PL EN

START YOUR JOURNEY...


Dive Safari - The BROTHERS, DAEDALUS and ELPHINSTONE
Dive Safari - The BROTHERS, DAEDALUS and ELPHINSTONE!
MALDIVES - DEEP SOUTH
MALDIVES - DEEP SOUTH
Celebrate the New Year in the SEYCHELLES
Celebrate the New Year in the SEYCHELLES!
Sunny MALDIVES
Sunny MALDIVES!
The colourful and spectacular PHILIPPINES
The colourful and spectacular PHILIPPINES!
MALDIVES - DEEP SOUTH
MALDIVES - DEEP SOUTH
The colourful and spectacular PHILIPPINES bis
The colourful and spectacular PHILIPPINES bis!
SAUDI ARABIA - the sea and an unknown land
SAUDI ARABIA - the sea and an unknown land
SOCOTRA - an island forgotten in time
SOCOTRA - an island forgotten in time
Mystical BHUTAN and amazing NEPAL
Mystical BHUTAN and amazing NEPAL
HALMAHERA - RAJA AMPAT - unrivalled diving
HALMAHERA - RAJA AMPAT - unrivalled diving
Oman - Musandam
Oman - Musandam
Dive Safari - The BROTHERS, DAEDALUS and ELPHINSTONE
Dive Safari - The BROTHERS, DAEDALUS and ELPHINSTONE!
Amman, The Dead Sea, Petra, Wadi Rum, and beautiful Aqaba
Amman, The Dead Sea, Petra, Wadi Rum, and beautiful Aqaba!
Ultra Luxury - SOUTH EGYPT - ST JOHN'S
Ultra Luxury - SOUTH EGYPT - ST JOHN'S
Amazing New Zealand and picturesque Fiji
Amazing New Zealand and picturesque Fiji
An ANTARCTIC expedition and the fabulous Iguazu Falls
An ANTARCTIC expedition and the fabulous Iguazu Falls

Nepal i Bhutan - krainy w chmurach

WARTO JECHAĆ: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 Price:USD 2195/os + PRZELOTY (ok. PLN 3500/os.)
Price:USD 2195/os + PRZELOTY (ok. PLN 3500/os.)

BHUTAN I NEPAL

Zapraszamy na wyjątkową wyprawę do dwóch niezwykłych krajów - Bhutanu i Nepalu. Dwa kraje to podwójna porcja wrażeń, podwójna uczta dla wszystkich zmysłów i podwójny relaks! Podróż zaczniemy od wizyty w Bhutanie, następnie zaś udamy się do Nepalu, a szczęścia dopełni również krótka wizyta w Indiach.

BHUTAN nie jest zwykłym miejscem - to himalajskie królestwo z reputacją mistycyzmu i magii, gdzie kultura buddyjska ma wciąż większy wpływ na ludność niż telewizja czy cywilizacja otaczającego nas świata...

Bhutan kryje wiele niespodzianek: tutejszy ryż jest czerwony, chilli nie jest przyprawą a daniem głównym; jest to kraj głęboko religijny, co nie przeszkadza podziwiać  tu wielkich fallusów wymalowanych przy wejściach do domostw ku protekcji :)

W Bhutanie jest wiele regulacji, które są unikalne na skalę światową: poziom życia mieszkańców wyznacza nie GDP a GNH (Gross National Happiness - Roczny Poziom Szczęścia); prawnie, co najmniej 60% kraju musi pozostać na zawsze zalesiona. Bhutan również przymierza się do przejścia całkowicie na organiczną żywność. Niby kraj malutki i biedny, ale człowiek zadaje sobie pytanie, kto z kogo powinien brać przykład :)


Image title


Bhutan koncentruje się na mniejszej ilości turystów - nie chce być zadeptany przez backpacking - nie ma tez zakwaterowania dla tych podróżujących na bardzo niskim budżecie. Rząd postanowił ograniczyć dostęp mas turystów wprowadzając stawkę dla każdego turysty na minimalnym poziomie USD 250 dziennie. Wydaje się na pierwszy rzut oka, ze to dużo ale trzeba pamiętać, ze w tej cenie jest lokalny przewodnik, zakwaterowanie, jedzenie i transport. Wszystko jest załatwione i zapłacone z góry!

