-- Facebook Pixel Code -->

Robak zwany Bobbit

24.04.2017

Bohaterem dziejszego posta będzie mały koszmar - wieloszczet zwany Bobbit (Eunice aphroditois). Stworzenie to nie ma polskiej nazwy. Może to i dobrze...:) Ten krewny dżdżownicy żyje sobie w ciepłych oceanach świata, na głębokości 10-40 metrów. Jego miękkie ciało składa się z segmentów, z każdego zaś segmentu wyrasta parapodium – takie wyrostki udające odnóża:) Całe zwierzę jest szerokie na 2,5 cm, a długością dorasta najczęściej do 1 metra. Spotyka się jednak nawet trzymetrowe egzemplarze! Można zatem powiedzieć, że mamy tu do czynienia z drapieżną dżdżownicą wielkości węża. Najciekawsza jest jednak jego głowa. Dominują w niej potężne, ostre szczęki. Oprócz nich widoczne jest jeszcze pięć czułków.

Bobbit to prawdziwy szkodnik. Trafia z oceanów do akwariów – jako pasażer na gapę - w zakamarkach skały, często jeszcze w postaci larwalnej. Ten drań potrafi spustoszyć je szybciej niż Wam się wydaje!

Bobbitt prowadzi nocny tryb życia. Spędza czas zagrzebany w piachu lub szczelinach skalnych. Wystaje z niej tylko głowa i kilka segmentów. Czeka, aż jakaś ryba podpłynie blisko. Bobbitt nie ma rozwiniętych zmysłów. Posiada zaledwie parę słabych oczu rejestrujących światło oraz wrażliwe na ruch i dotyk czułki. Gdy wyczuje przy sobie mięsko, w ułamku sekundy wystrzeliwuje z nory i zatrzaskuje szczęki na ciele ofiary, po czym znika w swojej norze i ślad po nim zanika. Bobbit nie zawsze trafia swoją ofiarę ale jak już mu się uda, to siła jego ataku jest w stanie przepołowić rybę. Możecie myśleć, że to jakieś niewielkie rybki. Nie! To, co zżera Bobbitt jest często dużo większe od niego. Potrafi wciągnąć nawet sporą ośmiornicę! Do dziś nie wiadomo w jaki sposób konsumuje swój posiłek:) Wiadomo jedynie, że w swoją ofiarę wstrzykuje toksynę.

Uroczym akcentem dzisiejszego posta jest fakt, że całe cielsko tego stwora mieni się kolorami tęczy. Zjawisko to zwie się iryzacją. Jak u niektórych motylków lub rajskich ptaszków:)

Patrząc na niego odczuwamy dziwny niepokój... Wy też?

zobaczcie to na filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=K_7ByiYbCYM

Image title


Image titleImage titleImage titlePAZOLA sp. z o.o.

ul. Stawki 3A
00-193 Warszawa

biuro@pazola.com

+48 786 815 806, +48 797 581 292

PAZOLA is a limited liability company based in Warsaw at ul. Stawki 3A, 00-193 Warsaw. Entered in the National Court Register, maintained by the District Court of the capital city Warsaw, in Warsaw, XII Commercial Division, under entry no. 0000570832. Tax Identification Number (NIP): 525-262-65-81 REGON: 362240577. Share capital PLN 50000.

Safety and convenience: our satellite phone uses the Iridium network which is available at all times in all places when travelling out of GSM network range. Outgoing calls cost USD 3/min, regardless of location. Receiving calls is free. To contact an expedition member when they are out of GSM range, or because of time differences, we recommend sending a message at no cost from http://messaging.iridium.com/. The Iridium network phone number to use is: +881622490130. Please provide the name and surname of the recipient so the group leader can pass the message on. A message can also be sent to group members through our staff in Poland. 

Bank accounts DownloadsOur agents
Wpisz swój adres email
Please fill all inputs
Are you a human? YES UPS
Projekt i wykonanie
nowosz.com