formalne - Panie mogą założyć na przykład sukienki, a Panowie koszule (krótkie spodenki są akceptowalne). Te wskazówki mają na celu pomóc Ci lepiej się przygotować i uniknąć niekomfortowych sytuacji, jeśli Twój strój nie będzie pasował do reszty grupy. Pamiętaj, że naszym motto podczas podróży jest "skromnie, ale elegancko".

Czy powinienem przewozić swoje dokumenty w oryginalnej formie czy w formie kopii?

Zawsze dobrze jest mieć przy sobie oryginalne dokumenty, ale także warto mieć kopie w innym miejscu na wypadek utraty oryginałów. Sugerujemy jedną kopie paszportu (strona ze zdjęciem) skserować i schować do każdej z walizek.

Czy powinienem zaszczepić się przed podróżą?

To zależy od kraju, do którego podróżujesz. Niektóre kraje wymagają określonych szczepień. Sprawdź na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia lub w aplikacji Vamoos.

Czy powinienem przewozić gotówkę, czy lepiej korzystać z kart kredytowych?

To zależy od kraju. W niektórych miejscach karty kredytowe są powszechnie akceptowane, w innych gotówka jest bardziej preferowana. Warto uruchomić na czas wakacji płatności zbliżeniowe banku specjalizującego się w obsłudze ruchu podróżnego, np. Revolut. W aplikacji Vamoos znajdziesz informacje o tym oraz wskazania, ile gotówki ze sobą zabrać by mieć komfort podróżowania.

Czy powinienem kupić lokalną walutę przed podróżą?

W niektórych krajach wymiana walut na miejscu może być tańsza, ale zawsze warto mieć trochę lokalnej waluty na wypadek, gdyby bankomaty były niedostępne. Zwykle sugerujemy wymianę USD/EUR 100/os. zaraz po wylądowaniu a większe sumy już w mieście (przelicznik zwykle jest lepszy poza lotniskiem). Zawsze nas o to zapytaj przed wylotem.

Czy mogę używać mojego telefonu komórkowego na innych kontynentach?

To zależy od twojego operatora. Niektóre sieci oferują roaming międzynarodowy, ale może to być drogie. Możesz rozważyć zakup lokalnej karty SIM, co zwykle sugerujemy do korzystania z Internetu lub wykupienie wirtualnej karty SIM, np. przez aplikacje AirAlo. Do rozmów telefonicznych – jeśli jesteś w zasięgu WiFi – najlepsza jest opcja WiFi Calling – nie generuje żadnych kosztów za polaczenia telefoniczne niezależnie od tego, gdzie jesteś. Sprawdź, czy Twój telefon ma ta funkcje przed wyjazdem.

Czy powinienem przewozić apteczkę pierwszej pomocy?

Tak, zawsze warto mieć podstawową apteczkę pierwszej pomocy. Powinna zawierać plastry, środki przeciwbólowe, środki przeciwbiegunkowe i inne podstawowe leki. W wielu krajach dane lekarstwa mogą być niedostępne albo dostępne tylko z recepta. Rozmiary środków higienicznych mogą również się różnić.

Czy powinienem przewozić filtr do wody?

To zależy od kraju, do którego podróżujesz. W niektórych krajach woda z kranu może nie być bezpieczna do picia ale wtedy ZAWSZE o tym poinformujemy i ZAWSZE zapewnimy wystarczającą ilość wody pitnej dla naszych klientów.

Czy powinienem przewozić śpiwór?

To zależy od Twojego planu podróży. Jeśli planujesz nocować na świeżym powietrzu, śpiwór jest niezbędny. Damy Ci znać przed wyjazdem, czy taki sprzęt turystyczny jest sugerowany.

Czy powinienem przewozić mapę?

Nie. Naładowany telefon komórkowy wystarczy – można załadować mapy przed podrożą na telefon. Jeśli jednak jesteś retro-podróżnikiem, zabierz ze sobą tyle map ile potrzebujesz wraz ze swoją admiralską czapką!