 

Image titleImage titleBhutan zaskoczy nas nie tylko architekturą, przepięknymi dzongami i klasztorami. Można tutaj natknąć się na wiele festiwali tanecznych (tsechus) czy zawodów łuczniczych. Można spodziewać się tu pięknych dekoracji i mieszkańców ubranych odświętnie - narodowe stroje są bowiem noszone, zgodnie z dekretem rządowym, codziennie :)

Znajdziemy tutaj niesamowite wysokogórskie szlaki, przepiękne tkaniny, oszałamiającą florę i faunę oraz cudownych, spokojnych, uśmiechniętych ludzi - wszystko to otoczone najwyższymi na świecie górami z zapierającymi dech w piersiach ośnieżonymi szczytami. Czy to jest raj? Pewnie nie, ale jest bardzo blisko!

PROGRAM

DZIEŃ 1 - wylot z Warszawy do Kolkaty w Indiach.

DZIEŃ 2 - lądowanie w Kolkacie, transfer do hotelu i odpoczynek po podróży.

DZIEŃ 3 - przelot z Kalkuty do Paro w Bhutanie. Podczas lotu doświadczymy przepięknych widoków ma Mount Everest, Kanchenjunga i inne znane, himalajskie szczyty, włączając również świętą górę Chomolhari i Jitchu Drake w Bhutanie. Transfer do hotelu. Po południu pojedziemy zobaczyć Paro Dzong, starą twierdzę wybudowana w 1645r. Następnie zobaczymy ruiny Drukgyel Dzong wybudowanej w 1647r., by uczcić zwycięstwo Bhutanu nad inwazją tybetańską. Dzong niestety spłonęła w 1951r. Następnie zwiedzimy VII-wieczny Klasztor Kyichu wybudowany przez tybetańskiego króla Songtsen Gampo. Na koniec zobaczymy Klasztor Dungtse z 1421r. Wieczorem odwiedzimy tradycyjne bhutańskie gospodarstwo rolne. Noc w Paro.


Paro DzongDZIEŃ 4 - Po wczesnym śniadaniu pójdziemy na 10cio kilometrowy spacer do Klasztoru Taktsand. Nazwa tego klasztoru tłumaczy się jako GNIAZDO TYGRYSA. Klasztor jest przyklejony do skalnej ściany opadającej na prawie 800m! (spokojnie - ci, którzy nie chcą maszerować, mogą wjechać na koniku!). Uważa się, że w drugiej połowie VIII w., drugi Budda Guru Padma Sambhava przyjechał tutaj na grzbiecie tygrysicy. Zjemy lunch i pójdziemy na 4h godzinny spacer wokół jeziora. Wieczorem pojedziemy do Thimphu. Noc w Thimphu.


Gniazdo TygrysaDZIEŃ 5 - Dziś zwiedzamy Thimphu. Zobaczymy Memoriał Chorten. Następnie klasztor Changankha z XV wieku, a następnie zoo z dziwnymi lokalnymi 'kozicami' Takin, które są również narodowymi zwierzętami Bhutanu! Następnie z punktu widokowego zobaczymy największa statuetkę Buddy w Bhutanie. Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie Zilukha Nunnery, czyli klasztor dla mniszek, jeden z niewielu na świecie wciąż istniejących takich miejsc. Po południu czeka nas 3h przejazd do Doliny Punakha/Wangdi, do której dojedziemy przez Przełęcz Dochula położona na wysokości 3150m npm - jeśli pogoda dopisze, zobaczymy z tej przełęczy wiele himalajskich szczytów!


Punakha DzongDZIEŃ 6 - Rano zwiedzimy Punakha Dzong, dawną zimową stolicą kraju. Dzong (forteca) leży pomiędzy dwiema rzekami - Pochu i Mochu (męska i żeńska rzeka). Dzong wybudowano w 1637r. Krótki spacer do Chimi Lhakhang - po drodze zobaczymy wiejskie domostwa i pola ryżowe. Chimi Lhakhang to specjalny klasztor dla kobiet, które chciałyby mieć potomstwo. Tradycyjnie, pielgrzymów do tego klasztoru mnich uderza w głowę 25cm drewnianym penisem aby poprawić ich szczęście w tej materii...

DZIEŃ 7 - dziś transfer na lotnisko w Paro i wylot do Kathmandhu w Nepalu - przygody część dalsza!

Panorama Kathmandu


 

Nepal to nie tylko bogata kultura czy historia sięgająca tysięcy lat wstecz, to nie tylko podwórze Himalajów, pomimo tego, że to właśnie w Nepalu znajduje się 10 najwyższych szczytów świata!

Dla wielu sama nazwa Nepal jest wstępem do niesamowitego tańca smaków, zapachów, kolorów i dźwięków, który może łatwo prowadzić do przeładowania zmysłów!


Thamel - zakupowy rajNamaste - nepalskie pozdrowienieTutaj urodził się książę Siddharta Gautama, później znany jako Budda czyli 'Oświecony', założyciel Buddyzmu; tutaj krzyżowały się szlaki handlowe i religie już od zarania dziejów. Nepal teraz jest ogromnym garncem, w którym wszystkie religie świata przygotowały pyszny, pełen aromatu posiłek dla ciała i duszy wędrowca!


Image titleImage titleKathmandu jest w tej chwili trzecią na świecie a pierwszą w Azji najszybciej rozwijającą się destynacją turystyczną z populacją zbliżającą się do miliona mieszkańców.  

DZIEŃ 8 - lądowanie w Kathmandhu. Prosto z lotniska udamy się do klasztoru Bouddhanath, który zwiedzimy z naszym lokalnym przewodnikiem (jeśli czas pozwoli - jeśli nie, zobaczymy go kolejnego dnia). Następnie, uciekając przed zgiełkiem dużego, azjatyckiego miasta, pojedziemy do Nagarkot gdzie zatrzymamy się w pięknie położonym hotelu z nieprawdopodobnymi wprost widokami na Himalaje.


Image titleImage titleDZIEŃ 9 - dziś wstaniemy wcześnie rano podziwiać wschód słońca nad Himalajami - widok iście bajkowy! Po śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku placu Bhaktapur Durbar, który zwiedzimy wraz z Changu, która jest najstarsza świątynią w całej Dolinie Kathmandhu. Po południu czas wolny, zatrzymamy się w hoteliku w samym centrum historycznej części miasta - będzie dużo czasu na zakupy souvenirów czy po prostu błądzenie po wąskich uliczkach tego urokliwego miejsca.


Image titleImage titleDZIEŃ 10 - po śniadaniu odwiedzimy wioski Bungmati i Kokhana, następnie zaś udamy się na plac Patan Durbar, po czym trafimy na kolejny plac - Kathmandhu Durbar. Zobaczymy tutaj średniowieczne pałace i zaułki, z których wciąż tchnie historia tego magicznego miejsca. Jest tutaj największy dzwon w Nepalu i cala masa sklepików, w których można kupić zdecydowanie wszystko! Kolejna częścią programu będą odwiedziny Świątyni Małp - Swayambhunath, skąd roztaczają się piękne widoki na cala dolinę Kathmandhu. Sama świątynia ma około 2000 lat i jest jednym z najciekawszych miejsc historycznych hinduistycznych i buddyjskich w Nepalu.


Image titleImage titleNastępnie udamy się na krotki spacer, ok. 30min., do Thamel, które jest od wielu dekad centrum turystycznym Kathmandhu - tutaj się wszystko dzieje, stąd ruszają ekspedycje na Mount Everest, tutaj jest cała akcja! Po drodze miniemy niezwykle ciekawy targ warzywny Ason. Zatrzymamy się w tej dzielnicy więc będzie dużo czasu na samodzielną eksplorację okolicy. Wieczorem pożegnalna kolacja w stylu nepalskim z lokalnymi tańcami...


Image titleImage title


Image titleImage title


DZIEŃ 11 - dziś po śniadaniu czas wolny na ostatnie zakupy i pakowanie się przed wylotem do domu. Dla chętnych można zorganizować poranny przelot widokowy obok Mount Everest - mega ciekawa opcja dla fotografów i nie tylko - w końcu to najwyższa góra na świecie!