Czy powinienem zabrać przewodnik turystyczny?

To zależy od Twoich preferencji. Przewodniki turystyczne mogą być bardzo pomocne, ale wiele/większość informacji jest dostępnych online. Większość naszych wypraw jest pilotowana przez doświadczony personel – chętnie również pomogą znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Czy powinienem przewozić latarkę?

Czy powinienem przewozić latarkę?

Jakie materiały są najlepsze dla ubrań podróżnych?

Wybieraj lekkie, oddychające i szybkoschnące materiały, takie jak wełna merino, len lub syntetyki. Unikaj bawełny, która długo schnie i może być niewygodna w gorącym klimacie.

Jaki sprzęt zabrać ze sobą na wyprawę nurkową?

kamizelkę ratunkowo-wypornościową (BCD), automat oddechowy wraz z zapasowym źródłem powietrza (Octopus) oraz manometrem, płetwy, dwie maski, fajke/snorkel, komputer nurkowy ze sprawdzoną baterią i ochronę termiczna, jeśli dany akwen jej wymaga: pianka neoprenowa lub suchy skafander wraz z kapturem czy rękawiczkami. Sugerujemy zabrać ze sobą również szpulkę i bojkę. Odradzamy haki rafowe oraz rękawiczki do nurkowania w wodach tropikalnych. Zabierz zapasowy pasek do maski, zapasowy pasek do pletw (jeśli nie nurkujesz w kaloszówkach) i mały zestaw oringow z silikonem. Zawsze przyda się latarka podwodna do doświetlenia kolorów (nawet w dzień). Jeśli chciałbyś mieć pamiątki z samego nurkowania, zabierz ze sobą aparat fotograficzny do zdjęć podwodnych (lub uśmiechnij się do przewodnika, który zwykle aparat foto ma 😊).

Jakie dokumenty trzeba przygotować przed wyprawa nurkową?

Wszyscy goście biorący udział w nurkowaniu podczas rejsu (safari nurkowe) mogą być zobowiązani do podpisania samoopisowego zaświadczenia lekarskiego. Jeśli bierzesz udział w kursie PADI na pokładzie, musisz podpisać formularz medyczny przed rozpoczęciem kursu. W obu przypadkach, jeśli masz, lub myślisz, że masz, jakiekolwiek z wymienionych schorzeń, będziesz potrzebować podpisanej zgody lekarza, ważnej w ciągu 12 miesięcy od planowanego rejsu. W przypadku, gdy potrzebna jest zgoda lekarza, prosimy o załatwienie jej przed przyjazdem wraz z tłumaczeniem na język angielski i zabranie jej ze sobą, aby uniknąć jakichkolwiek opóźnień, dodatkowych kosztów, a nawet przegapienia rejsu. Dodatkowo trzeba będzie podpisać: Zwolnienie z odpowiedzialności i/lub inne dokumenty związane z daną aktywnością w wodzie. Trzeba pokazać swój certyfikat nurkowy (może być wersja cyfrowa) wraz z log bookiem z zalogowanymi nurkowaniami wraz z wszelkimi specjalizacjami, które również masz.

Co się stanie jeśli podczas mojej podroży pojawią się zachowania antyspołeczne wśród uczestnika/ów wycieczki?

Zachowania antyspołeczne lub agresywne nie będą w żadnej mierze tolerowane, a osoby, które powodują zakłócenia wypoczynku lub/i utrudnienia dla innych klientów, mogą zostać odsunięte od aktywności grupowych lub, w uzasadnionych wypadkach, usunięte z wycieczki.

Inne nasze wyprawy

Wstępna rezerwacja
Zastanawiasz się nad tą wyprawą, jednak potrzebujesz uzyskać więcej informacji? Wypełnij niezbędne dane, a my odezwiemy się do Ciebie.