Około południa transfer na lotnisko i wylot do Kolkaty w Indiach. Transfer do hotelu i odpoczynek po podróży.

DZIEŃ 12 - wylot z Kolkaty do Polski. Koniec wyprawy.


CENA

USD 2195/os + PRZELOTY (ok. PLN 3500/os.)


CENA ZAWIERA:

- przelot na trasie Warszawa - Kolkata - Paro (Bhutan) - Kathmandu (Nepal) - Kolkata - Warszawa

- zakwaterowanie w hotelach w Bhutanie i w Nepalu jak w programie, pokoje dwuosobowe

- zakwaterowanie w hotelu w Kolkacie (2 noce)

- wszystkie transfery autobusowe z grupą jak w programie

- pełne wyżywienie podczas części bhutańskiej

- śniadania i kolacja pożegnalna podczas części nepalskiej

- wszystkie wstępy do atrakcji jak w programie

- opieka angielskojęzycznego, licencjonowanego przewodnika 

- opieka polskiego przewodnika/tłumacza/pilota/organizatora/wróżki 24h na dobę

- ubezpieczenie KL 30000 EUR, NNW 4000 EUR i bagaż 400 EUR

 

CENA NIE ZAWIERA:

- przelotów innnych niż w programie

- obiadów i kolacji (prócz kolacji pożegnalnej) 

- napiwków

- opłat wizowych (ok. 25 USD za wizę do Nepalu, ok. 65 USD za wizę do Bhutanu), lotniskowych, za nadbagaż, itp. Wiza do Indii kosztuje okolo PLN 260 i wymaga osobistego stawienia się w biurze pośrednika wizowego w Warszawie - link opisujący procedurę jest tutaj: https://turystyka.wp.pl/kat,1036543,title,Wiza-do-Indii-trudniej-i-drozej,wid,17220407,wiadomosc.html?ticaid=114786. Oferujemy Państwu pomoc w załatwieniu formalności wizowych za pośrednictwem naszego przedstawiciela

- wydatków osobistych

- opcjonalnego przelotu widokowego przy Mount Everest w czasie pobytu w Nepalu - koszt to około USD 220/os. (naprawdę warto!)
 

 WARTO JECHAĆ: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 Price: USD 2195/os + PRZELOTY (ok. PLN 3500/os.)
GalleryDates:01.01-01.01
Price:
In progress Finished
01.01-01.01 |
In progress Finished


Dates:01.01-01.01
Price:
In progress Finished


Gallery

START YOUR JOURNEY...

Nasze ekskluzywne biuro podróży zapewni Państwu luksusowe wakacje marzeń!

WHERE SHOULD WE GO?

Our travel agency guarantees the luxury holidays of your dreams!

PAZOLA Travel & Adventure

We love adventure. Travelling, exploring, the challenge of blazing new trails, these drive our passion for discovering the world's people, cultures, and natural wonders. We approach each experience with a mindfulness that opens us to every sensation, emotion, and gift of knowledge on offer. Being with nature and its humbling beauty are at our core.


We want to share our quest for the unknown, the different, and the untouched. Along the way guiding you with expertise and inspiring you with many travel tales from the strange to the amusing. And when mother nature triumphs or the local culture captivates, we know to fall silent... and let the moment speak for itself.


PAZOLA Travel & Adventure professionally design and prepare luxury trips, hosted by a passionate team with broad experience and extensive knowledge. Sun on the face, wind in the hair, and a broad smile, you’ll know you’re on the holiday of your life!


OUR TEAM

Jakub Degee

An underwater photographer and graduate of the Warsaw Academy of Photography. Fascinated by marine life, both small and large, is particularly fond of taking shark portraits!

Jakub’s diving journey began in 1992 when he gained instructor qualifications in the Maldives.

Loves animals and is an editing photographer for the magazine Perfect Diver.

A winner of the following competitions:

Underwater Photographer of the Year,

GDT European Photographer of the Year,

Hasselblad X You,

Ocean Geographic Pictures of the Year,

Our World Underwater Competition.

 
 
Maja Kłosińska

Our special agent. Fun and outgoing, the life and soul of the party, forever on the go. Occasionally slows down to take a moment, perhaps to enjoy her love for local cuisine, or engage those around her in stimulating discussion on all manner of topics. Easy going and down to earth Maja is a diver through and through, with many years of experience as both an instructor and owner of a large diving centre. Organises professional diving expeditions and has been connected with PAZOLA for several years. An art historian with a broad range of knowledge and interests; she will eagerly join you on your journey of discovery and fascinate you with details about the amazing places we visit. Often living out of a suitcase and following her passion for travel, Maja is a real `people person’ and says she’s inspired by those she meets along the way.

Iga Borsuk

A master graduate in sports nutrition and supplementation from Wrocław’s University of Physical Education (oh, and a bodybuilding instructor!) As the daughter of an instructor, Iga has diving in her blood. She currently holds the CMAS four-star level qualification, and is our only tattooed dive guide! Has loads of experience in both recreational underwater exploration and as a guide for diving groups in both Poland and internationally. A travelling soul who likes to be on the move, continuously developing and seeking new challenges. In her spare time, Iga likes to hit the road on a motorbike. She’s even dipping her toes into the world of track racing!

Bartosz Stróżynski

An underwater photographer and filmmaker, Antarctic expedition leader, composer, songwriter, performer and multimedia producer.

Bartosz has a love for the Arctic and Antarctic with his film and photography focusing on winter, water mammals, marine reptiles and underwater river environments.

Author of the book “AntArtktya” published by National Geographic in 2014.

Founded and leads the “Three Arts in Antarctica” project. An expedition of Polish artists to Antarctic - the first of its kind. Authored the book “Three Arts in Antarctica” published by Bezdroża in 2018 as well as producing and directing a documentary of the same name.

An award-winning artist including prestigious competitions such as the International Photography Awards, Por el Planeta, Siena International Photo Awards, GDT European Wildlife Photographer of the Year, National Geographic Great Photographic Competition and the Magellan Awards.

A member of many photographic expeditions, including Elysium - Shackleton’s Antarctic Visual Epic.

Regularly writes articles on diving and underwater photography for numerous publications such as National Geographic, Scuba Diver Through the Lens, Scuba Diving Magazine, X-Ray Mag, Sport Diver and Nature Salamandra.

Jakub Degee

An underwater photographer and graduate of the Warsaw Academy of Photography. Fascinated by marine life, both small and large, is particularly fond of taking shark portraits!

Jakub’s diving journey began in 1992 when he gained instructor qualifications in the Maldives.

Loves animals and is an editing photographer for the magazine Perfect Diver.

A winner of the following competitions:

Underwater Photographer of the Year,

GDT European Photographer of the Year,

Hasselblad X You,

Ocean Geographic Pictures of the Year,

Our World Underwater Competition.

 
 
Sayed Kassm

Sayed is one of the longest-serving members of the PAZOLA family. Despite the length of time with us, he still has the same youthful exuberance as the first Egyptian dive safari he led in 2007! Now heading up the team in Egypt, you’ll meet him on all our safaris to that area. A man you can count on in any situation, always calm, always professional. Very conscious of diver welfare underwater and very experienced - over 15,000 Red Sea dives. He’s visited every reef over 100 times! Sayed is a happy father of three children :)

Hamada Hessian

Hamada has almost worked with us for as long as Sayed, and you’ll find him on nearly all our Egyptian safaris. A gentle character and a mature diver often sought out by beginners. Well renowned for his care and concern underwater. A laid-back guy, nothing’s a problem, always willing to help. Hamada is a man you want around both above and below water!

SONAM JAMTHSO – nasz człowiek w Bhutanie.

I was born into a family of yak farmers and my childhood memories are filled with magnificent mountains, furry animals, and wonderful nature, but also hard work, and the cold. I always knew I wanted to combine my life with tourism, so at the age of 16, I began work caring for horses as a trekking assistant. After graduating from school, I became a licensed English-speaking guide in the Kingdom of Bhutan. I take great pleasure in showing visitors the beauty of my country and bringing its culture and history closer. I have great respect for my homeland which has made me who I am. I’m proud of being Bhutanese and you too will fall in love with our wonderful Kingdom. Come visit! From PAZOLA.com: Sonam is our Bhutanese star. He has exceptional knowledge of his country, is caring, level-headed and calm. Always faces challenges with a smile on his face. Our clients invariably come back from Bhutan delighted with his service!

Michał Sieczkowski

A lawyer by education but the lure of food and travel was too great, his passions won out and instead of finding himself behind a desk he finds himself trotting the globe in search of his next adventure fix. A diving instructor for more than a dozen years, he has an open mind that's hungry to learn about new places and chase new experiences. Comfortable finding his way around a kitchen, he is forever searching for new flavours and culinary inspiration from the farthest corners of the earth. With pleasure will roll up his sleeves and cook up a feast for everyone! Favourite dish - fried stonefish, feels best - in the Raja Ampat Islands, hobby - a passionate motorcyclist who loves the wind in his hair. Michał's philosophy in life can be summed up: I can't do it? Hold my drink, I'll show you!

Bartosz Pszczółkowski

A geologist by profession and traveller by passion. Bartosz is an experienced diver, gaining his instructor experience in numerous centres including the Canary Islands, Norway and Sardinia. You’ll find him getting by in either Polish, English, Italian, Spanish or Portuguese! During his free time, Bartosz likes to plunge into Polish lakes and admire their beautiful green surroundings. He enjoys exploring caves on foot and finding places within them to dive. It’s unusual to see him without a camera - ready to capture those interesting and unique moments. A glass half full man, with a beaming smile!

Dom Lee Zaax

Dom has started his scuba diving adventure in the cold waters of the Baltic Sea at an early age of nine. Nowadays, he is a global nomad who enjoys soaking up the sun, exploring new destinations and diving whenever it is possible. On the never-ending quest for the unknown, the different, and the untouched. Travel professional with over two decades of experience within the airlines and tour operating industry. His passion for travel and underwater explorations, as well as a constant drive to promote his beloved sport, landed him as a partner at a Copenhagen based publisher of scuba diving magazines. Dom feels at home almost everywhere as he has spent a vast amount of time travelling the world. So far, he has visited over seventy countries and territories, and became an expert on diving in South East Asia and the Far East where he has made his previous, longer than usual “stopovers”. Just recently he has decided to settle down in Aqaba, the sunniest corner of the Red Sea.
His guilty pleasures involve a good book, world cinema and strolling side streets and dark alleys of big cities with his camera.
Bump into him somewhere out there... under the sun, out in the sea, on a boat, or most likely - just underneath it!

Piotr F. Pazola

A passionate foodie, willing to devour almost anything! Has merged his love for globe-trotting with running a successful and unique travel company since 2000. A highly experienced diving instructor with over 8,000 dives, and well over 300 expeditions and diving safaris all over the world to his name. A true explorer who has discovered new diving sites including the Polish Window in the Bligh Waters of Fiji, the Polish Reef in Western Papua, the Polish Bommies in New Guinea, and the Polish Fingers in the Saudi Arabian Red Sea. A Galapagos expert after conducting a staggering 19 trips to the famous and beautiful islands in the Pacific. Piotr combines his love of diving with his love of photography, both on and under the water. He is the creator of the first 3D, animated, multimedia underwater guide to the Red Sea. This man of the world, despite his roaming nature, has lived 6 years in the United Kingdom and 12 years in Egypt. Oh, and he speaks 5 languages too. Feels at home anywhere, from Alice Springs, Hobart or Mammoth Lakes, to Luang Prabang, Cusco or Pohnpei. And during his free time… well, he travels and plans new expeditions to offer the world, of course!

SEE WHAT AWAITS YOU!

BELOW YOU WILL FIND GALLERIES FROM OUR PAST TRIPS
ABU DHABI
ABU DHABI
Na przykład
8 ZDJĘĆ
ANTARKTYDA
ANTARKTYDA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
ARABIA SAUDYJSKA
ARABIA SAUDYJSKA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
ATLANTA
ATLANTA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
AUSTRALIA
AUSTRALIA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
BALI
BALI
Na przykład
8 ZDJĘĆ
BHUTAN
BHUTAN
Na przykład
8 ZDJĘĆ
BHUTAN TREKKING
BHUTAN TREKKING
Na przykład
8 ZDJĘĆ
BORNEO
BORNEO
Na przykład
8 ZDJĘĆ
BOTSWANA
BOTSWANA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
BUENOS AIRES
BUENOS AIRES
Na przykład
8 ZDJĘĆ
DELFINY
DELFINY
Na przykład
8 ZDJĘĆ
DOLINA SMIERCI I YOSEMITE
DOLINA SMIERCI I YOSEMITE
Na przykład
8 ZDJĘĆ
DUBAJ
DUBAJ
Na przykład
8 ZDJĘĆ
EGIPT SAFARI
EGIPT SAFARI
Na przykład
8 ZDJĘĆ
EKWADOR
EKWADOR
Na przykład
8 ZDJĘĆ
GALAPAGOS
GALAPAGOS
Na przykład
8 ZDJĘĆ
GRECJA ŻAGLE DELUXE
GRECJA ŻAGLE DELUXE
Na przykład
8 ZDJĘĆ
GUAM
GUAM
Na przykład
8 ZDJĘĆ
GUAM - PACYFIK
GUAM - PACYFIK
Na przykład
8 ZDJĘĆ
HALMAHERA
HALMAHERA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
HAWAJE - OAHU
HAWAJE - OAHU
Na przykład
8 ZDJĘĆ
HONDURAS - ROATAN
HONDURAS - ROATAN
Na przykład
8 ZDJĘĆ
INDIE - ANDAMANY
INDIE - ANDAMANY
Na przykład
8 ZDJĘĆ
INDIE - TAJ MAHAL I OKOLICE
INDIE - TAJ MAHAL I OKOLICE
Na przykład
8 ZDJĘĆ
ISLANDIA
ISLANDIA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
JAPONIA
JAPONIA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
JORDANIA
JORDANIA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
KAMBODZA
KAMBODZA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
KOREA POLUDNIOWA
KOREA POLUDNIOWA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
LAGUNA CHUUK
LAGUNA CHUUK
Na przykład
8 ZDJĘĆ
LAOS
LAOS
Na przykład
8 ZDJĘĆ
LAS VEGAS
LAS VEGAS
Na przykład
8 ZDJĘĆ
LOS ANGELES
LOS ANGELES
Na przykład
8 ZDJĘĆ
MACHU PICCHU
MACHU PICCHU
Na przykład
8 ZDJĘĆ
MALEDIWY
MALEDIWY
Na przykład
8 ZDJĘĆ
MIAMI - FLORYDA
MIAMI - FLORYDA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
NEPAL
NEPAL
Na przykład
8 ZDJĘĆ
NEW YORK
NEW YORK
Na przykład
8 ZDJĘĆ
OKINAWA, ISHIGAKI, YONAGUNI
OKINAWA, ISHIGAKI, YONAGUNI
Na przykład
8 ZDJĘĆ
OMAN - MUSANDAM
OMAN - MUSANDAM
Na przykład
8 ZDJĘĆ
PALAU
PALAU
Na przykład
8 ZDJĘĆ
PAPUA NOWA GWINEA
PAPUA NOWA GWINEA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
PAPUA ZACHODNIA IRIAN JAYA
PAPUA ZACHODNIA IRIAN JAYA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
PARK KRUGERA - RPA
PARK KRUGERA - RPA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
PEARL HARBOR
PEARL HARBOR
Na przykład
8 ZDJĘĆ
PERU
PERU
Na przykład
8 ZDJĘĆ
POHNPEI - PACYFIK
POHNPEI - PACYFIK
Na przykład
8 ZDJĘĆ
RPA
RPA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
SAN FRANCISCO
SAN FRANCISCO
Na przykład
8 ZDJĘĆ
SAO TOME & PRINCIPE
SAO TOME & PRINCIPE
Na przykład
8 ZDJĘĆ
SESZELE
SESZELE
Na przykład
8 ZDJĘĆ
SIPADAN - BORNEO
SIPADAN - BORNEO
Na przykład
8 ZDJĘĆ
SOCOTRA - YEMEN
SOCOTRA - YEMEN
Na przykład
8 ZDJĘĆ
SRI LANKA
SRI LANKA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
SWIAT W PIGUŁCE
SWIAT W PIGUŁCE
Na przykład
8 ZDJĘĆ
TAJLANDIA
TAJLANDIA
Na przykład
8 ZDJĘĆ
TIERRA DEL FUEGO
TIERRA DEL FUEGO
Na przykład
8 ZDJĘĆ
TOKYO
TOKYO
Na przykład
8 ZDJĘĆ
WIETNAM
WIETNAM
Na przykład
8 ZDJĘĆ
WODOSPADY IGUAZU
WODOSPADY IGUAZU
Na przykład
8 ZDJĘĆ
WODOSPADY WIKTORII
WODOSPADY WIKTORII
Na przykład
8 ZDJĘĆ
YAP - PACYFIK
YAP - PACYFIK
Na przykład
8 ZDJĘĆ
WE ARE DINERS CLUB PARTNERS
CHECK THE OFFER

Chcesz poznać lepiej naszą ofertę? A może wolisz wykupić niesamowity wyjazd rozmawiając z człowiekiem? 

Skorzystaj z pomocy jednego z naszych partnerów w całej Polsce.

Kliknij na mapę aby zobaczyć więcej.

INCENTIVE – TRIPS FOR BUSINESSES

INCENTIVE is our offering to individuals and companies who want to organise a unique group experience on a luxury trip. If your company is looking for something unusual and engaging, whether it be training, team building or motivational, then INCENTIVE is for you!

PAZOLA VIP TRAVEL

VIP is our offering for the most demanding clients. All trips are customised using our many years of knowledge gained in the tourism industry. We place great importance on care and attention to ensure our clients experience an exclusive trip.

We have organised and guided countless excursions including 18 times to the renowned and unique Galapagos Islands.

We designed and conducted a mammoth 78-day deluxe expedition – 46 flights, 20 countries, business class, luxury hotels, and unparalleled services in each location. It was a truly exclusive round the world trip: Warsaw – Moscow – Tashkent – Samarkand – Tashkent – New Delhi – Bhutan – Kolkata – Shanghai – Osaka – Kuala Lumpur – Borneo – Kuala Lumpur – Auckland – Fiji – Auckland – Papeete – Bora Bora – Papeete – Easter Island – Santiago – Guayaquil – Cuenca – Guayaquil – Galapagos – Guayaquil – Los Angeles – Las Vegas – San Francisco – Buenos Aires – Iguazu – Rio de Janeiro – Cape Town – Seychelles – Paris – Warsaw.

We strive to meet the most sophisticated requests. Our in-depth knowledge of each location and experience with other groups allows us to advise on where to go and where not to go.

An exotic, luxurious, and tailored trip of a lifetime – exclusively with us.

COMING NEXT

Dive Safari - The BROTHERS, DAEDALUS and ELPHINSTONE!

Coral, wrecks, and sharks!

FACEBOOK PAZOLA
FACEBOOK.COM/WWWPAZOLACOM
PINTEREST PAZOLA
PINTEREST.COM/PAZOLA
INSTAGRAM PAZOLA
INSTAGRAM.COM/PAZOLACOM

PAZOLA sp. z o.o.

ul. Stawki 3A
00-193 Warszawa

biuro@pazola.com

+48 786 815 806, +48 797 581 292

PAZOLA is a limited liability company based in Warsaw at ul. Stawki 3A, 00-193 Warsaw. Entered in the National Court Register, maintained by the District Court of the capital city Warsaw, in Warsaw, XII Commercial Division, under entry no. 0000570832. Tax Identification Number (NIP): 525-262-65-81 REGON: 362240577. Share capital PLN 50000.

Safety and convenience: our satellite phone uses the Iridium network which is available at all times in all places when travelling out of GSM network range. Outgoing calls cost USD 3/min, regardless of location. Receiving calls is free. To contact an expedition member when they are out of GSM range, or because of time differences, we recommend sending a message at no cost from https://messaging.iridium.com/. The Iridium network phone number to use is: +881622490130. Please provide the name and surname of the recipient so the group leader can pass the message on. A message can also be sent to group members through our staff in Poland. 

Bank accounts DownloadsOur agents
Wpisz swój adres email
Please fill all inputs
Are you a human? YES UPS
Projekt i wykonanie strony Pazola
nowosz.com